نمایش جزییات خبر
درخشش کرمان در نخستین دوره شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر کشور
۲۳ شهریور ۱۳۹۹ ۱۰:۲۵

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان از راهیابی چهار شهر از استان کرمان به مرحله نهایی «شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر» خبر داد

محمد رضا علیزاده ، از راهیابی شهرهای کرمان، سیرجان، زرند و راور به مرحله نهایی «شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر» خبر داد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان از راهیابی چهار  شهر از استان کرمان به مرحله نهایی «شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر» خبر داد

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان  کرمان ، محمد رضا علیزاده، گفت: شهر کرمان  در دو حوزه موضوعی هنرهای تجسمی و ادبیات؛ شهرستان سیرجان در حوزه موضوعی ادبیات و صنایع‌دستی و سنتی ؛ شهرستان زرند در حوزه موضوعی هنرهای نمایشی و رسانه و مطبوعات و راور در حوزه موضوعی  صنایع‌ دستی و سنتی  برای رقابت در مرحله نهایی این طرح انتخاب شده‌اند.

وی توضیح داد: داوری آثار دریافتی و انتخاب شهرهای مرحله نهایی از میان ۳۶۷ شهر مشارکت کننده در این طرح  صورت گرفت .پس از اعلام فراخوان در تابستان ۱۳۹۸ و اعلام آمادگی ۳۶۷ شهر برای مشارکت در این طرح. کارگاه‌های آموزشی برنامه‌نویسی فرهنگی و هنری با حضور نمایندگان ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی ، شهرداری هر شهر و رئیس انجمن فرهنگی و هنری همه شهرهای شرکت کننده در ۳۱ مرکز استان با بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ ساعت برای یکهزار و ۲۰۰ نفر برگزار شد.

علیزاده با بیان این که پس از برگزاری کارگاه‌، استان  برنامه‌های خود را همراه با مستندات به دبیرخانه مرکزی در تهران ارسال کرد، گفت: بر اساس اعلام دبیرخانه شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر، پس از چند مرحله داوری 129 شهر در 9 حوزه موضوعی به مرحله نهایی راه یافتند.

توجه به ظرفیت‌های بومی، محلی، ملی و ارزش‌های دینی در طراحی و اجرای برنامه‌ها. تأثیر پایدار در ارتقای سطح فرهنگ و هنر شهر. مشارکت مردمی و فعالان حوزه فرهنگ و هنر و پشتیبانی شرکت‌های بزرگ تجاری، کارخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی برای تأمین هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری در تدوین و اجرای برنامه‌ها. خلاقیت و نوآوری در برنامه‌ها؛  توجه به زیرساخت‌های فرهنگی و هنری قابلیت و ضمانت اجرایی ، پیشینه و سوابق هر شهر در حوزه مربوطه از مهم‌ترین شاخص های های هیئت‌داوران برای انتخاب شهرهای خلاق فرهنگ و هنر بود.

شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر عنوان طرحی برای شناسایی ظرفیت‌های فرهنگی و هنری در شهرها و مناطق جغرافیایی ایران با نگاه آمایش سرزمینی و ایجاد شبکه‌هایی برای تعریف همکاری‌ها و برنامه‌های مشترک میان آن‌ها است. این طرح با محوریت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با مشارکت نهادها و دستگاه‌های فعال فرهنگی و هنری در حوزه شهری از جمله سازمان شهرداری و دهیاری‌های کشور، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و کمیسیون ملی یونسکو در حال اجراست.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید