نمایش جزییات خبر
۲۴ دی ۱۳۹۹ ۰۸:۲۶

فقهی زاده: انتظار ما ترویج گفتمان علوی و ورود آموزه‌های نهج‌البلاغه به‌عنوان یکی از اساسی‌ترین آثار دینی در سبک زندگی است

با حضور معاون قرآن و عترت دومین جلسه شورای برنامه‌ریزی طرح ملی پایتخت نهج‌البلاغه برگزار شد.
فقهی زاده: انتظار ما ترویج گفتمان علوی و ورود آموزه‌های نهج‌البلاغه به‌عنوان یکی از اساسی‌ترین آثار دینی در سبک زندگی است
به گزارش روابط عمومی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دومین جلسه شورای برنامه‌ریزی طرح ملی پایتخت نهج‌البلاغه، سه‌شنبه، ۲۳ دی‌ماه با حضور عبدالهادی فقهی‌زاده، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مدیران برگزار شد.
دستور کار جلسه امروز بررسی برنامه‌های پیشنهادی دبیرخانه دائمی نهج‌البلاغه بود که طی این جلسه، حاضرین به بیان نکته‌ها و دیدگاه‌های خود در خصوص روند اجرایی طرح کاشان پایتخت نهج‌البلاغه پرداختند.
عبدالهادی فقهی‌زاده، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه این نشست و در گفت‌وگو با ایکنا؛ در خصوص جزئیات طرح پایتخت نهج‌البلاغه گفت: فعالیت‌های پایتخت نهج‌البلاغه ایران روز ۲۱ مهرماه امسال طی یک نشست و پس از اعلام رسمی انعقاد تفاهم‌نامه‌ای بین معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد و استانداری اصفهان، کار خودش را رسماً آغاز کرد. این نشست با حضور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، عباس رضایی، استاندار اصفهان، آیت‌الله شیخ عباسعلی سلیمانی، نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان، حجت‌الاسلام والمسلمین معتمدی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، مسئولان شهر کاشان، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و معاونان و مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
وی افزود: یکی از ارکان ساماندهی، هدایت و راهبری فعالیت پایتخت نهج‌البلاغه، شورای سیاست‌گذاری است که برای آن تعریف شده است. چندین جلسه را برگزار کردیم و جلسه امروز در واقع جلسه نهایی‌سازی اقدامات کلان اجرایی و فعالیت‌های گوناگون در حوزه فرهنگ نهج‌البلاغه و امیرالمونین(ع) است که بعد از تصویب، مبنای کار حوزه‌های گوناگون تا پایان سال ۱۴۰۰ قرار خواهد گرفت.
معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، مدیران حوزه معاونت قرآن و بنده به دلیل اهمیت این موضوع در این شورا حضور جدی داریم و چندتن از فرهیختگان متخصص در ارتباط با نهج‌البلاغه در این جلسه حضور دارند که با راهبری آیت‌الله سلیمانی و آیت‌الله طباطبایی، نمایندگان ولی فقیه در اصفهان و کاشان و با علاقه وافر و اهتمام جدی استاندار اصفهان به پیگیری امور می‌پردازند.
فقهی‌زاده با اشاره به مصوبه‌ای که طی آن پایتخت نهج‌البلاغه ایران فعالیت‌هایی را عمدتاً در سطح ملی آغاز می‌کند و گفتمان‌هایی را برای ترویج فرهنگ علوی سامان می‌دهد، گفت: این فعالیت‌ها متمرکز در یک شهر و شهرستان نیست؛ لذا بخشی از اقدامات در دایره استانی و شهرستانی شمول بیشتری دارد، اما هدف‌گذاری ما، ساماندهی اقدامات جدی در حوزه سرزمینی جمهوری اسلامی ایران است که امیدواریم قرین توفیق و موفقیت باشد.

فقهی‌زاده درخصوص انتظار خود برای این طرح گفت: انتظار ما در سطح کلی، ترویج گفتمان علوی و ورود آموزه‌های نهج‌البلاغه به‌عنوان یکی از اساسی‌ترین آثار دینی در مکتب‌اهل بیت(ع) به عرصه عمل، نگرش و به‌ویژه سبک زندگی است.
یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌ها و دلبستگی‌های مردم ما فرهنگ علوی است که کاملاً متصل به فرهنگ نبوی است و در آن از تفرقه و فرقه‌ای‌نگری به شدت پرهیز خواهیم کرد. ما نهج‌البلاغه را یک اثر ممتاز دینی می‌دانیم که در بستر تاریخ، توجه بسیاری از عالمان فریقین از مذاهب گوناگون به آن معطوف بوده است و آثار گوناگونی را در دوره معاصر، متقدم و متأخر رقم زده است. هرگز ما این اقدام را متعلق به یک مذهب از مذاهب پنجگانه اسلامی نمی‌دانیم، اگرچه ما در امامیه و مکتب اهل بیت(ع) مفتخریم که بیش از برخی از پیروان سایر مذاهب اسلامی به مکتب امام علی(ع) دلبستگی داریم و به این کتاب بسیار گرانقدر و سرنوشت‌ساز در حوزه‌های گوناگون عقیدتی، عملی و رفتاری افتخار می‌کنیم.


گفتنی است در این جلسه مرتضی خدمتکار، مدیرکل دفتر تبلیغ و ترویج، حجت‌الاسلام و المسلمین رمضانعلی معتمدی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، محمدمهدی عزیززاده، رییس دبیرخانه کمیسیون فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی، محسن شریفی، مشاور ارتباطات و ساماندهی معاونت قرآن و عترت،  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی خسروی، مشاور معاون قرآن و عترت، میثم نمکی، رییس دبیرخانه دائمی طرح ملی کاشان پایتخت نهج‌البلاغه، مصطفی عباسی‌مقدم و محسن حجازیان حضور داشتند.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید