نمایش جزییات خبر
در نشست نقد کتاب «ممد یزدی؛ خاطرات آزاده محمد دهقانی‌فیروزآبادی» عنوان شد؛
۸ مهر ۱۳۹۹ ۱۵:۳۳

آبشخور ایستادگی اسرا کربلاست

نشست نقد کتاب «ممد یزدی؛ خاطرات آزاده محمد دهقانی‌فیروز آبادی» به مناسبت چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس، دوشنبه (هفتم مهرماه) برگزار شد.
آبشخور ایستادگی اسرا کربلاست

به گزارش روابط‌عمومی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران،  نشست نقد کتاب «ممد یزدی؛ خاطرات آزاده محمد دهقانی‌فیروز آبادی» به مناسبت چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس، دوشنبه (هفتم مهرماه) با حضور نویسنده اثر یوسف بدرالدین و محمدرضا سنگری به عنوان منتقد از سوی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت  برگزار شد.

رزمندگان دفاع مقدس الگویی برای نسل های بعد

یوسف بدرالدین مولف کتاب «ممد یزدی؛ خاطرات آزاده محمد دهقانی‌فیروز آبادی» در ابتدا با اشاره به این که پیش از این در حوزه‌های مختلف چون نثر ادبی، خاطره‌نویسی و داستان‌نویسی آثاری داشته است، اظهار کرد: علاقه‌مند بودم که در حوزه دفاع‌مقدس نیز تالیفی داشته باشم که خداروشکر این توفیق نصیب من شد و با آزاده محمد دهقانی‌فیروزآبادی آشنا شدم. وقتی او شروع کرد به روایت خاطرات خود از اسارت، جنگ و جبهه دیدم موضوع جذاب و بکری است، حیفم آمده که مکتوب نشود، البته به نظر من همه خاطرات شهدا و جانبازان ناب و آموزنده هستند. تلاش کردیم تا این اثر چاپ شود و نسل امروز و فردا، رزمندگان دفاع مقدس که الگویی برای نسل های بعد هستند را بشناسند.


وی افزود: جذابیت خاطرات این آزاده از این بابت بود که او از همان ابتدای ورود به جنگ و در دوران اسارت خود جسارت و شهامت خاصی داشت.


حضور نوجوانان با بصیرت در جبهه

بدرالدین درباره نام کتاب بیان کرد: همه همرزمان فیروزآبادی حتی نیروهای عراقی این آزاده را ممد یزدی صدا می‌کردند، از این رو نام کتاب را نیز «ممد یزدی» گذاشتیم که بعد از گذشت یک سال بازخوانی و ویرایش اقدام به نشر آن کردم. باید بگویم چاپ اول آن به اتمام رسید و در پی انتشار چاپ دوم آن هستیم.


این نویسنده همچنین گفت: در دفاع مقدس جوانانی حضور داشتند، دشمن قصد داشت از این موضوع سو استفاده کند تا بگوید ما به دلیل کمبود نیرو از افراد کم سن و سال استفاده کردیم. آنچه که بر ما و دشمن ثابت شد بصیرتی بود که این جوانان نسبت به مسائل سیاسی، اقتصادی، جنگ و دفاع داشتند و توانستند در مقابل دشمن با همه حجمه‌ها، که گاهی نبرد نظامی بود و در برخی مواقع نیز نبرد تبلیغاتی، ایستادگی و مقاومت کنند. عراقی‌ها به اسرا وعده‌های گوناگون از جمله وعده امکانات رفاهی می‌دادند اما یک نفر از نوجوانان و دیگر اسرا ما روی خوش به آن‌ها نشان نمی‌داد.


وی با بیان این که کتاب «ممد یزدی» به گونه‌ای نیست که تنها به جنبه‌های مثبت این آزاده پرداخته شده باشد، بیان کرد: به عنوان نمونه ممد یزدی سیگاری بود و از بیان آن ابایی نداشت، منتها در همان روزهای اول رویدادهایی رخ می‌دهد که اقدام به ترک سیگار می‌کند و تا به حال نیز به آن پایبند بوده است. وقتی کتاب‌های این چنینی را نوشته و بخوانیم برای نسل‌های بعدی در ولایت پذیری ایثار، فداکاری، شجاعت و شهامت الگو ایجاد می‌شود و همه برای این که وظیفه خود را به خوبی انجام دهند باید این افراد را الگوی خود قرار دهند.


قیام عاشورا، نقطه شروع و حرکت انقلاب

بدرالدین با اشاره به این که اسرا خاطرات مشترکی دارند اما در برخی موارد و جزئیات با یکدیگر متفاوت است، عنوان کرد: این آزاده هیچ واهمه‌ای از سختی‌های اسارت نداشت و همچنین آمادگی برای اسیر شدن نداشت. فیروزآبادی کسی بود که برای اولین‌بار با یک پیشنهاد به جبهه رفته، مستقیم به خط مقدم اعزام شد اما چیزی نگذشت که اسیر شد. آنچیزی که من انجام دادم نوشتن بود، ممد یزدی و دیگر اسرا خاطرات را روایت و خلق کردند.


او همچنین گفت: این خاطرات آماده است و شبیه به سناریو می‌ماند. به نظرم دست‌اندرکاران باید «ممد یزدی» و سایر آثار در این حوزه را بخوانند و صحنه‌های واقعی که در آن وجود دارد را خلق کنند.


یوسف بدرالدین با اشاره به این که همانطور که حضرت امام خمینی (ره) نیز فرمودند نقطه شروع و حرکت انقلاب قیام عاشورا بود، اظهار کرد: ما تبلور معارف عاشورایی را بیشتر در حوزه دفاع مقدس می‌بینیم؛ مثلا مادران شهدا به شهادت فرزندان خود افتخار می‌کردند. در این کتاب موضوع اسارت و شگردهای تبلیغاتی شبیه به همان چیزی است که در دوران قیام امام حسین (ع) رخ داده است.


محمدرضا سنگری از دیگر مهمانان این برنامه با بیان این که انقلاب و دفاع مقدس به چهل سالگی رسیده و چهل نیز نشانه کمال است، اظهار کرد: امیدواریم امسال و سال‌های آینده شاهد آثاری باشیم برتر و درخشان‌تر که تصویری روشن از آن واقعه عظیم را ترسیم می‌کند.


وی افزود: ما در کنار جبهه مقاومت خود یک جبهه مقاومت بزرگ داشتیم که به تعبیر دوستان جبهه موازی دفاع‌مقدس بود. آزادگان ما در سخت‌ترین و تاریک‌ترین شرایط زندگی می‌کردند؛ جریان زندگی در دوران اسارت پدیده‌ای قابل درنگ و تامل است.


نویسنده «سوگ سرخ» ضمن بیان این که زمانی که این کتاب‌ها را خواندم مواردی به ذهنم رسید که پژوهشگران دیگر می‌توانند از آن بهره بگیرند، گفت: اولین نکته مقاومت شگفت آزادگان در اسارت است کسانی که به اسارت در می‌آمدند مورد شکنجه سنگین قرار می‌گرفتند؛ اسرا در آن شرایط سخت به تعبیر مولا امیرالمومنین (ع) مثل کوه ایستادند که آبشخور این ایستادگی کربلاست؛ پیوستگی ما با عاشورا چنین مقاومتی را ایجاد کرد.


وی در ادامه بیان کرد: در شب عاشورا وقتی امام از یاران می‌خواهد که بروند همه ایستاند و وقتی امام با این ایستادگی مواجه شدند خطاب به حضرت زینب (س) فرمودند به خدا همه‌شان را آزمودم و آن‌ها را جز سنگ‌هایی استوار نیافتم. اسرا نیز چنین بودند.


روحانیت در قلمرو نویسندگی خوش درخشید

محمدرضا سنگری همچنین گفت: نکته دیگری که از این کتاب استخراج کردم و باید به آن پرداخت، دیدن ثمره مقاومت است. باید دریابیم که اسرا چه مقاومتی انجام دادند که منجر به شکست بازی تحقیر آمیز دشمن شد. همچنین باید درباره تاثیرات شعائر در این مقاومت پژوهش‌هایی انجام شود. از دیگر موضوعاتی که می‌توان از این اثر دریافت کرد و در پژوهش‌ها به آن پرداخت چگونگی شکست توطئه‌ها و نیرنگ‌های منافقین و عراقی‌هاست. همدلی و وحدت نظر اسرا، شوخ طبعی‌های آزادگان و اسرا، روابط اسرا با یکدیگر، موضوع و نحوه اجرای مجموعه نمایش‌هایی که اسرا در دوران اسارت اجرا می‌کردند و نحوه رابطه آن‌ها با خانواده‌هایشان از دیگر مباحثی است که باید به آن توجه شود.


این پژوهشگر در ادامه بیان کرد: جنس و نوع قلم روحانیون در گذشته ویژه و زبان خاصی بود که برای مخاطبان خاص خود می‌نوشتند اما در روزگار ما اتفاقی افتاده که از برکات انقلاب است، درواقع روحانیت در قلمرو نویسندگی، ذوق و هنر و ادبیات خوش درخشیده است.


وی درباره ویژگی کتاب «ممد یزدی» اظهار کرد: اولین ویژگی، قلم روان و ساده آن است. همچنین ساختار زبانی جملات و ساختار بیانی کتاب و نظامی که به آن داده شده خوب است .

نویسنده «سلام‌ موعود» با بیان این که ممد یزدی حدود دوسال خاطرات خود را بازگو کرده است، گفت: طبیعتا یکی از مشکلاتی که برای نویسنده به وجود می‌آید استمرار زمانی است که گاهی اوقات به سبب گسستگی زمانی ممکن است در اطلاعات نقص‌ها و تناقض‌هایی ایجاد شود که چنین مسئله‌ای در این کتاب دیده نمی‌شود.


سنگری افزود: از ارزش‌های دیگر این کتاب می‌توان به صداقت آن اشاره کرد. نویسنده می‌توانست موضوع سیگار کشیدن فیروزآبادی را مطرح نکند اما علاوه بر روایت این موضوع درباره مبادله سیگار، نحوه تهیه آن و دزدکی کشیدن آن سخن گفته شده است.


این منتقد در با ارائه پیشنهاداتی برای اصلاح کتاب، گفت:  از نام چند نفر در این کتاب سخن رفته است که معرفی نشده‌اند یا سهم معرفی آن‌ها یکسان نیست،  برخی معرفی نشدند و عده‌ای نیاز به معرفی بیشتر دارند. به نظر من به طور طبیعی هر کس دوست دارد بداند راوی بعد از آزادی چه می‌کند و اگر به این موضوع نیز پرداخته می‌شد بهتر بود.  پایان‌بندی کتاب عادی بوده و می‌توانست بهتر از این روایت شود. کاش در برخی موارد راستی آزمایی‌هایی انجام می‌شد زیرا ممکن است به اسطوره سازی متهم شویم.


محمدرضا سنگری در پایان گفت: کاش گزارش کاری درخصوص چگونگی نوشتن اثر و نحوه راستی‌آزمایی‌ها انجام می‌شد تا نویسندگان جوان نیز دریابند چگونه می‌توانند سراغ نگارش چنین آثاری بروند. از دید من بهتر بود تا برخی عکس‌ها یا نقشه‌هایی که در انتهای کتاب آمده لابه لای متن قرار می‌گرفت که بر جذابیت آن می‌افزود.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید