نمایش جزییات خبر
امام جمعه لاهیجان:
۳۱ شهریور ۱۳۹۹ ۱۰:۰۶

سواد و سلامت رسانه نیاز فرهنگ بانان شهر است

امام جمعه لاهیجان در پنجمین نشست شورای فرهنگ عمومی این شهرستان گفت: سواد و سلامت رسانه نیاز فرهنگ بانان شهر است.
سواد و سلامت رسانه نیاز فرهنگ بانان شهر است

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان لاهیجان، پنجمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان  در سال99 ،سی ام شهریورماه با موضوع آسیب شناسی فضای مجازی آموزش آنلاین در دارالقران برگزار شد.

 حجت الاسلام والمسلمین سلیمانی امام جمعه لاهیجان و رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان پیش از ظهر یکشنبه سی ام شهریوردر جلسه شورای فرهنگ عمومی لاهیجان که به میزبانی آموزش و پرورش در دارالقرآن برگزار شد در بخشی از سخنانش در تبیین دستور کار این نشست،اظهار داشت: موضوعات متنوعی در شهرستان هست که  ما به عنوان فرهنگ بانان باید آنها را مورد بررسی قرار دهیم که موضوع فضای مجازی و آموزش آنلاین در شرایط کنونی از جمله آنهاست.

رییس شورای فرهنگ عمومی لاهیجان با اشاره به ابعاد ناشناخته آموزش آنلاین افزود: چه خوب چه بد می دانیم با همه ناشناخته و غیر معمول بودن، این نوع آموزش امری فراگیر است و پنجره ای جدید به روی همه مردم باز شده است.

وی با بیان اینکه می توانیم گفتمان خوبی در این مورد داشته باشیم  ادامه داد: ما اولین شهرستان هستیم که در مورد این موضوع به صورت میدانی بررسی ها را شروع کرده ایم

امام جمعه لاهیجان همچنین ضمن تصریح بر اینکه نسل امروز ژنتیکی درگیر تکنولوژی هستند گفت: ما با کودکانی مواجه هستیم که از بدو تولد کار با تکنولوژی  مانند موبایل  را به راحتی می آموزند بنابراین ما نیاز داریم سواد و سلامت رسانه ای خود را ارتقا دهیم.با نگاه بدبینانه کاری از پیش نخواهد رفت و باید با این واقعیت منطقی رفتار کرد و راهکارهای مناسب را پیدا کرد. وی  به لزوم بهره گیری از نخبگان تکنولوژی و پژوهش های  محققان علوم اجتماعی  تاکید کرد و افزود: آنچه لازم است تشکیل کارگروه  کمیته مشترک شورای فرهنگ عمومی و شورای آموزش و پرورش   است . همچنین نخبگان و کارشناسان فضای مجازی و حوزه علوم اجتماعی بایدبا شورای آموزش وپرورش متمرکز عمل کنند و مشترکا پلیس فتا و سیستم امنیت و اساتید دانشگاه به این امر ورود  نمایند.

در ادامه فرامرزمصطفوی معاون عمرانی فرمانداری لاهیجان ضمن پیشنهاد حضور جوانان در جلسات شورای فرهنگ عمومی گفت: نگاه نسل جوان به موضوعاتی چون فضای فضای متفاوت از نسل های پیشین است بنابراین حضور آنها می تواند در این نشست ها مثمر ثمر باشد.

وی همچنین با اشاره به اینکه لاهیجان مرکز ثقل مراکز آموزش عالی در شرق گیلان است افزود: پژوهشگران حوزه علوم اجتماعی بررسی ها و تحقیقات جامعی در این زمینه انجام داده اند که با حضورشان می توانیم بهره زیادی ببریم.

نائب رییس شورای فرهنگ عمومی در ادامه همچنین گفت: باید کارشناسی بیشتری صورت پذیر زندگی زندگی ما ذوب در اینترنت شده است و هیج کس نمی تواند بگوید اینترنت به طور کل مشکل ساز است. میلیون ها  اطلاعات در آنی در اختیار ما قرار می گیرد  چه ابزاری می توانیم جایگزین آن کنیم که همان کارایی را داشته باشد.

وی افزود: کودکان در شرایط فعلی ناگزیر از استفاده از این تکنولوژی هستند در حالیکه بلوغ و رشد لازم را برای این کار ندارند بنابراین اهمیت موضوع خود را بیشتر نمایان می کند و همچنان بر این عقیده ام که باید از پژوهش  محققین علوم اجتماعی بهره برد.

نگار نادری دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان لاهیجا ن درآغاز این نشست ضمن تبیین موضوع جلسه عنوان کرد: ما باید این تکنولوژی را بپذیریم وحذف آن امکان پذیر نیست زیرا تکنولوژی از جامعه جلوتر است.

وی به  اهمیت مقوله آکاه سازی کودکان اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلاتی که گریبانگیر ماست عدم توجه دقیق و معنادار به مقوله کودکان و آکاه سازی آنهاست. در حالیکه فرهنگسازی از کودکی آغاز می شود و ده سال زمان نیاز است تا آنچه آموزش داده می شود به بار بنشیند. رییس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی و دبیر شورای فرهنگ عمومی  همچنین افزود: بهترین کار آموزش کودکان و ارتباط گیری والدین و اولیای مدرسه  است که نقش فزاینده ای در امر فرهنگسازی دارند.وی ضمن اشاره به زیرساخت های ناکافی کشور در امر آموزش آنلاین تصریح کرد: هنوز بحث آموزش آنلاین دچار مشکلات زیادی در سطح کشور است و به اندازه کافی ولازم زیرساخت مناسب برای امر آموزش نوین نمی باشد.وی ضمن تاکید بر موضوع جلسه افزود: بحث امروز ما آسیب شناسی این روش آموزش است . در گذشته تولید محتوا در قالب داستان و قصه از کیفیت بهتری برخوردار بود اما امروزه شاهد هستیم که تولید محتوا برای کودکان   کیفیت لازم را ندارد  و آموزش اصول اخلاقی در آنها کمتر مشاهده می شود.

در ادامه این نشست هریک از اعضای حاضر مباحث مختلفی را مطرح نمودند و در جمع بندی پایانی به این توافق رسیدند که کارگروه تخصصی تشکیل گردد و در جلسات آتی موضوع این جلسه مورد پیگیری قرار گیرد.

اشتراک در
کلیدواژه ها: امام جمعه لاهیجان در پنجمین نشست شورای فرهنگ عمومی این شهرستان گفت: سواد و سلامت رسانه نیاز فرهنگ بانان شهر است. آسیب شناسی آموزش آنلاین لاهیجان بررسی شد.
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید