نمایش جزییات خبر
۹ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۴۲

نشست صمیمی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان با هنرمندان هنرهای نمایشی

عادله کشمیری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان در فضایی صمیمی با هنرمندان هنرهای نمایشی استان دیدار و گفت و گو کرد.
نشست صمیمی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان با هنرمندان هنرهای نمایشی

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، این نشست صمیمی با هدف ادای احترام به دو هنرمند تازه درگذشته ی هنرنمایش استان گلستان(احمد افتخاری فر و روح الله خالقی) و گفت و شنود درباره وضعیت و فعالیت هنرمندان در دوران کرونا و پساکرونا و برنامه های پیش بینی شده ی فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان در سال جاری کرونایی، در ظهر سه شنبه 8 مهر ماه در سالن نگاه  مجموعه تالارفخرالدین اسعد گرگانی برگزار شد.

در ابتدای نشست «محمدرضا صمیمی» از پیشکسوتان هنرهای نمایشی استان گلستان، در جایگاه حضور یافت و درباره هنرمند فقید احمد افتخاری فر، گفت: با فوت مرحوم افتخاری فر قلب من شکست. از همان روزهایی که به عنوان کارشناس نمایش به اداره کل آمد، من جز لبخند چیزی از او ندیدم.مرحوم هر مشکلی را با لبخند به سرانجام می رساند و به همه در حد توان کمک می کرد.

سپس «صمد رحیمی» از دیگر هنرمندان هنر نمایش گرگان با آرزوی بازگشایی بی دغدغه ی  سالن های تئاتر و ریشه کن شدن ویروس کرونا، درباره مرحوم افتخاری فر، اظهار کرد: پس از سال ها رفاقت و در دو سال گذشته همکاری های متعددی در حوزه ی نمایش با یکدیگر انجام دادیم که به عنوان خاطره ای ماندگار در ذهنم باقی مانده است.

وی افزود: باید سعی کنیم با هم خوب باشیم و قدر هم را بدانیم؛ زیرا جهان زیاد وقت نمی دهد.

در ادامه ی برنامه «یحیی دیوانی» از دیگر پیشکسوتان عرصه ی نمایش گلستان، ضمن ذکر نام و خاطره ی مرحوم افتخاری فر، در یادداشت خود نوشته ی بلندی از ویژگی های فردی، اخلاقی و منش حرفه ای زنده نام روح الله خالقی و تاثیرش در عرصه ی هنرنمایش استان بخصوص جلسات نقد و بررسی گفت.

سپس «جواد پیشگر» یکی دیگر از پیشکسوتان هنرنمایش استان گلستان که سال ها رفاقت دیرینه ای با مرحوم روح الله خالقی داشت، درباره آن مرحوم گفت: من سال ها روح الله خالقی را می شناختم. او اهل سکوت بود و  به موقع و به جا حرف می زد. ذهن تحلیل گر، منتقد و منصف و اخلاق گرایی داشت.

وی با آرزوی بهبود شرایط کرونایی کشور و رونق دوباره ی هنر گروهی تئاتر، اظهار کرد: من حرف های زیادی برای روح الله خالقی دارم و انتظار دارم در اسرع وقت آیین نکوداشتی برای آن هنرمند فقید برپا شود.

در ادامه عادله کشمیری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان نیز ضمن قدردانی از حضور اهالی هنرنمایش گلستان و  گرامیداشت و ذکر خاطراتی از دو هنرمند فقید روح الله خالقی و احمد افتخاری فر، گفت: در پی شیوع کرونا متاسفانه بسیار از مشاغل هنری همچون تاتر دچار آسیب شده اند و ماه ها است که جامعه ی نمایش استان از امکان اجرای بی دغدغه ی و بدور از کرونا محروم است و از لحاظ اقتصادی آسیب دیده اند.

وی با اشاره به اینکه دولت در حد توان با پرداخت حق بیمه سه ماه اول سال اعضای صندوق اعتباری هنر و نیز اعطا وام تا حدودی کمک حال هنرمندان بود، گفت: بدون تردید این کمک ها و حمایت ها کافی نیست و در تلاشیم در هفته ی پیش رو با انعقاد تفاهم نامه با معاونت هنری وزارت ارشاد بتوانیم اعتباراتی را برای انجام فعالیت های هنری در ادامه ی سال جاری جذب کنیم.

کشمیری با قدردانی از اهالی نمایش استان که عمدتا به صورت خود جوش از ابتدای شیوع کرونا در فضای مجازی در راستای اطلاع رسانی و امید بخشی به جامعه خوش درخشیدند، گفت: به خاطر شیوع کرونا  امکان اجرای تاتر صحنه ای کم شده اما در تلاشیم با برپایی دوره های آموزشی و اجرای نمایش های میدانی چراغ نمایش را همچنان روشن نگه داریم.

در ادامه رضا یازرلو معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان نیز ضمن گرامیداشت و ذکر خاطراتی از دو هنرمند درگذشته ی فقید و تشریح وضعیت هنرمندان در دوران کرونا، گفت: همان گونه که مدیر کل محترم اشاره داشته اند، برگزاری کارگاه های آموزشی ادبیات نمایشی، ایده تا اجرا، اصول و تکنیک های تعزیه، در منطقه غرب، شرق و مرکز استان را پیش بینی کرده ایم.

وی افزود: همچنین افتتاح پلاتوی خصوصی تئاتر در بندرگز، رپرتوار نمایش های خیابانی، تقدیر و تجلیل از هنرمندان نمایش، حمایت از چاپ کتاب و رپرتوار نمایش نامه خوانی آثار کرونا را در برنامه های خود تا پایان سال قرار داده ایم.

گفتی است در بخش پایانی جلسه حاضران نیز به مباحثی چون حق بیمه ی سه ماه اول سال، اهدای وام، نحوه برپایی برنامه های پیش بینی شده و برنامه ریزی برای اجراهای صحنه ای و ... اشاره کردند.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید