نمایش جزییات خبر
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی:
۲۶ شهریور ۱۳۹۹ ۲۳:۱۰

امروز شهدا و خانواده آنها متعلق به خانواده‌ای به ابعاد ایران است

حجت الاسلام خدایاری گفت: تکریم از شهدا منحصر به یک روز و دو روز نیست، متعلق به همه مکان و زمان است و امروز شهدا و خانواده معظم آنها متعلق به خانواده‌ای به ابعاد ایران است
امروز شهدا و خانواده آنها متعلق به خانواده‌ای به ابعاد ایران است
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی،  درفرمایشات رهبر معظم انقلاب در 27 بهمن ماه 1393 درباره تکریم و زنده نگه داشتن یاد و نام شهدا اینگونه آمده است که «من عقیده راسخ دارم بر اینکه یکی از نیازهای اساسی کشور، زنده نگه داشتن یاد شهدا است؛ این یک نیازی است که ما چه آدم های مقدس مآب و متدینی باشیم؛ چه آدم هایی باشیم که خیلی هم مقدس مآب نیستیم، اما به سرنوشت این کشور و به سرنوشت این مردم علاقه مندیم- هرجور که فکر بکنید، بزرگداشت شهدا برای آینده این کشور حیاتی و ضروری است».

بنابراین شهدا و خانواده آنان به وظایف خود در قبال انقلاب و زنده نگه داشتن ارزش‌های والای اسلامی عمل کردند و اکنون وظیفه ما ادامه دادن راه و همچنین تکریم خانواده آنان است. و در این راستا طرح ملی «سه‌شنبه‌های تکریم» توسط کانون‌های فرهنگی هنری مساجد همراه با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان‌غربی در سراسر کشور که عظمت و بزرگواری شهدا را یادآوری می کند، برگزار میشود.

بر این اساس، با حجت‌ الاسلام والمسلمین ناصرخدایاری، مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان آذربایجان‌غربیگفتگویی ترتیب داده‌ایم که از نظر مخاطبان می‌گذرد.


 ۱. به نظرشما ما چگونه میتوانیم از شهدا وجانبازان که ازکشور۸سال دفاع مقدس کردن قدردانی کنیم؟ 

بدون تردید، مهم‌ترین هدف شهدا ، احیای دین، ابقای سنت و رفتن به مسیر امامت و ولایت امامان معصوم (ع) بود و راه شهدا را نباید با یک عکس، پوستر، اسم و فاتحه بر مزارشان خلاصه کنیم

شناخت اهداف و منویات شهیدان و شهدای زنده، چگونگی تکریم و تقدیر و تجلیل از آنان را برای ما روشن می کند  و خانواده های شهدا حجت های الهی برای ما هستند و ما تا عمر داریم مدیون آنها هستیم.

۲. الآن که جنگ نیست، چگونه می‌‌توان مثل شهدا زندگی کرد؟

هدف شهیدان در زندگی بیشتر از آنکه شهادت باشد زندگی بود ولی زندگی بدون ذلت و توام با عزت بود، طبیعی است که در جستجوی چنین زندگی بودن و تلاش برای اینگونه زیستن مستلزم مقاومت و پایداری در برابر سختی ها و شدائد است و البته پرداخت هزینه گزاف و همسنگ با زیست عزیزانه و انسانی.

در این شرایط شاید مرگ و زندگی از تمایز چندانی برخوردار نیستند.

۳. آیا جنگ نرمی که ما الآن انجام می‌‌دهیم، جهاد است؟

این جهاد نرم است. آن جهاد سخت است و نرم نیست و جهاد در راه خدا سخت و نرم ندارد، فقط نرم آن از سخت آن دشوارتر است. بنابراین باید تمام تلاش خود را در مقابله با این جها به کار ببریم که شرمنده شهدا نشویم.

۴.  اینکه خداوند در قرآن می‌‌فرماید شهدا «اَحیاء» هستند، زنده بودن آن‌ها به چه معناست؟

زنده بودن شهیدان، یعنی به حق پیوستن شهیدان، به حق پیوستن یعنی پیوستن قطره به دریا و اقیانوس یعنی بزرگ شدن، بی انتها شدن، عمق و گستره ای به عمق و گستره حق الحقایق پیدا کردن.

گرچه حیات برزخی برای همه انسانها است ولی کسانی که در راه خدا به شهادت می رسند از مرحله بالا و مرتبه شدیدتری از این نوع زندگی برخوردار و در عالم برزخ توانایی توجه به عوالم دیگر و از جمله دنیا را دارا می باشند و لذا از احوال اهل دنیا با خبر بوده بر آنها اشراف دارند.

۵. نظرتان در مورد برنامه سه شنبه‌های تکریم که برگزار می‌شود، چیست؟ و این برنامه ها تا چه اندازه در تکریم واقعی شهدا موثر هستند؟

تکریم از خانواده کسانیکه هستی خود را در راه خداوند در طبق اخلاص نهاده و تقدیم کردند هر زمانی و هرجایی است، و منحصر به یک روز و دو روز نیست، متعلق به همه مکان و زمان است و امروز شهدا و خانواده معظم آنها متعلق به خانواده ای به ابعاد ایران است، و با تکریم خانواده شهدا ما به نوعی خود تکریمی را انجام می دهیم، و این حداقل کاری است که در حق بازماندگان شهدا صورت می گیرد و در حد خود بسیار پسندیده و موثر است و تحقق این طرح زمینه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است.


گفتنی است؛ طرح ملی «سه‌شنبه‌های تکریم» در راستای بزرگداشت نام و یاد شهدا، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و دیدار و تکریم خانواده‌های معظم شهدا که با ابتکار ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور و همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.

شایان ذکر است؛ طرح ملی سه شنبه های تکریم 11 شهریور سال جاری با حضور ویدیو کنفرانس وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان آذربایجان‌غربی، امام جمعه ارومیه و نماینده ولی فقیه در استان و سایر مسئولین استانی در مسجد بازار باش ارومیه برگزار گردید.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید