نمایش جزییات خبر
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی:
۲۳ شهریور ۱۳۹۹ ۲۲:۵۲

هنرمندان سرمایه‌های واقعی جامعه هستند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی گفت: برخی افراد سازه‌های شهری مانند آسمان‌خراش، اتوبان و پُل را مظهر تمدن و سرمایه می‌دانند اما هنرمندان و اصحاب قلم و اندیشه سرمایه‌های واقعی هر جامعه هستند.
هنرمندان سرمایه‌های واقعی جامعه هستند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی، حجت‌الاسلام ناصر خدایاری روز یکشنبه در حاشیه دیدار با هنرمندان شهرستان مهاباد اظهار داشت: بسیاری از سازه‌های شهر که با هزینه‌های زیادی احداث شده‌اند که به مرور زمان فرسوده می‌شود و باید سازه‌های جدیدی جایگزین آنها شود اما هنرمندان اصحاب قلم و اندیشه با ممارست و تلاش خود در جامعه از چنان جایگاهی برخوردارند که جایگزینی برای آنها وجود ندارد.

وی اضافه کرد: هنرمندان با خلق آثار هنری و انتزاعی، خوراک فکری برای جامعه تولید می‌کنند و پویایی و سرزندگی را به جامعه می‌بخشند و برای زنده‌نگهداشتن جامعه مفید و موثر هستند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی،گفت: هنرمندان مانند کتاب‌های بزرگ پر رمز و راز هستند و مطالب آنان پس از سال‌ها مورد مطالعه و تحقیق دیگران قرار می‌گیرد در حالی که تنها تعداد اندکی از افراد به ژرفای وجود هنرمندان پی می‌برند.

حجت‌الاسلام خدایاری با اشاره به مقوله فرهنگ نیز افزود: فرهنگ در جامعه ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است به طوری که بخش‌های زیادی از اقتصاد، سیاست و بخش‌های دیگر جامعه از مقوله فرهنگ متاثر است.

وی اضافه کرد: اگر در جامعه‌ای فرهنگ ارتقا پیدا کند سایر بخش‌های جامعه نیز به تبعیت آن، تقویت شده و مشکلات کمتری دامن‌گیر آن خواهد شد.

وی اظهار داشت: فرهنگ برای اعتلای جامعه مانند اکسیژن برای موجودات است و اگر فرهنگ تضعیف شود سایر ارکان جامعه نیز رو به زوال خواهند بود از اینرو لازم است همواره قدردان هنرمندان بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی گفت: نسل جوان امروز باید هنرمندان پیشکسوت را سرمشق و سرلوحه زندگی خود قرار دهند و با مطالعه آثار و زندگی ادیبان و هنرمندان، آینده هنری جامعه ما را رقم بزنند.

قدردانی از هنرمندان یک وظیفه عمومی است

فرماندار مهاباد نیز در این دیدار اظهار داشت: دیدار و دلجویی از هنرمندان و قدردانی از آنان یک وظیفه عمومی است و علاوه بر مسوولان، مردم نیز باید در این امر مشارکت داشته باشند.

ایرج شجاعی افزود: هنرمندان شب‌ها و روزهای گرانبهای عمر خود را صرف خلق آثار هنری می‌کنند تا بتوانند با آن دردی از دردهای جامعه را مداوا کنند و این امر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی با اشاره به نقش هنرمندان در اعتلای فرهنگ جامعه اظهار داشت: جامعه‌ای که در آن هنرمندان مورد احترام و تجلیل قرار گیرد، فرهنگ بیشتر رشد می‌کند و افراد زیادی در راستای هنر گام بر می‌دارند.

فرماندار مهاباد در خصوص سابقه هنری این شهر نیز گفت: در مهاباد از قدیم‌الایام انسان‌های هنرمند و شاعران نامی و مشهوری مانند ماموستا "هه‌ژار"، ماموستا "هیمن" و "وفایی" زندگی کردند و این شهر مهد ادب و هنر بوده است.

وی اضافه کرد: یکی از مشخصه‌های مهم هنرمندان و شاعران مهاباد، مردمی بودن آنان است و به همین دلیل در طول تاریخ هنرمندان این شهر در بین اقشار مختلف مردم از جایگاه والایی برخوردار بودند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفر خود به شهرستان مهاباد با "سیدمحمد صمدی" مولف و تاریخ‌نگار و "قاسم موایدزاده" شاعر مهابادی دیدار کرد و از خانواده مرحوم "سلیمان محمدیان" مسوول امور هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد که هفته قبل دارفانی را وداع گفت دلجویی کرد.

در دیدار مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی با هنرمندان مهابادی "ایرج شجاعی" فرماندار این شهرستان، "ارشد هناره" مدیر برنامه و بودجه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی، "سیامک جوانبخت" رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد، رضا علافی سلماسی مدیر روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی وجمعی از خبرنگاران خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری این شهرستان نیز حضور داشتند.

اهدای کتاب هنرمندان مهابادی به مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی، قرائت شعر به زبان‌های کُردی و فارسی و گرفتن عکس یادگاری از حاشیه‌های زیبای این دیدار بود.

سیدمحمد صمدی متولد سال 1329 در شهرستان مهاباد است که بازنشسته اداره آموزش و پرورش این شهر است و از سال 1352 همکاری خود را با هفته‌نامه‌ها و مطبوعات مختلف آغاز کرده و هم اکنون دارای چندین مقاله و تالیف علمی و ادبی در زمینه‌های مختلف است که مهمترین کتاب وی به نام "تاریخ مهاباد" چاپ شده است.

قاسم مویدزاده متخلص به "هه‌لو" از شاعران مشهور و معاصر مهاباد است که چندین دهه در زمینه سرودن اشعار کُردی و فارسی فعالیت دارد و اثر شعری وی به نام "برووسکه" چاپ و منتشر شده است.

استاد "هه‌لو" یکی از اعضای فعال انجمن ادبی مهاباد بوده و چندین اثر شعری وی با توجه به وزن عروضی و واج‌آرایی خاصی که دارد توسط هنرمندان این شهرستان به ترانه تبدیل شده است.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید