نمایش جزییات خبر
۲۴ شهریور ۱۳۹۹ ۱۳:۲۵

با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ آئین اختتامیه دهمین دوره کنگره بین‌المللی امام سجاد (ع) برگزار شد

اختتامیه دهمین کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) با حضور سید عباس صالحی و قرائت پیام حضرت آیت‌الله العظمی سبحانی در محل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ آئین اختتامیه دهمین دوره کنگره بین‌المللی امام سجاد (ع) برگزار شد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در ابتدای این مراسم حجت الاسلام و المسلمین «محمد عبادی زاده» با تفسیر بخش معنویت شعار امسال کنگره(امام سجاد(ع) اسوه معنویت، عقلانیت، مقاومت) اظهار کرد: اگر عنصر عقلانیت را کنار معنویت قرار ندهیم نمی‌توانیم یک تفسیر روشن از معنویت ارائه دهیم با توجه به اینکه این واژه به صورت مشخص با این واژگان در کتاب و سنت به کار برده نشده و این مفهومی انتزاعی است که ما از مجموعه و منظومه معارف ارزشمند اهل بیت انتزاع کرده‌ایم که حاوی مسائل بسیار مهم و ارزشمندی است.

وی با اشاره به اینکه امروز ما در بحث معنویت هم در دنیای اسلام و هم در دنیای مسیحیت با دو یا سه کج‌اندیشی مواجه هستیم، افزود: در جهان اسلام ما تفاسیری از معنویت را داریم که گاهی پشت پا به شریعت می‌زند و گاهی معنویت را به شریعت اختصاص می‌دهند و در واقع از باطن غفلت می‌کنند.

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان و امام جمعه بندرعباس ادامه داد: در حوزه الهیات مسیحی نیز یک جدایی در مساله معنویت داریم و آن جدا کردن معنویت از امور دنیا و اختصاص دادن به امور اخروی است. این از مشکلاتی است که نوع نگاه غرب را به مساله معنویت در یک حصار تنگی قرار می دهد که نمی تواند یک تفسیر روشنی از آن باشد.

وی گفت: علیرغم اینکه امروز خلاء معنویت در دنیای غرب احساس می‌شود اما نداشتن یک تفسیر روشن از معنویت، کار را برای ما در حوزه ترویج و تبلیغ مساله معنویت گرایی سخت می‌کند.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی‌زاده با بیان اینکه گستره معنویت خیلی وسیع است، افزود: اگر بخواهیم تفسیر درست و روشنی از معنویت ارائه دهیم مجبور خواهیم بود که عقلانیت را در کنار معنویت برای تفسیر روشن و صحیح این واژه به خدمت بگیریم.

وی با ذکر این نکته که عقلانیت همچنین نقش بی‌بدیلی در تفسیر روشن از مساله مقاومت دارد، اظهار کرد: امروز کج‌اندیشی و کجروی‌هایی را در حوزه مقاومت شاهدیم. جریانات انحرافی امروز که تحت عنوان داعش و به نام جریان جهاد مطرح می‌شود ناشی از این است که تفسیر روشنی از مقاومت و جهاد و مرزبانی ارائه نشده است.

رئیس شورای سیاستگذاری کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) با اشاره به دعای امام سجاد(ع) در حق مرزبانان در صحیفه سجادیه، گفت: امام سجاد(ع) در این دعا به خوبی و از منظر عقلانی به مساله مقاومت نگاه کرده‌اند.

وی افزود: اگر بخواهیم بن مایه‌های مقاومت را در اسلام جستجو کنیم و تفسیر صحیح و درستی از مقاومت ارئه دهیم لازم است که چند مساله را به عنوان اصول و بن مایه‌های اندیشه‌ای مقاومت ازجمله اصل اسلام خواهی را مورد توجه قرار دهیم.

عبادی زاده با بیان اینکه ارزش‌های دینی جوهره و مبنای مقاومت است، عنوان کرد: بدون ارزش‌های دینی نمی‌توانیم تفسیر روشنی از مقاومت داشته باشیم و دعای 20 مکارم الاخلاق و فراز ششم دعای 9 صحیفه به ارزش‌های اصیل مقاومت نظیر صبر، ایثار، فداکاری، استقامت و توکل به خدا اشاره می‌کند.

وی از اصل «نفی سبیل» و « نفی سلطه » به عنوان یکی از اصول و بن مایه‌های مقاومت نام برد و بیان کرد: گفتمان مقاومت، گفتمان قرآنی است و آن چه که از فرازهای نورانی دعاهای 27 و سایر ادعیه صحیفه سجادیه به دست می‌آوریم حاکی از یک حقیقت است که ما امروز به عنوان مبنای مقاومت نفی گفتمان سلطه را باید در مقاومت برجسته کنیم.

امام جمعه بندرعباس افزود: نفی فتنه‌های مذهبی و طایفه‌ای و نگرش به نظریه امت‌سازی هم در قرآن و هم بیانات صحیفه که تفسیری از قرآن می باشد، تاکید شده و امام سجاد(ع) در فراز اول از دعای دوم صحیفه، نفی فتنه‌ها با تکیه بر امت‌سازی با محوریت امام را به خوبی تبیین فرموده‌اند.

وی تصریح کرد: اگر امروز در مساله مقاومت از موضوع امت سازی در جهان اسلام غفلت کنیم و جهان اسلام را حول محور یک امت قرار ندهیم خواهیم دید که فتنه‌های طایفه ای و قومی و مذهبی اندیشه مقاومت را تخریب و تضعیف می‌کند.

عبادی‌زاده با تاکید بر سرلوحه قرار دادن اصل نفی سلطه و نفی سبیل و توجه به نظریه امت‌سازی، گفت: ایستادگی در برابر نظام سلطه و نفی سازش و خشونت در مساله مقاومت در فراز ششم از دعای 9 و فراز 18 دعای 20 و دیگر دعاهای صحیفه سجادیه اشاره به این دارد که اندیشه سداد را باید به عنوان زیربنای تفکر و اندیشه صحیفه مورد توجه قرار داد.

وی افزود: استکبارستیزی چه در بُعد استکبار درون و موانع درونی در وجود انسان‌ها و چه استکبار بیرونی و دشمن‌شناسی مطرح است که امام سجاد(ع) در دعای 14 و 27 صحیفه سجادیه به مساله شناخت دشمن و شناخت موانعی که در برابر جریان مقاومت قرار دارند، به آنها اشاره می‌کنند.

نماینده ولی فقیه در هرمزگان تاکید کرد: ما امروز باید تعریف روشنی از جریان مقاومت با توجه به مبانی دینی خود برای دنیا ارائه دهیم تا تفسیرهای کج اندیشانه‌ای که از مساله مقاومت و جهاد در اندیشه انسان‌های کج سلیقه، کج فهم و کج اندیش ارائه می‌شود را تبیین کنیم.

وی با بیان اینکه صحیفه سجادیه زبان فطرت و زبان مشترک نه تنها مسلمانان بلکه پیروان و ادیان و مذاهب است، افزود: با معرفی صحیفه، زمینه را برای ترویج معارف اهل بیت(ع) در دنیا فراهم سازیم.

 

اختتامیه دهمین کنگره بین المللی امام سجاد (ع) 6

 

در فصل جدیدی از جریان مقاومت نیازمند توجه جدی‌تر به سیره امام سجاد(ع) هستیم

آیت الله رمضانی در ادامه آیین اختتامیه دهمین دوره کنگره بین المللی امام سجاد (ع) طی سخنانی گفت: اسلام بر پایه رحمت بنا شده، اما آیا اسلام رحمانی با مقاومت در تعارض است، مدیریت پیامبر اسلام(ص) بر اساس رحمت و مهربانی بوده است.

دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: بحث ما مقاومت در برابر کسانی است که مخالف کرامت انسانی هستند. در قرآن کریم قریب به 300 آیه درباره جهاد وجود دارد. اینکه عده ای مطرح می کنند که جهان امروز جهان صلح است و نباید موضوع مقاومت در برابر استکبار را مطرح کرد، بدانند کاملا بر خلاف نظر قرآن سخن می گویند.

آیت الله رمضانی تصریح کرد: امام سجاد(ع) در 9 فراز دعای 27 صحیفه سجادیه به موضوع مقاومت اشاره و فعالان در جبهه مقاومت را جزء مومنان معرفی کرده اند.

وی ادامه داد: بسیاری در استعمار فرانو بحث حقوق بشر را مطرح می کنند در حالی که بندبند رساله حقوق امام سجاد(ع) موضوع حقوق بشر را به بهترین شکل بررسی می کند.

دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت گفت‌: متاسفانه، سیره علمی امام سجاد (ع) در جامعه ما مهجور و مغفول مانده است در حالی که امروز با توجه به قرار گرفتن در فصل جدیدی از جریان مقاومت نیازمند توجه جدی تر به این سیره هستیم. گسترش طالبان و داعش برای تحت الشعاع قرار دادن موضوع مقاومت و جایگاه عقلانیت در دین اسلام است.

وی افزود: کنگره بین المللی امام سجاد(ع) می تواند با دقت در دعای بیست و هفتم صحیفه سجادیه موضوع افزایش عِده وعُده نیروی مقاومت را برای کسانی که با طرح مبارزه با استکبار مخالفت می کنند، تبیین کند.

دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت (ع) تصریح کرد: صحیفه سجادیه را باید از منظر عمومی بیشتر مورد دقت قرار دهیم.

 

اختتامیه دهمین کنگره بین المللی امام سجاد (ع) 12

 

صحیفه سجادیه بهترین ترجمه و بیان از قرآن کریم است

در بخش دیگری از آیین اختتامیه دهمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) حجت‌الاسلام و المسلمین محمدجواد حاج علی اکبری با بیان اینکه به نظرم دوران درخشش صحیفه سجادیه متفاوت از گذشته آغاز شده است، اظهار کرد: امروز اگر بخواهیم نجات بشریت را در یک کلمه معرفی کنیم، باید بگوییم صحیفه سجادیه.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه با اشاره به اینکه صحیفه سجادیه بهترین ترجمه و بیان از قرآن کریم است که ظواهر و لطائف را می توان در آن مشاهده کرد، افزود: امروز و در زمان ما که با انحطاط اخلاقی در جامعه بشری مواجه هستیم، انقلاب اسلامی یک بارقه امیدی بود که به فضل خداوند درخشید و در چنین زمانی معجزه اسلام یعنی صحیفه که نازله روح بلند امام سجاد(ع) است کارگشایی خواهد کرد.

حاج علی اکبری عنوان کرد: کنگره امام سجاد(ع) در طول سال‌های گذشته تاثیرگذاری فراوانی داشت، از نزدیک دیدیدم  نمونه‌های خاصی از کسانی که خارج از این مرزها بودند و کسانی که خارج از این مرزهای اعتقادی بودند چگونه به صحیفه ابراز علاقه کردند.

وی با ذکر این مطلب که در صحیفه سجادیه با نرم افزار تمدن اسلامی مواجه هستیم، گفت: زبان دعا در صحیفه بسیار قابل توجه است، زبان دعا زبان فطرت است و زبان فطرت زبان جهانی است. امام سجاد(ع) مقاصد دین را با زبان دعا منعکس کرد، دعا سرمایه در اختیار بشریت است.

حجت الاسلام حاج علی اکبری با بیان اینکه صحیفه سجادیه میان دوستداران اهل بیت به نسبت دیگران ناشناخته است، گفت: زبان صحیفه رسا است، باید همت بلندی برای نشر و تبیین و ارائه این اثر گران‌سنگ در سطوح مختلف توجه شود.

وی با تاکید بر اینکه اگر جامعه بتواند چنین بهره ای از صحیفه دریافت کند و ابعاد مختلف آن از جمله بعد عرفانی را در دریافت کند سربلند خواهد شد، عنوان کرد: با مراجعه به صحیفه سجادیه، سه مرحله خودسازی، جامعه سازی و تمدن سازی که در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی مطرح شده بود محقق خواهد شد.

وی اظهار کرد: صحیفه خودشناسی در پرتو خداشناسی است و هم راه خودسازی مبتنی بر تربیت توحیدی است، این اثر جامع نگر و ناظر بر افق های والای انسانی است، کسی که این مکتب را ارائه می کند خودش انسان کامل و عارف به همه این ابعاد و منازل است، آن امام همام با لسان دعا در صحیفه سجادیه یک هنرنمایی دارد و آن عبارت است از قرار دادن راه میان بر پیش روی انسانها که همان راه تزکیه است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری گفت: آنچه که در صحیفه سجادیه و در سایر ادعیه ماثوره از  رسول خدا(ص) و ائمه هدی(ع) به دست ما رسیده است چیزی است که نقب به عمیق ترین بخش شخصیت انسان می زند.

وی با اشاره به مکتب تربیتی امام سجاد(ع) گفت: امام (ع) سراغ نقاط اساسی و آرزوها و اندیشه انسان رفته است تا از آنجا به نقطه تکامل بنده برسد یعنی به جایی که خواسته بنده از خداوند خود خداوند باشد و رسیدن به او.

حجت‌الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری با بیان اینکه امروز نگاه ما به تعلیم و تربیت باید مبتنی بر صحیفه سجادیه باشد، گفت: آموزش و پرورشی که در آن صحیفه نباشد نمی توان انتظار داشت که تحول بنیادین در آن اتفاق بیفتد، خصوصا امروز که راه نجات صحیفه است و سبک تربیتی جامع دارد.

وی با اشاره به اینکه صحیفه سراغ اصلی ترین بخش های شخصیتی انسان می‌رود، بیان کرد: امروز تربیت بخش نامه ای جوابگو نبوده و مردود است و باید از طریق صحیفه جوانان را رهنمون شویم.

 

اختتامیه دهمین کنگره بین المللی امام سجاد (ع) 18

 

امام سجاد(ع) یک جریان علمی قوی را رهبری کرد

حجت‌الاسلام و المسلمین محمد سعید نعمانی از میهمانان عراقی در آیین اختتامیه دهمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) در ادامه این آئین اظهار داشت: امام سجاد(ع) صرفاً به عنوان امامی از ائمه(ع) نیست بلکه یک جریان است و وضعیت خاصی داشته است.

وی با اشاره به اینکه جریان کربلا، جریان منحصر به فردی در تمام تاریخ بشریت و از مهمترین رویدادهای بشری است، افزود: امام سجاد(ع) از ابتدای حرکت سیدالشهداء(ع) شاهد و ناظر جریان عاشورا بود و پس از عاشورا پرچم را در دست گرفت و در مقابل انحرافات امت ایستاد.

اندیشمند عراقی شرکت کننده در آیین اختتامیه دهمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) ادامه داد: شهید محمد باقر صدر می گفت که امت اسلامی در زمان سیدالشهداء(ع) به مرض اراده دچار شد؛ وجدان مسلمان ها و مردم، مرده و از بین رفته بود.

وی با یادآوری اینکه امام سجاد(ع) در آن دوران باید با انحرافات مقابله می کرد و مقابله فقط با دعا نبود، عنوان کرد: حوزه علمیه حضرت امام سجاد(ع) 170 نفر از تابعین شاگرد داشت و آنان در درس و بحث حضرت امام سجاد(ع) حضور داشتند.

نعمانی گفت: امام سجاد(ع) یک جریان علمی قوی را رهبری کردند؛ البته به تعبیر مقام معظم رهبری ایشان در قالب دعاها بسیاری از معارف را منتقل می کردند و همه چیز در این دعاها وجود دارد.

این میهمان عراقی همچنین عنوان کرد: امام سجاد(ع) در دعاها، جایگاه ائمه(ع) و رهبری را معرفی می کنند که امت نباید از امام جلو بیفتد و نه عقب بماند و امروز ملت ایران این ویژگی برجسته را داراست.

وی در پایان با اشاره به اینکه محور مقاومت در منطقه روز به روز قوی تر می شود، گفت: ترامپ ادعا کرد که با کشته شدن سردار سلیمانی منطقه امن می شود اما امروز کشور آمریکا امنیت ندارد.

 

اختتامیه دهمین کنگره بین المللی امام سجاد (ع) 13

 

کنگره امام سجاد(ع) امروز تبدیل به یک فرهنگ شده است

حجت الاسلام و المسلمین حبیب رضا ارزانی نیز در بخشی از آیین اختتامیه دهمین کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) با بیان اینکه از اول محرم هر شب یک وبینار در ایران و کشورهای دیگر با محوریت کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) و صحیفه سجادیه برگزار شد، گفت: امروز کنگره تبدیل به یک فرهنگ شده است و فقط یک رویداد در زمان و مکان خاص نیست.

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور ادامه داد: نخبگان، شعرا، مبلغان، اساتید در این دوره شرکت داشته و فعالیت‌های متعددی به ثمر رساندند از جمله پویش نذر امام سجاد، آزادی زندانیان جرایم غیرعمد، دستگیری از نیازمندان که قابل توجه بود.

وی با اشاره به اینکه امسال شعار کنگره (امام سجاد، عقلانیت، معنویت، مقاومت) بود، افزود: این نگاهی متفاوت‌ است.

حجت الاسلام و المسلمین ارزانی با بیان اینکه صحیفه سجادیه نماد معنویت است، گفت: رساله حقوق آن امام همام بر عقلانیت و عقل محوری و معنویت متمرکز است.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ذکر این نکته که معنویت و عقلانیت گسست ناپذیرند، افزود: سیره امام سجاد(ع) یعنی مقاومت و ایستادگی، امروز کنگره امام سجاد (ع) تبدیل به یک فرهنگ شده است.

وی در پایان ضمن تقدیر از برگزاری این کنگره تصریح کرد: استان هرمزگان بهترین میزبانی را برای کنگره امام سجاد(ع) انجام داده است.

گفتنی است؛ کنگره بین المللی امام سجاد(ع) از 9 سال پیش همه ساله به همت ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد هرمزگان و با همکاری ادارات و نهادهای استان و ستاد هماهنگی کانون های مساجد کشور، مجمع جهانی اهل بیت. سازمان فرهنگ و ارتباطات‌ و جامعه المصطفی از 12 تا 25 محرم همزمان با سالروز شهادت سید الساجدین امام سجاد(ع) و با حضور اندیشمندان کشورهای مسلمان و سایر ادیان برگزار می شود.

 

اختتامیه دهمین کنگره بین المللی امام سجاد (ع) 17

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید