نمایش جزییات خبر
۲۲ شهریور ۱۳۹۹ ۰۹:۲۲

نفرات برتر جشنواره شروه‌خوانی، بیت‌خوانی و نیمه‌خوانی معرفی شدند

در آیینی با حضور مدیرکل ارشاد اسلامی بوشهر، رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری بندر بوشهر، شروه‌خوانان و بیت‌خوانان راه‌یافته به مرحله پایانی نفرات برتر جشنواره شروه‌خوانی، بیت‌خوانی و نیمه‌خوانی معرفی شدند.
نفرات برتر جشنواره شروه‌خوانی، بیت‌خوانی و نیمه‌خوانی معرفی شدند
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوشهر در این آیین گفت: شَروِه گونه ای خوانندگی از اشکال موسیقی جنوب ایران و بخصوص استان بوشهر بوده که به عنوان آواز دشتی و دشتستانی، نغمه ای برای ایام عزاداری است. برای این نغمه اشعار دوبیتی بکار می رود که غالبا از اشعار شاعران دوبیتی سرای جنوب می باشد.

فاطمه کرمپور در خصوص جایگاه این نوع موسیقی عنوان کرد: آواها و نواهای استان بوشهر در سطح کشور جایگاه ویژه‌ای دارد و سرشار از احساس و عاطفه های زیبا است که توجه هر شنونده و بیننده را به خود جلب می کند. در این بین، جایگاه نوجوانان و جوانان اهمیت بسزایی دارد و باید چنین استعدادهایی کشف و پرورش داده شود.

کرمپور در خصوص این نوع موسیقی و فرهنگ آن در میان مردم جنوب کشور اظهار داشت: فرهنگ و هنر دو مولفه ی مهم در میان مردم استان بوشهر است که با آمیخته شدن موسیقی توانسته موجب نشاط اجتماعی در مردم هنر دوست این استان شود.

وی با اشاره به فرهنگ غنی این نوع موسیقی در میان مردم استان بوشهر تصریح کرد: جشنواره شروه خوانی، بیت خوانی و نیمه خوانی می تواند علاوه بر شناسایی استعدادهای نوپا و جوان، احیاءگر موسیقی سنتی و محلی نیز باشد.

وی بیان کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن موسیقی استان آمادگی لازم جهت هرگونه حمایت از افراد علاقمند در حوزه موسیقی دارد.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری با بیان اینکه دبیرخانه دائمی جشنواره "واخوان خیال" به‌ تازگی شکل گرفته که ان‌شاءالله همه‌ساله شاهد برگزاری آن در سطوح بهتر خواهیم بود، افزود: امیدواریم با شکل‌گیری دبیرخانه دائمی این جشنواره، استعدادهای نهفته موسیقی بومی استان بوشهر شناخته شده و موسیقی بوشهری بار دیگر احیا شود.

احمد بارگاهی با تاکید بر نقش مهم موسیقی خصوصا موسیقی محلی در زندگی و کسب‌ و کار مردم بوشهر خاطرنشان کرد: احیای موسیقی سنتی بوشهر شامل شروه‌خوانی، بیت‌خوانی، نیمه‌خوانی و... از اهداف سازمان فرهنگی شهرداری بوشهر است

وی در پایان تاکید کرد که در سال‌های آینده تلاش می‌کنیم این جشنواره به‌صورت فرااستانی برگزار شود تا شرکت‌کنندگان استان‌های همجوار و علاقه‌مندان به موسیقی محلی بوشهر در سراسر کشور بتوانند در این جشنواره شرکت کنند.

آغاز رقابت بین ده شرکت‌کننده نهایی فینال جشنواره، پخش کلیپ‌هایی قدیمی از هنرمندان بومی بوشهر، اجرای زنده استاد وزان شروه خوان مطرح استان، سخنرانی داوران جشنواره پیرامون اجراها به‌صورت کارگاه آموزشی و... از دیگر بخش‌های آیین اختتامیه جشنواره بود.

در پایان این جشنواره، راه‌یافتگان به فینال و برگزیدگان نهایی واخوان خیال با دریافت لوح سپاس، وجه نقد و تندیس جشنواره تقدیر شدند.

اسامی برندگان:

شروه خوانی بالای ۱۸ سال:

۱. یاسین جاتوت از دوراهک

۲. سجاد ابراهیم زاده از سعدآباد

۳. حبیب بهادری نژاد از بوشهر

بیت خوانی بالای ۱۸ سال:

۱. عبدالحسن رزمجو از جم

شروه‌خوانی زیر ۱۸ سال:

۱. پیمان فتحی از گناوه

 بیت خوانی زیر ۱۸ سال:

مهدی گوهرشناس از بوشهر

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید