نمایش جزییات خبر
نتایج چهارمین رتبه‌بندی پایگاه‌های خبری اعلام شد:
۲۳ دی ۱۳۹۹ ۱۴:۴۵

حضور 34 پایگاه خبری گیلان در چهارمین رتبه‌بندی

«دیار میرزا» رتبه دوم پایگاه‌های خبری استانی را از آن خود کرد
نتایج دور چهارم رتبه‌بندی پایگاه‌های خبری کشور با صدور بیانیه‌ای از سوی اعضای کمیته رتبه‌بندی اعلام شد که 34 پایگاه خبری از استان گیلان در این رتبه‌بندی حضور داشتند و هشت پایگاه رتبه زیر 100 استانی را کسب کردند.
حضور 34 پایگاه خبری گیلان در چهارمین رتبه‌بندی / «دیار میرزا» رتبه دوم پایگاه‌های خبری استانی را از آن خود کرد

به گزارش روابط عمومی ادارهکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، حسین ابراهیمیان با اعلام این خبر افزود: بر این اساس، پایگاه خبری «دیار میرزا» از گیلان توانست با کسب امتیاز نهایی ضریب کیفی 75.63 رتبه پانزدهم کشور و رتبه دوم در میان پایگاههای خبری استانی (سراسر کشور منهای پایتخت) را از آن خود کند.

معاون امور فرهنگی و رسانه این اداره‌کل اظهار کرد: پایگاه‌های خبری «گیل خبر» با 51.43 امتیاز جایگاه 53 کشور و 19 استان‌ها و «کلانشهر» با 44.28 امتیاز رتبه 82 کشور و 36 استانها را کسب کردند.

وی ادامه داد: «لنگر خبر»، «خزرآنلاین»، «پویشگران گیل»، «حرف تازه» و «آوای رشت» دیگر پایگاه‌های خبری گیلان بودند که موفق به کسب رتبه زیر 100 در رتبه‌بندی استان‌ها شدند.

ابراهیمیان تصریح کرد: پایگاه‌های خبری «انتخاب امروز»، «همای خبر»، «جارستان»، «خط قرمز»، «گیلان پیام»، «آوای نزدیک»، «ورس و «آستان خبر» از گیلان نیز در رتبه‌های تا 200 و «ساحل خبر»، «جاهد خبر»، «جلال شرق»، «باز باران خبر»، «مهر گیلان»، «دیار سید»، «گیل فام»، «شعاع مشرق» و «کاشف اسرار» در رتبه‌های تا 300 و 9 پایگاه خبری دیگر استان در جایگاه‌های بعدی استانی قرار گرفتند.

وی گفت: بر اساس اعلام دبیرخانه کمیته رتبه‌بندی پایگاه‌های خبری، مجموعا 707 پایگاه خبری کشور با تکمیل و ارسال فرم‌های خوداظهاری، در چهارمین رتبه‌بندی مشارکت داشته‌اند که 34 پایگاه از استان گیلان بودند.

 معاون امور فرهنگی و رسانه ادارهکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به فعالیت 206 پایگاه خبری دارای مجوز در استان، ابراز امیدواری کرد: پایگاه‌های خبری استان برای بهره‌مندی از یارانه‌های حمایتی و سایر مزایا باید در دوره‌های بعدی رتبه‌بندی رسانه‌ها مشارکت فعال‌تری داشته باشند.

***

بر اساس اعلام دبیرخانه کمیته رتبه‌بندی پایگاه‌های خبری کشور؛ فاز عملیاتی چهارمین دوره این رتبه‌بندی با همت و همیاری نمایندگان رسانه‌ها و مدیران مسئول در دوران شیوع کرونا، انجام و با توجه به درخواست‌های مکرر مدیران مسئول برای شرکت در رتبه‌بندی، مهلت دریافت فایل‌های خوداظهاری طی دو مرحله تمدید شد که جدول زیر گویای خلاصه‌ای از اقدامات و مراحل انجام رتبه‌بندی در این دور است:

1

ارسال شیوه نامه و شاخص‌های رتبه بندی دور قبل برای 20رسانه برتر آخرین دوره جهت بازبینی و اعلام نظرات اصلاحی

2

برگزاری جلسات بازبینی و اصلاح شیوه نامه و شاخص‌های رتبه بندی دور جدید در دو سطح نمایندگان رسانه‌ها و مدیران مسئول

3

تشکیل جلسه انتخابات اعضای کمیته رتبه بندی با حضور مدیران مسئول 20 رسانه اول دور قبل

4

تعیین دو عضو هیات علمی جهت عضویت در کمیته رتبه بندی

5

برگزاری جلسه کمیته رتبه بندی جهت تعیین زمان شاخص ها و اعلام دور جدید رتبه بندی

6

اعلام جدول شاخص‌ها جهت شرکت در رتبه‌بندی

7

انتشار فهرست شرکت‌کنندگان در دور چهارم رتبه‌بندی پایگاه‌های خبری و تمدید فرصت شرکت در رتبه بندی

8

استخراج، دسته بندی، ارزیابی و راستی آزمایی فرم‌های خوداظهاری و شاخص‌های محول شده به کمیته رتبه‌بندی توسط دبیرخانه و اعضای کمیته رتبه‌بندی

9

اعلام نتایج اولیه دور چهارم رتبه‌بندی پایگاه‌های خبری

10

اعلام فرصت اعتراض به نتایج اولیه

11

مکاتبه با 65 مدیرمسئول پایگاه خبری که به دلیل رعایت نکردن ماده 18 قانون مطبوعات در آستانه حذف از رتبه بندی بودند و تعیین ضرب الاجل تا آخر آذر ماه برای اصلاح

12

بررسی اعتراض های دریافتی و راستی آزمایی مجدد خوداظهاری و وضعیت عادی فعالیت پایگاه‌های خبری شرکت کننده در رتبه‌بندی و اعلام نتایج نهایی

 

در بیانیه اعضای کمیته دور چهارم رتبه بندی پایگاه‌های خبری آمده است:

- منتخبان مدیران مسئول در کمیته رتبه بندی بر اساس شیوه نامه رتبه بندی که به تایید مدیران مسئول رسیده بود نسبت به رتبه بندی سایت های خبری اقدام کردند و در مراحل مختلف رتبه بندی هم، مبنا همان شیوه نامه بوده و بر اجرای بند بند آن تاکید داشته اند.

- اعضای کمیته رتبه بندی ضمن تقدیر از مدیران مسئولی که صادقانه فرم خوداظهاری این دوره را تکمیل کرده بودند اعلام می کند به منظور صیانت و دفاع از حقوق این اکثریت با خوداظهاری هایی که ساختگی بودن مصادیق آن محرز شناخته شد و آن پایگاه خبری عملکردی مغایر با خوداظهاری در زمان های دیگر داشت به صورت ویژه مورد بررسی مجدد قرار گرفته و فارغ از نگاه تساهلی امتیازات آنها مجددا بررسی شد.

- در مواردی که صحت نتایج مورد تردید اعضای کمیته رتبه بندی  قرار گرفت، به منظور راستی آزمایی نهایی و اطمینان از صحت نتایج ، راستی آزمایی ثانویه،  با مراجعه در همان موضوع  به اخبار و مطالب روزهای قبل و بعد در بازه های زمانی دیگر، انجام شد.

- بنا بر تصمیم اعضای کمیته رتبه بندی به منظور حمایت از پایگاهای خبری در این دوره امتیازهای منفی رتبه بندی مورد بررسی قرار نگرفته و اجرایی نشد.

- اعلام نتایج بر اساس اعمال ضرایب استانی، تخصصی و اختصاصی اعلام می شود.

- اعضای کمیته دور چهارم رتبه بندی پایگاه‌های خبری بر اساس رویه پیشین دوره های گذشته رتبه بندی، بازنگری و به روز رسانی شاخص های رتبه بندی پایگاه‌های خبری برای دور آتی را لازم می دانند و از همه مدیران مسئول پایگاه‌های خبری، فعالان و صاحب نظران این حوزه دعوت می کنند در فرایند به روز رسانی و ارتقای شاخص های رتبه بندی پایگاه‌های خبری دبیرخانه رتبه بندی را یاری کنند.


نتایج دور چهارم رتبه بندی پایگاه‌های خبری در قالب سه فایل زیر اعلام می شود:

1. فایل امتیازات همه پایگاه‌های خبری عمومی بدون در نظر گرفتن استان محل فعالیت حاوی اطلاعات نام رسانه و امتیاز.

2.فایل امتیازات پایگاه‌های خبری استانی. (پایگاه‌های خبری استانی که تخصصی هم هستند در فهرست پایگاه‌های خبری تخصصی و اختصاصی اعلام شده اند)

3. فایل امتیازات پایگاه‌های خبری تخصصی و اختصاصی


اعضای دور چهارم کمیته رتبه بندی پایگاه‌های خبری:

1- احسان اله حجتی، مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی

2- یونس شکرخواه، عضو هیات مؤسس و عضو هیات رئیسه انجمن ایرانی مطالعات جامعه اطلاعاتی، عضو گروه چندرسانه‌ای فرهنگستان هنر و عضو هیأت علمی دانشکدۀ مطالعات جهان در دانشگاه تهران

3- مهری رفعتی، مدرس روزنامه نگاری در دانشگاه جامع علمی کاربردی

4- بیژن مقدم،مدیرمسئول پایگاه خبری الف

5- حبیبب عباسی، سردبیر پایگاه خبری شفقنا

6- مسعود فاتح، مدیرمسئول پایگاه خبری سیتنا

7- علی اصغر شفیعیان، سردبیر پایگاه خبری انصاف نیوز


نتایج نهایی دور چهارم رتبه بندی پایگاه های خبری نتایج نهایی دور چهارم رتبه بندی پایگاه های خبری

اشتراک در
کلیدواژه ها: نتایج دور چهارم رتبه‌بندی پایگاه‌های خبری کشور, پایگاه‌های خبری استان گیلان, دیار میرزا, گیل خبر, کلانشهر, لنگر خبر, خزرآنلاین, پویشگران گیل, حرف تازه, آوای رشت
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید