نمایش جزییات خبر
۲۳ دی ۱۳۹۹ ۱۲:۵۴

در ادامه طرح «سه‌شنبه‌های تکریم»؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از شهدای اقلیت‌های دینی ارومیه تجلیل کرد

هفدهمین هفته از طرح ملی سه‌شنبه‌های تکریم(23 دی‌ماه) با تجلیل از خانواده شهیدان «ساکو مجنونیانس» و «سرگون اکویانس بالانجی» از شهدای شاخص اقلیت‌های دینی ارومیه در دوران هشت سال دفاع مقدس با حضور سید عباس صالحی در یک ارتباط زنده تصویری با استان آذربایجان غربی برگزار شد.
در ادامه طرح «سه‌شنبه‌های تکریم»؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از شهدای اقلیت‌های دینی ارومیه تجلیل کرد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در ابتدای این جلسه، سید عباس صالحی با اشاره به سفری که دو سال قبل مصادف با ایام سال نو میلادی به استان آذربایجان غربی داشت، گفت: قبل از این نیز زمانی که در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور داشتم در سفری به ارومیه با خانواده برخی از شهدای مسیحی و آشوری دیدار و گفت‌وگو کردم. اکنون نیز به مناسبت فرارسیدن سال نو میلادی این جلسه برگزار و در خدمت خانواده دو تن از شهدای مسیحی، آشوری و ارمنی هستیم.

وی ادامه داد: ارتباط میان مردم و اقلیت‌های دینی در شاخه‌های مختلف ارتباطی محسوس و ملموس بوده و این مهم از آن جهت است که ریشه ما در یک خاک است و همه ایرانی هستیم، خدماتی که پیروان دیگر ادیان در قرن‌های متوالی به این آب و خاک داشته و دارند ناشی از مساله مذکور است، به هر روی بخشی از میراث فرهنگی و تمدنی ما ایرانیان به یادگار مانده است که به آن افتخار کرده و می‌بالیم.

صالحی یادآور شد: بخش دیگری از این ارتباط ملموس در هم‌زبانی است، ما با یک زبان سخن می‌گوییم و همه می‌دانند و می‌دانیم که هم‌زبانی افق وسیعی از هم‌اندیشگی است، زبان مشترک منجر به ساخت افق و تفکر مشترک می‌شود، اینکه سخن یکدیگر را متوجه می‌شویم به این معناست که در یک اقلیم مشترک تنفس می‌کنیم.

وی با اشاره به وجود تعامل و همدلی میان جامعه مسلمان و جامعه مسیحی ایرانی گفت: در مقاطع سخت و دشوار مختلف این دو همواره در کنار یکیدگر قرار داشتند، در دوره‌های تاریخ ایران و در طول 150 سال اخیر در جنبش مشروطیت و در مقاطعی چون انقلاب اسلامی تا دفاع مقدس شاهد این حضور پررنگ و همدلانه هستیم.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: همان‌طور که اشاره شد، آمار جمعیتی از حضور شهدای مسیحی، ارمنی و آشوری به تناسب با کل جمعیت پیروان ادیان توحیدی، در دوران دفاع مقدس قابل توجه است به گونه‌ای که رزمندگان پیرو این ادیان در طول هشت سال جنگ تحمیلی و به ویژه جامعه مسیحیان دوشادوش برادران مسلمان خود جنگیدند و کارنامه طلایی از خود بر جای گذاشتند.

صالحی افزود: وقتی به تاریخ دفاع مقدس و حضور شهدای پیرو ادیان توحیدی در آن ایام نگاهی بیندازیم متوجه شباهت‌های مشترک با فضای رزمندگان و شهدای مسلمان می‌شویم، وقتی تاریخ زندگی این شهیدان را مطالعه می‌کنیم متوجه همان لطافت‌های روحی و ویژگی‌های خاص در زندگی‌شان می‌شویم.

وی تصریح کرد: زمانی که خاطرات شهدای ارمنی و آشوری را مرور می‌کنیم متوجه نکات متعددی می‌شویم از جمله شباهت‌هایی که آنها به ویژگی‌های شهدای مسلمان دارند، افرادی که گاهی حتی تا قبل از رسیدن به سن سربازی داوطلبانه به جبهه‌های جنگ رفتند زیرا دفاع از این مرز و بوم را وظیفه خود می‌دانستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به بیان برخی خاطرات شهدای مسیحی و آشوری پرداخت و گفت: توجه به حقوق انسانی و ادای دِین از مواردی است که در این جامعه دینی شاهد آن بوده و هستیم، می‌توان ساعت‌ها نشست و از روحیات بلند این شهیدان سخن گفت، روحیاتی که تابع تربیت بلند خانواده آن دلاوران است.

صالحی در پایان سخنان خود به بخش‌هایی از بیانات مقام معظم رهبری در مورد شهدای مسیحی و ارمنی اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب در این رابطه فرمودند: «اقلیت مسیحی، هم ارامنه و هم آشوری، سربلند بیرون آمد در انقلاب و جنگ. به‌عنوان یک ایرانی وفادار، عاقل، بصیر و شجاع»، این چنین تصویر و تعبیری از ناحیه رهبر معظم انقاب اسلامی در مورد این مقطع تاریخی خاص نشان می‌دهد که ایشان و جامعه ایرانی چه نگاهی را به همراهی و همگامی جامعه مسیحی در مقاطع سختی چون دفاع مقدس دارند.

در ادامه این جلسه، حجت‌الاسلام و المسلمین حبیب‌رضا ارزانی در سخنانی با اشاره به برگزاری چهارده جلسه پیاپی از طرح ملی سه‌شنبه‌های تکریم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در سه ماه اخیر نیز هر ماه یک جلسه در خدمت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده‌ایم که این حضور نشان از اعتقاد وی نسبت به تکریم خانواده شهدا و تکریم انسانیت و اساس خوبی‌ها است.

وی ادامه داد: در طول این 17 هفته تعداد 14151 خانواده شهید و ایثارگر در سراسر کشور ذیل طرح ملی «سه‌شنبه‌های تکریم» مورد تجلیل قرار گرفتند.

رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور ابراز داشت: مسیحیان از هموطنان خوب ما هستند و در همه عرصه‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس حضور پررنگی داشته و دارند و همواره هم‌پای هموطنان مسلمان و سایر اقوام و ادیان جان‌شان را نثار حفظ آرمان‌های نظام کردند.

حجت‌الاسلام و المسلمین حبیب‌رضا ارزانی در بخش دیگری از مباحث خود با بیان اینکه بحث شهید و شهادت در همه ادیان جایگاه ویژه‌ای دارد، گفت: وقتی به واژه یونانی شهید در کتاب مقدس نگاه می‌کردم، متوجه شدم که در زبان یونانی، شهید دقیقا به معنای شاهد، حاضر و گواه است و این تعبیر در بسیاری از ادیان توحیدی وجود دارد که شهدا هستند و حضور دارند و گواهی می‌دهند.

وی در ادامه از رونمایی کتاب «شهدای ادیان توحیدی در ایران اسلامی» در روز 21 بهمن‌ماه و همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی خبر داد.

در بخش دیگری از آیین تجلیل از خانواده دو تن از شهدای مسیحی ارمنی و آشوری که به صورت همزمان در استان تهران و آذربایجان غربی (شهرستان ارومیه) برگزار می‌شد، حجت الاسلام والمسلمین «ناصر خدایاری» در سخنانی ضمن تبریک سال جدید میلادی به مسیحیان کشورمان به ویژه مسیحیان آشوری و ارامنه منطقه غرب کشور گفت: مسیحیان همواره در تمامی صحنه‌ها و عرصه‌ها از جمله در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس پا به پای سایر هموطنان، به صیانت از ارزش های‌مان پرداختند.

وی ادامه داد: 400 تن از ارامنه و آشوریان پس از خدمت سربازی خود به جبهه‌ها رفتند و 49 تن از آنها شهید شدند که از این میان 110 جانباز و 10 آزاده تقدیم انقلاب اسلامی شده است، ضمن اینکه اولین شهید از جامعه مسیحیان در تاریخ پنجم مهرماه 59 تقدیم انقلاب اسلامی شد.

حجت الاسلام و المسلمین خدایاری با بیان اینکه همه ما در حفظ یکپارچگی و تامین امنیت احساس نقش می‌کنیم، افزود: ایرانی را اتحاد اقوام و ادیان به اینجا رسانده و از این پس نیز همین اتحاد اقوام، با شجاعتی که در گذشته و امروز و آینده شاهد خواهیم بود، کشورمان را حفظ می‌کند.

وی بیان کرد: منافع مذهبی و ملی در نتیجه اتحاد ما صیانت می‌شود و هر زمان که خطری ایرانی را تهدید می‌کند همه یک آیین و یک ملت می‌شویم و این حقیقت را در این استان که پیروان چند دین توحیدی و اقوام ایرانی در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند، بیشتر لمس می‌کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی گفت: در دو سه ماه اخیر به ویژه در پی توهین به ساحت مقدس پیامبر مکرم اسلام(ص) از سوی چند کشور غربی و اروپایی شاهد بودیم که بزرگان و علمای مسیحی اظهارنظرهای سازنده‌ای در مقام اتحاد و مسلمانان و انتقاد از این توهین بی‌شرمانه داشتند.

حجت الاسلام و المسلمین خدایاری با اشاره به برنامه‌ها و فعالیت‌هایی که در استان آذربایجان غربی و به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس برگزار شد، اظهار کرد: 42 برنامه در مرکز و شهرستان استان آذربایجان غربی داشتیم و هیچ نقطه‌ای نبود که برنامه‌ای در چهلمین سالگرد دفاع مقدس در آن برگزار نشده باشد.

در بخش دیگری از این آیین داریوش عزیزی کشیش کلیسای شرق آشور طی سخنانی با بیان اینکه مسیحیان ایران از بدو انقلاب اسلامی خود را دور از انقلاب ندانسته‌ و در راهپیمایی‌ها در داخل و حمایت‌ها در بیرون از کشور همراه انقلاب بوده‌اند، گفت: مسیحیان در دفاع مقدس نیز شهدای زیادی تقدیم کرده‌اند. آمار شهدای مسیحی همان‌طور که در این نشست از سوی برخی از سخنرانان مطرح شد به نسبت جمعیتی بسیار خوب است البته منتی نیست و دفاع از کشور وظیفه دو قوم آشوری و ارامنه و مسیحیان کشورمان است.

کشیش کلیسای شرق آشور در پایان گفت: حضرت مسیح(ع) در باب دفاع، شهادت و دوستی آیه زیبایی را می‌فرماید از جمله اینکه «محبتی بزرگ‌تر از این نیست که انسان جان خود را برای دوستانش فدا کند». شهدای ما جان خود را فدای امام وطن و مردم ایران کردند و به همین دلیل منزلت خاصی داشتند.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید