نمایش جزییات خبر
۲۷ شهریور ۱۳۹۹ ۰۷:۵۱

استاد شهریار در سرودن شعر ذوق و توانایی شگفتی داشت

معاون فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: استاد شهریار در سرودن شعر ، ذوق و توانایی شگفتی داشت.
استاد شهریار در سرودن شعر ذوق و توانایی شگفتی داشت

در متن این پیام آمده است : روز بیست و هفتم شهریور ماه، سالروز درگذشت استاد شهریاربا تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز ملی شعر و ادب فارسی، نامیده شده است. استاد شهریار در سرودن شعر ، ذوق و توانایی شگفتی داشت. او پیرو مکتب ادبی و عرفانی حافظ بود. شهریار شاهکارهای جاودانی در قالب قصیده، غزل، مثنوی، رباعی، شعر آزاد و... پدید آورد و آثار درخشانی بر جای گذاشت.

از طرفی زبان و ادبیات فارسی نیز به عنوان دومین زبان جهان اسلام و زبان حوزه فرهنگ و تمدن ایرانی، با هزاران آثار گران سنگ در زمینه های مختلف ادبی، عرفانی، فلسفی، کلامی، تاریخی، هنری و مذهبی همواره مورد توجه و اعتقاد ایرانیان و مردمان سرزمینهای دور و نزدیک بوده است.  در ژرفای زبان و ادب فارسی آنقدر معانی بلند و مضامین دلنشین علمی، ادبی، اخلاقی و انسانی وجود دارد، که هر انسان پاک نهادی  با اطلاع و آگاهی از آنها، خود بخود به فارسی و ذخایر مندرج در آن دل می سپرد.

ترجمه ی  آثار جاودان و جهانی ادب فارسی مانند؛ شاهنامه فردوسی، خمسه حکیم نظام گنجوی، گلستان و بوستان شیخ اجل، مثنوی مولانا جلال الدین بلخی، غزلیات خواجه حافظ شیرازی و رباعیات حکیم عمر خیٌام به زبان های مختلف نشان از اهمیت و زیبایی و ژرفای ادب فارسی دارد.

به فرموده ی مقام معظم رهبری: " هر زبانى که سعه‌ى نفوذ آن زیاد باشد، طبیعى است که با خود فرهنگى را حمل مى‌کند. کارى که امروز دولتهاى استعمارگر و سلطه‌طلب مى‌خواهند با خرجهاى زیاد و با اعمال نفوذهاى فراوانى در دنیا انجام بدهند، زبان فارسى آن کار را با نفوذ طبیعىِ خودش کرده است"

این کلام ارزشمند، همواره چونان چراغی فراراه تلاشگران این وادی روشنگر  است که از ژرفای ادب فارسی در جهت انتقال مفاهیم ارزشمند انسانی و  فرهنگ غنی ایرانی_اسلامی بهره گیرند.

ضمن گرامی داشت روز شعر و ادب فارسی،این روز را به تمامی فارسی زبانان و فارسی دوستان  سراسر جهان وفرهیختگان عرصه شعر و ادب استان تبریک عرض می نمایم.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید