نمایش جزییات خبر
۱۹ شهریور ۱۳۹۹ ۰۸:۱۳

راه یافتن اردبیل در دو رشته هنرهای تجسمی و نمایش به شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر کشور

شهرهای راه یافته به مرحله نهایی اولین دوره طرح شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر مشخص شدند و اردبیل در دو رشته هنرهای تجسمی و نمایش به این شبکه پیوست.
راه یافتن اردبیل در دو رشته هنرهای تجسمی و نمایش به شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر کشور

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل، پس از اعلام فراخوان در تابستان ۱۳۹۸ و اعلام آمادگی ۳۶۷ شهر برای مشارکت در این طرح؛ کارگاه‌های آموزشی برنامه‌نویسی فرهنگی و هنری با حضور نمایندگان ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری هر شهر و رئیس انجمن فرهنگی و هنری همه شهرهای شرکت‌کننده در ۳۱ مرکز استان با بیش از 2400 ساعت برای 1200 نفر برگزار شد. پس از برگزاری کارگاه‌ها، شهرها برنامه‌های خود را همراه با مستندات به دبیرخانه مرکزی در تهران ارسال کردند که پس از چند مرحله داوری 129 شهر در نه حوزه موضوعی به مرحله نهایی راه یافتند

17 شهر در حوزه موضوعی موسیقی، 27 شهر در حوزه موضوعی ادبیات، 18 شهر در حوزه موضوعی صنایع‌دستی و سنتی، 3 شهر در حوزه موضوعی چاپ و بسته‌بندی، 8 شهر در حوزه موضوعی مد و لباس، 10 شهر در حوزه موضوعی سینما، 22 شهر در حوزه موضوعی هنرهای تجسمی، 4 شهر در حوزه موضوعی رسانه و مطبوعات و 20 شهر در حوزه موضوعی هنرهای نمایشی مشخص شده‌اند.

بر اساس فراخوان هر شهر در سه رشته مجاز به شرکت در رقابت بودند. گروه‌های نه‌گانه هنری برای بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت‌های فرهنگی و هنری شهر‌ها در رقابت شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر دیده شده است. بخش‌های مختلف به این شرح است؛ ۱- هنرهای تجسمی شامل خوشنویسی، نقاشی، نگارگری، سفال و سرامیک، منبت‌کاری، نساجی، گرافیک، مجسمه‌سازی و گرافیک ۲-هنرهای نمایشی شامل تعزیه، تئاتر، نمایش خیابانی و میدانی، نمایش آیینی و سنتی، نمایش‌نامه و نمایش ۳- موسیقی، ۴- مد و لباس، ۵- صنایع سنتی، ۶- ادبیات، ۷- رسانه و مطبوعات و بازی‌های رایانه‌ای، ۸- سینما و ۹- صنعت بسته‌بندی و چاپ.

توجه به ظرفیت‌های بومی، محلی، ملی و ارزش‌های دینی در طراحی و اجرای برنامه‌ها. تأثیر پایدار در ارتقای سطح فرهنگ و هنر شهر. مشارکت مردمی و فعالان حوزه فرهنگ و هنر و پشتیبانی شرکت‌های بزرگ تجاری، کارخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی برای تأمین هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری در تدوین و اجرای برنامه‌ها، خلاقیت و نوآوری در برنامه‌ها، توجه به زیرساخت‌های فرهنگی و هنری قابلیت و ضمانت اجرایی، پیشینه و سوابق هر شهر در حوزه مربوطه از مهم‌ترین شاخص‌های هیئت‌ داوران برای انتخاب شهرهای خلاق فرهنگ و هنر بوده است

لازم به ذکر است که شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر عنوان طرحی برای شناسایی ظرفیت‌های فرهنگی و هنری در شهرها و مناطق جغرافیایی ایران با نگاه آمایش سرزمینی و ایجاد شبکه‌هایی برای تعریف همکاری‌ها و برنامه‌های مشترک میان آن‌ها است. این طرح با محوریت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با مشارکت نهادها و دستگاه‌های فعال فرهنگی و هنری در حوزه شهری از جمله سازمان شهرداری و دهیاری‌های کشور، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و کمیسیون ملی یونسکو در حال اجراست.

هیئت‌داوران اولین دوره شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر اسامی شهرهای راه یافته به مرحله نهایی را به شرح زیر اعلام کردند که اردبیل نیز در دو رشته هنرهای تجسمی و نمایش به شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر کشور پیوست.

حوزه موضوعی هنرهای تجسمی

استان

شهرستان

اصفهان

اردستان

کرمان

کرمان

فارس

خنج

یزد

یزد

یزد

مهریز

خراسان جنوبی

نهبندان

اردبیل

اردبیل

آذربایجان غربی

خوی

گلستان

گرگان

گلستان

مینودشت

قم

قم

قزوین

قزوین

هرمزگان

بستک

هرمزگان

پارسیان

مرکزی

خمین

کرمانشاه

سنقر و کلیایی

کرمانشاه

جوانرود

کردستان

قروه

خراسان شمالی

گرمه

مازندران

بابلسر

مازندران

محمودآباد

مازندران

تنکابن

 

حوزه موضوعی هنرهای نمایشی

استان

شهرستان

بوشهر

جم

کرمان

زرند

گلستان

بندرگز

گلستان

گرگان

آذربایجان شرقی

اهر

بندرعباس

بوشهر

خراسان رضوی

سبزوار

خوزستان

مسجدسلیمان

آذربایجان غربی

مهاباد

بوشهر

دیر

یزد

بها باد

خراسان رضوی

کاشمر

گیلان

تالش

اردبیل

پارس‌آباد

اصفهان

کاشان

لرستان

الیگودرز

اصفهان

خوانسار

مرکزی

تفرش

خوزستان

آقاجری

خوزستان

بهبهان

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید