نمایش جزییات خبر
۲۴ دی ۱۳۹۹ ۱۰:۲۴

مشارکت 875 گروه و فرد در هفتمین دوره جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی

دبیر جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی گفت: 875 گروه و فرد در هفتمین دوره جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی شرکت کردند.
مشارکت 875 گروه و فرد در  هفتمین دوره جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی
به گزارش روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از دبیرخانه ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب محسن حاجی زین­ العابدینی دبیر جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی  گفت: در بخش­ های گروه، افراد، نگاه ویژه، بین الملل، نشان استمرار  مجموعا بالغ بر 875  اثر به دبیرخانه جشنواره رسیده است.
 
وی ادامه داد: این میزان آثار در  شرایطی رقم خورده است که تمام کشور درگیر همه­گیری ویروس کرونا بود و این میزان استقبال واقعا بیش از انتظار ما بود. فعالیت­ های ترویج کتابخوانی عمدتا اشتراکی و جمعی هستند و نشست ­ها و جلسه­ های رو در رو و حضوری محور اصلی این فعالیت­ ها به شمار می­ آید. اما با توجه به شرایط کرونا و محدود شدن ارتباطات حضوری، بسیاری از فعالیت ­های حضوری  لغو شدند. اما به جای آن فعالیت­ های بسیار بهتری در فضای مجازی شکل گرفته است که می­ شود گفت در پاره­ ای از مواقع محدودیت­ های زمانی و مکانی فعالیت­های حضوری را نداشته و باعث شده رونق بیشتری هم به کار داده شود. هرچند از نظر کمی چیزی نزدیک به 90 اثر کمتر از آخرین دوره به جشنواره رسیده است با این حال، شاهدیم که فعالیت درست و ارزشمند ترویج کتابخوانی تعطیلی بردار نیست و مروجان به سرعت خودشان را با شرایط وفق دادند.
 
او درباره کیفیت ایده‌ها و فعالیت‌های ترویجی کتاب در این دوره از جشنواره نیز گفت: تجربه ­های گذشته و فعالیت­های شبکه مروجان کتابخوانی کشور موجب شد هم­افزایی در فعالیتهای ترویج به وجود بیاید. خوشبختانه کیفیت آثار بالا رفته و حتی شاهد فعالیت­ های خلاقانه و جدیدی هم هستیم. یعنی فعالیت­هایی که مثلا 5 سال پیش خیلی شاخص بود و جایزه می­ گرفت الان به فعالیتی معمولی بدل شده و در عوض گروه­های خلاق به سمت و سوی پیچیده و دقیق­تر کردن فعالیت­های ترویج کتابخوانی پیش رفته اند.
 
دبیر جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی ادامه داد: برنامه­ های متنوع و متفاوتی در این دوره قابل ملاحظه است. به خاطر اینکه شرایط کرونا باعث شد که مردم و مروجان وقت بیشتری داشته باشند و در زمانی که مجبور به ماندن در خانه هستند فکر کنند و با مطالعه و اندیشه بهتر، راهکارهای خلاقانه­ ای برای ترویج کتابخوانی به ویژه در محیط مجازی پیدا کنند که باعث شده است شاهد برنامه­ ها و فعالیت­های متنوع و متفاوتی باشیم.
 
رئیس شبکه مروجان کتابخوانی کشور با اعلام انجام داوری اولیه آثار درباره کم و کیف داوری نیز گفت: داوری در سه مرحله انجام خواهد گرفت. در مرحله اول، آثار رسیده از نظر همخوانی با شاخص های جشنواره ارزیابی خواهند شد و برخی از آثار ریزش خواهند داشت. در مرحله دوم، شورای شبکه مروجان کشور به ارزیابی آثار پرداخته و در هر بخش، چند اثر شاخص و برتر را برای داوری نهایی مشخص می­ کند. در پایان نیز داوری نهایی با ارزیابی داوران صاحب نظر و نخبه در حوزه­ های فرهنگی و ترویج کتابخوانی انجام شده و برگزیدگان نهایی مشخص خواهند شد.
 
زین العابدینی خاطرنشان کرد: نیمه دوم بهمن ماه مراسم اختتامیه به صورت مجازی برگزار خواهد شد. ترکیب هیت داوران هم به نحوی است که در دور اول سه نفر، دور دوم پنج نفر و دور نهایی هفت نفر داوری آثار  را به عهده دارند. از مولفه‌های داوری این دوره نیز عبارت بودند از: توجه به توسعه آگاهی و دانایی در سطح جامعه، مردمی بودن فعالیت­ها، استفاده از امکانات و بودجه ­های غیردولتی،داوطلبانه و خودجوش بودن، خلاقانه بودن، استفاده از ظرفیت­های تمامی بخش­ها و گروه­ها، اثر بخشی و تاثیر در توسعه فرهنگ و اخلاقیات اجتماعی، کمک به تاب­ آوری و تحمل درد و رنج، قابلیت الگو برداری توسط دیگر گروه­ها و افراد،فراگیر بودن طرح و برنامه­ ها، توجه به اقلیت­ها و قومیت ­های مختلف.
 
 
اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید