نمایش جزییات خبر
۱۸ اسفند ۱۳۹۹ ۲۲:۱۴

هدف و محور فعالیت‌های ستاد فهما حضور خانواده‌ها در مساجد است

حجت‌الاسلام و المسلمین ارزانی، با اشاره به اهداف فعالیت‌های ستاد هماهنگی کانون‌های (فهما) گفت: تلاش ما این است که ذیل هرکدام از برنامه‌ها بتوانیم خانواده‌ها را به مسجد بیاوریم.
هدف و محور فعالیت‌های ستاد فهما حضور خانواده‌ها در مساجد است
به گزارش ستاد ارتباطات رسانه‌ای (فهما)، برنامه زنده «در انتهای الوند» با اجرای «نجمه جودکی»، شامگاه دوشنبه 18 اسفند ماه به مناسبت سالروز تاسیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور میزبان حجت‌الاسلام و المسلمین «حبیب‌رضا ارزانی» بود.

 

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور در این برنامه طی سخنانی با بیان اینکه ستاد در سال 1371 با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تاسیس و آغاز به کار کرد، اظهار کرد: اکنون پس از گذشت 28 سال تعداد 25 هزار و 999 کانون در سراسر کشور فعالیت‌می‌کنند.
 
وی در ادامه مباحث خود به اهمیت حضور در مسجد اشاره کرد و گفت: سفارش فراوانی به حضور در مسجد شده است اما گاهی شرایط فراهم نیست و گاهی نیز شخصی به مسجد نمی‌آید؛ سوال آن است که آیا باید چنین شخصی را رها کنیم؟ قطعا چنین نیست بلکه ما باید به سراغ او برویم. با این نگاه بود که ستاد فهما قبل از شیوع کرونا سامانه بچه‌های مسجد را راه‌اندازی کرد تا از این طریق فعالیت مجازی در عرصه مسجد فراهم شود.
 
حجت‌الاسلام و المسلمین ارزانی گفت: همه اعضای کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور در سامانه بچه‌های مسجد حضور دارند و این سامانه قابلیت ارایه آمار به لحظه دارد و تا این لحظه بیش از دو میلیون و 400 هزار عضو در سراسر کشور با کد ملی در سامانه بچه‌های مسجد ثبت نام کرده و فعالیت دارند؛ نکته جالب در مورد سامانه این است که چه کانون‌های مستقر در تهران و چه یک کانون روستایی در کشور امکان فعالیت در این سامانه را دارند و در واقع یکسان سازی ظرفیت‌ها از جمله دستاوردهای این سامانه بود.
 
وی در بخش دیگری از مباحث خود با اشاره به پایتخت فهما گفت: در جریان این طرح کِیف را تبدیل به کمّ کردیم. فهما به معنای فرهنگ و هنر مساجد ایران است. این نام و نشانی است که بچه‌های مسجد می‌شناسند؛ ما ذیل پایتخت فهما در واقع توانستیم مدل‌های مختلفی را ارایه کنیم؛ در جریان پایتخت فهما 20 هزار امتیاز در نظر گرفته شد که اعضا به ازای هر فعالیت می‌توانستند این امتیازها را کسب کرده و در نهایت فعالیت‌هایشان ارزیابی شود. این مدلِ بازی‌وار کردن فعالیت‌ها است و هرچند که نامش غربی است اما تعابیری در آن وجود دارد که در قرآن به آنها اشاره شده است از جمله این آیات که خداوند در قرآن فرمود: «فَاسْتَبِقُوا الْخَیْراتِ» و  «وَالسَّابِقُونَ السَّابِقُونَ». با این نگاه بود که فهما طراحی شد.
 

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنر مساجد کشور در ادامه به طرح ملی ایران  قوی اشاره کرد و گفت: این طرح در قالب سه شبستان فرهنگ، هنر و نوآوری و  12رواق از جمله همدلی، رسانه، فیلم، کتاب، سرود، کارآفرینی و ... طراحی شده است، در واقع هر آنچه که در حوزه فرهنگ و هنر وجود دارد در این طرح ارایه شده است و افراد با مراجعه به سامانه بچه‌های مسجد می‌توانند در این بخش‌ها شرکت کنند و پس از مشخص شدن نفرات برتر در عرصه‌های تعریف شده از جمله فیلم، 10 کانون به صورت ویژه تا سال آینده آموزش می‌بینند و با هنرمندان حرفه ای کشور ذیل این آموزش ارتباط برقرار می‌کنند.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود ادامه داد: ما در کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور تلاش می‌کنیم تا خانواده‌ها را به مسجد بیاوریم، به این معنا که حداقل هفته‌ای یکبار به مسجد آمدن در برنامه خانواده‌ها قرار گیرد چراکه این رویکرد به تعالی جامعه بسیار کمک می‌کند.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین ارزانی در ادامه و در پاسخ به پرسشی در مورد مشارکت، حضور و فعالیت خانواده‌ خود در سامانه بچه‌های مسجد گفت: من سه فرزند دارم که از ابتدای راه‌اندازی سامانه به شکل جدی در این فضا حضور یافته و به صورت روزانه فعالیت می‌کنند. همچنین برخی نزدیکان از جمله برادرم نیز در این سامانه فعالیت دارند، در این میان گاهی نقدهایی ارایه می‌شود که استقبال می‌کنم چرا که نقد و متعاقب آن مشورت بسیار به انسان کمک می کند و موجب تعالی می‌شود.
 
روابط عمومی ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور
اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید