نمایش جزییات خبر
معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:
۹ مهر ۱۳۹۹ ۱۶:۴۶

تاثیر مستقیم و غیرمستقیم دفاع مقدس در آثار هنرمندان مشهود است

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید امروز خود از نمایشگاه دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت گفت: تاثیر مستقیم و غیرمستقیم دفاع مقدس در آثار هنرمندان مشهود است.
تاثیر مستقیم و غیرمستقیم دفاع مقدس در آثار هنرمندان مشهود است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدمجتبی حسینی در بازدید از نمایشگاه دفاع مقدس با حضور در غرفه معاونت امور هنری گفت: اگر بپذیریم هنر، چراغ‌آیینه است و یکی از ویژگی‌های مهم هنر، نقش آیینه‌گونی آن است، به‌روشنی و وضوح می‌توانیم خاطرات گذشته و امروز را در این آیینۀ صیقلی و صاف ببینیم. به‌خاطر همین است که برای شناخت فرهنگ‌ها و تمدن‌ها، یکی از دریچه‌های صادق و راستگو، پرداختن به آثار هنری و شناخت ادوار تاریخ از دریچۀ آن‌هاست.

حسینی در ادامه گفت: یکی از اتفاق ‌های بسیار بزرگی که در قرن اخیر در ایران معاصر به‌وقوع پیوسته جنگ تحمیلی و هشت سال دفاع مقدس است. جنگ تحمیلی هم واقعه بزرگی بوده، هم طولانی‌مدت بوده و هم صحنه ‌های بی‌ نظیری از شجاعت، رشادت و ازجان‌گذشتگی در آن رقم خورده است.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی درباره نقش هنرمندان در دوران دفاع مقدس تاکید کرد: چنین خاطره و حادثه عظیمی از حافظه ملت حذف نخواهد شد. هنرمندان در همۀ شاخه‌ها و رشته‌ها با مسئولیت ‌پذیری که دارند و به‌خاطر حساسیت ‌های ویژۀ آن‌ها، چنین واقعه ‌ای در آیینۀ آثارشان منعکس می ‌شود. گاهی به صورت مستقیم است که در نمونۀ عکس ‌هایی که از آن دوران می‌ بینیم، شاید صریح‌ ترین زبان و گویش باشد و گاهی هم آثار به صورت غیرمستقیم و از تأثر جان و ذهنِ هنرمند نسبت به موضوع خلق می‌شود. باید هر دوی آن‌ها را در کنار هم ببینیم و ارزیابی کنیم. هنرمندی نبوده که در این دوران حیاتش جاری باشد و متأثر از چنین رخدادی آثاری را خلق نکرده باشد.

حسینی در پایان در خصوص فعالیت‌های مجموعۀ معاونت امور هنری در خصوص موضوع دفاع مقدس گفت: در همین غرفه معاونت هنری پوسترها و آثار و مستنداتی که از سال‌های مختلف دیده می‌شود، بیانگر بخشی از فعالیتهای هنری در این زمینه است. در دهه‌های گذشته آثار ارزشمندی در لایه‌ها و رشته ‌های مختلف خلق شده و به معرض دید داوری رسیده است. این استمرار به معنای زنده‌بودن یاد جانبازان دفاع مقدس و شهدای بلندپایۀ این واقعه در جان و دل مردم کشور است. این اتفاق حتی نیاز به تشویق ‌های ویژه ندارد، چرا که به‌صورت خودجوش و ازدل‌برآمدۀ هنرمندان قابل رؤیت است.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید