نمایش جزییات خبر
۵ اسفند ۱۳۹۹ ۱۴:۳۱

صالحی در ارتباط زنده تصویری با خانواده شهید تاجبخش: خوزستان دژ مقاومت ایران در دوران دفاع مقدس بود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در یک ارتباط زنده تصویری برای تجلیل از خانواده شهید تاجبخش از استان خوزستان گفت: در دوران دفاع مقدس دژ مقاومت ایران خوزستان بود، این دژ پایدار ماند و به دنبال خود ایران و انقلاب را هم پایدار نگاه داشت و اگر این دژ فرو می‌ریخت معلوم نبود ایران و تشیع چه مسیری را طی می‌کرد.
صالحی در ارتباط زنده تصویری با خانواده شهید تاجبخش: خوزستان دژ مقاومت ایران در دوران دفاع مقدس بود

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آخرین برنامه سال 99 طرح ملی «سه‌شنبه‌های تکریم» با تجلیل از خانواده شهید تاجبخش(شهید مدافع حرم) از استان خوزستان شهرستان گتوند به صورت ارتباط زنده تصویری با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

سید عباس صالحی در ابتدای این ارتباط زنده تصویری با بیان اینکه خوزستان از جنبه‌های اقتصادی، تاریخی و تمدنی جایگاه‌ قابل توجهی داشته و دارد، اظهار داشت: در بخش هویت دینی و ملی نیز این استان دارای ویژگی‌هایی است اما با انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس یک پرچم و تابلوی زرین دیگر سرزمین جهاد و شهادت به این استان یعنی اضافه شد.

وی ادامه داد: کربلا یک منطقه ملکوتی برای تشیع است و هیچ قطعه‌ای از دنیا با آن قابل مقایسه نیست اما می‌توان گفت خوزستان هم کربلای ایران زمین شد، تا پایان حیات بشری و قیامت نیز این سرزمین با عنوان سرزمین جهاد و شهادت و کربلای ایران نام خواهد داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: وقتی ما به جغرافیای طبیعی دفاع مقدس نگاه می‌کنیم ۷۰درصد این جغرافیا در خوزستان است و در حقیقت باغ موزه طبیعی دفاع مقدس، خوزستان است و اگر با این نگاه به فضای ارزشی دفاع مقدس نگاه می‌کنیم، زمین دفاع مقدس بهشتی است که در فضای خوزستان شاهد آن هستیم.

صالحی یادآور شد: در دوران دفاع مقدس دژ مقاومت ایران خوزستان بود، این دژ پایدار ماند و به دنبال خود ایران و انقلاب را هم پایدار نگاه داشت و اگر این دژ فرو می‌ریخت معلوم نبود ایران و تشیع چه مسیری را طی می‌کرد.

وی افزود: مقاومت گسترده در سراسر این ‌استان از یادها فراموش نمی‌شود، اینکه شهرستان گتوند از یک دبیرستان ۷۰ شهید دارد نشان می‌دهد که این استان چه وقایعی را پشت سر گذاشته است، البته این نمونه محدود در این استان نیست بلکه در تمام استان شاهد این شهدا هستیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه خوزستان سرزمین مظلومیت ایران و دفاع مقدس و دوره جهاد و شهادت است، تصریح کرد: به طور مثال می‌توان به بمباران‌های شهری و حملات هوایی این استان نگاه کرد که رتبه اول شهدا در حملات هوایی را با تقدیم ۳۱۵۹ شهید دارد و این نشان می‌دهد که فضای موشک‌ها و بمباران‌ها در خوزستان چگونه بوده است.

صالحی در ادامه با اشاره به شعر قیصر امین‌پور با عنوان «شعری برای جنگ» ابراز داشت: خوزستان سرزمین مظلومیت دوران دفاع مقدس است و می‌توان گفت این سرزمین بخش وسیعی از خاطرات ارزشمند و تکرارنشدنی دوران دقاع مقدس ایران است، ۲۰عملیات بزرگ و موفق ما در این استان بوده است، از این رو بخش قابل توجهی از تاریخ پرحماسه دفاع مقدس در این استان رقم خورده است.

وی ادامه داد: همه این اتفاقات دین ما به خوزستان را بیشتر می‌کند، وقتی تاریخ شهدا و حیات آنها را نگاه می‌کنیم مصداق‌ها و مثال‌ها تکثیر و تکرار می‌شود اما به نظر می‌رسد حرکت به سمت شهادت دو بال خدمت به مردم و دین و یک جهت‌گیری یعنی اخلاص را به همراه دارد، اینکه شهید تاجبخش یک فرد مسجدی و تربیت دینی درست داشته و در عین حال به مردم ‌خدمت کرده و هیچگاه کاری که انجام داده رنگ و بوی زمینی نداشته و تنها کار را برای خداوند انجام می‌داده نشان می‌دهد که مسیر فوق را طی کرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان سخن گفت: ارتباطی که ما با خانواده شهدا برقرار می‌کنیم فیض‌های زیادی را برای ما به همراه دارد و دریچه‌ای به سمت نور را برای ما باز می‌کند.

در ادامه این ارتباط زنده تصویری، حجت‌الاسلام والمسلمین ارزانی رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور طی سخنانی با اشاره به شعری از «پولس سلامه» در وصف حضرت امیر(ع) گفت: او در این شعر چنین می‌سراید: « لا تَقُـل شیعةٌ هواةُ علــٍّی/إنَّ کلَّ منصفٍ شیعـیـًا/هُوَ فخرُ التاریخِ لا فخرَ شعبٍ یَصطَفِیهِ ویَدعِیهِ وَلِـیَّـًا/ذِکْرُه إن عَری وجومَ اللیالی شقّ فی فلقة الصباح نَجیّا/یا علیَّ العصورِ هذا بیانی صِغتُ فیه وحیَ الإمام جلیّا...». در این شعر شاعر به درستی بیان کرده است که هر انسان منصفی اگر صفحات تاریخ را تورق کند به یک فخر می‌رسد و آن نام حضرت علی(ع) است. این شاعر در پایان سروده خود می‌گوید: «جَلجَلَ الحقُ فی المسیحی حتی صَارَ مِن فَرطِ حُبِهِ عَلَویّـًا/أنا مَـن یَعشقُ البطولةَ والإلهامَ والعدلَ والخلقَ الرَضِیّـَا» به این معنا که آنچنان حقانیت در دل یک مسیحی تجلی یافت که به وجود مقدس او من هم علوی شدم.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری هجدهمین هفته از طرح ملی سه‌شنبه‌های تکریم گفت: این طرح 10 تیر امسال با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در منزل شهیدان خالقی‌پور و تجلیل از مادر این شهیدان کلید خورد. این حرکت صرفا برگزاری هجده جلسه نبود، بلکه دقیقا براساس آمار سامانه بچه‌های مسجد از زمان آغاز طرح در سراسر کشور 35 هزار و 461 شهید در این حرکت فرهنگی تجلیل شدند؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی 14 جلسه پیاپی هفتگی و سپس 4 جلسه به صورت ماهانه تا اسفندماه حضور داشته که جای تقدیر دارد. همچنین در این مسیر ائمه جماعات، مدیران‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها و بچه های مسجد پای کار بودند.

حجت الاسلام والمسلمین ارزانی با اشاره به کتاب «شکوه کرامت» خاطرنشان کرد: این کتاب روایت 14 جلسه نخست طرح ملی «سه‌شنبه‌های تکریم» است که تقدیم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌شود.

وی در ادامه ضمن تقدیر از محمدرضا سوقندی مشاور امور ایثارگران وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: از تمامی خبرنگاران و رسانه‌های جمعی، صدا و سیما و به ویژه خبرگزاری شبستان که پوشش مطلوبی از این طرح داشتند، تقدیر می‌کنم، همچنین از همکاران ستاد مرکز و ستادهای استانی فهما که در این 18 هفته همکاری ویژه داشته‌اند، کمال قدردانی را داریم که در این مسیر ما را همراهی کردند.

در بخش دیگری از این ارتباط زنده تصویری، محمد جوروند مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان با بیان اینکه شهادت تاج ملکوت و ریسمان زمینیان به سوی « فِی مَقْعَدِ صِدْقٍ عِنْدَ مَلِیکٍ مُقْتَدِرٍ» است، به دلاورمردی شهدای استان خوزستان اشاره کرد و گفت: خوزستان سرزمین خون و شهادت، معراج کبوتران خونین‌بال هشت سال دفاع مقدس و حریم حرمت شهیدان حرم حسینی و زینبی است، قطعه‌ای از آسمان که در قوس نزول بر اینجا هبوط کرده است.

وی ادامه داد: سه‌شنبه‌های تکریم، چشمه‌سار شست و شوی اهل زمین و آسمانیان است و امروز این سه‌شنبه با نام شهید «محمد تاج بخش» پیوند خورده است، همزمانی این پاسداشت با نزدیک بودن 18 اسفند سالروز تشکیل کانون‌های فرهنگی هنری مساجد را نباید ساده انگاشت چراکه این شهید خود مدیر کانون فرهنگی هنری گتوند بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان در ادامه با تقدیر از تلاش‌های حجت‌الاسلام والمسلمین ارزانی در راستای پاسداشت و تکریم خانواده شهدا گفت: به یقین فعالیت در این عرصه موردنظر خداوند رحمان خواهد بود.

همچنین در ادامه حجت الاسلام والمسلمین اسماعیل اسدپور امام جمعه شهرستان گُتوند، با اشاره به این سخن نبی مکرم اسلام که فرمود:«بالای هر نیکی، نیکی دیگری است، مگر کشته شدن در راه خداوند که هیچ نیکی بالاتر از آن نیست» اظهار کرد: این برترین مقام برای یک فرد است که در راه خدا شهید شود.

وی ادامه داد: شهرستان گتوند شهره به مردم دین‌دار و دین‌مدار است و نسبت به جمعیت شهرستان، 349 شهید را تقدیم انقلاب و نظام کرده که این آمار خیره‌کننده است به این معنا که نزدیک به یک پنجم مردم شهر مستقیم درگیر با جنگ تحمیلی بوده‌اند.

امام جمعه شهرستان گُتوند افزود: در این میان شهید «محمد تاج‌بخش»، سلوک معنوی و سیر الی الله و سبقه‌ای اصیل داشت، جد پدری آن شهید و پنج فرزندش در جبهه‌های جنگ حضور داشتند، دو عموی او به شهادت رسیدند و یک عمو و پدرش به مقام جانبازی نائل آمدند که این سبقه خانوادگی، زمینه تقوا و ایثار را در آن شهید والامقام ایجاد کرده بود.

حجت الاسلام والمسلمین اسدپور گفت: شهید تاج‌بخش ابتدا مسئول پایگاه بسیج «شهید شاپوری» و سپس مدیر کانون فرهنگی هنری مرحوم «قیصر امین‌پور» شهرستان گتوند شد، او همچنین مربی قرآن بود و نَفَس الهی‌اش سبب شد تا بچه‌های مسجد را تربیت کند و در 30 روز نخست حضور در سوریه به مقام شهادت نائل شد.

وی تصریح کرد: تسلط روحانی شهدا بر شهرستان گُتوند ستودنی است، شهدای این شهرستان عجیب هستند و فقط از یک دبیرستان این شهرستان 70 نفر به مقام شهادت نائل شدند که آماری بی‌نظیر در کشور به شمار می‌رود.

در پایان بختیار تاج بخش پدر شهید مدافع حرم «محمد تاج بخش» طی سخنانی اظهار کرد: آن شهید فقط و فقط برای خدا کار می‌کرد و اخلاص داشت.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید