نمایش جزییات خبر
۷ آبان ۱۳۹۹ ۰۹:۵۱

یادداشت/ امنیت فرهنگی ما و همسایگان

توحید محرمی، عضو هیات‌علمی پژوهشگاه فرهنگ هنر و ارتباطات در یادداشتی نوشت: مولفه‌های فرهنگی مشترک جوامع منطقه نشانگر آن است که امنیت فرهنگی "ما" در منطقه خاورمیانه مستقل از امنیت فرهنگی همسایگان "ما" نیست و افزایش امنیت فرهنگی "همسایه ما" امنیت فرهنگی "ما"را فراهم می‌آورد.
یادداشت/ امنیت فرهنگی ما و همسایگان

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، متن این یادداشت به شرح زیر است:

«آرمان‌ها، باورها، ارزش‌ها و ترس از فقدان آنها و حفظ سبک زندگی پذیرفته شده یکی از دغدغه‌های عمده دولت- ملت‌ها را در دنیای حاضر تشکیل می‌دهد. این نگرانی‌ها و حساسیت‌ها که در عرصه بین­‌الملل بسیار با اهمیت دانسته شده است، در بسیاری از موارد جنبه امنیتی داشته و در محدوده مرزها از آن به عنوان دغدغه امنیت هویت­ ملی یاد می‌کنند و چه بسا منشاء رقابت‌ها و منازعه‌­های منطقه‌­ای و بین­‌المللی در روابط خارجی بین کشورها بوده است. خاورمیانه هم از این قاعده مستثنی نبوده و مسائل هویتی و فرهنگی اساسی‌ترین امنیت ملت‌ها را در این منطقه شکل می‌دهد و روابط "ما" و همسایگان هم قابل بررسی و مطالعه است. جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصل سیاست همسایگی همواره تلاش کرده تا روابط خود با همسایگان را تقویت کرده و تحکیم بخشد. سیاستی که موفقیت آن مستلزم شناخت درست از تحولات و ویژگی‌های فرهنگی اجتماعی منطقه و همسایگان است. مولفه‌های فرهنگی مشترک جوامع منطقه نشانگر آن است که امنیت فرهنگی "ما" در منطقه خاورمیانه مستقل از امنیت فرهنگی همسایگان "ما" نیست و افزایش امنیت فرهنگی "همسایه ما" امنیت فرهنگی "ما"را فراهم می‌آورد که خود نیازمند شناخت دقیق از تهدیدات و فرصت‌های امنیتی "ما" در محیط فرهنگی اجتماعی همسایگان است.

البته نباید این واقعیت را نادیده گرفت که گفتمان امنیتی حاکم درکشورهای اسلامی منطقه خاورمیانه همچنان در قالب‌های رسمی وکلاسیک به تهدیدات و اهداف امنیتی سنتی پاسخ می­‌گوید و با وجود اینکه تغییرات وسیع محیطی در قلمرو ملی و جهانی، باعث ورود مقولات جدید فرهنگی و اجتماعی در قالب‌های نوین به حوزه امنیتی کشورها شده است ولی ما همچنان با کمبود دانش تولید شده و ترویج ایده‌‏ها و داده‏‌های نوین در این زمینه‌ها برای پاسخگویی به نیازهای علمی و تخصصی مواجه هستیم؛ به‌طوری که ضرورت روزافزون سیاستگذاری در زمینه ارتباطات فرهنگی هدفمند، پیشبرنده و امن اهمیت آن را بیشتر نموده است. مبحث تازه‌ایی که نیازمند شناخت صحیح از قوت‌ها و ضعف‌های فرهنگی و اجتماعی خود و ارزیابی دقیق از ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی دیگران بویژه همسایگان است و سیاست‌گذاری اصولی آن می‌بایست بگونه‌ایی باشد که در میانه اهمیت ثبات فرهنگی و ضرورت تغییر فرهنگی، اصالت هویتی "ما" در روابط با دیگران تغییر نکند که این خود مستلزم مدیریت مدبرانه و نظارت عالمانه بر عوامل داخلی و خارجی موثر بر هویت فرهنگی "ما" است.»

 

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید