نمایش جزییات خبر
۱۶ شهریور ۱۳۹۹ ۱۴:۰۷

بررسی طرح خانواده متعالی در شورای فرهنگ عمومی فارس

تبیین طرح "خانواده متعالی" موضوع اصلی صد و پانزدهمین نشست شورای فرهنگ عمومی فارس بود. این طرح از کلان‌برنامه‌های این شورا در پنج سال و با هدف ایجاد خانواده تراز اسلامی تدوین شده است.
بررسی طرح خانواده متعالی در شورای فرهنگ عمومی فارس

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس؛ رئیس شورای فرهنگ عمومی استان فارس در نشست شورای فرهنگ عمومی فارس که یکشنبه ۱۶شهریورماه در استانداری فارس برگزار شد، با بیان اینکه ضروری است در حوزه خانواده اقداماتی صورت گیرد، اظهار داشت: خانواده موضوعی است که در عرصه‌های ملی و بین‌المللی مطرح است.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام عنوان کرد: از طریق پژوهش‌های شکلی و محتوایی باید دوباره چارچوب‌های جدیدی را تعریف و در جامعه ترویج کنیم.

موضوعات تعریف‌ نشده در زمینه حضور اجتماعی بانوان

وی با بیان اینکه از نخستین روزهای انقلاب درباره حضور بانوان در عرصه‌های اجتماعی سخن رفته است، افزود: امام خمینی (ره) تاکید کردند که بانوان باید در جامعه باشند، اما وظیفه بعدی ما این بود که چگونگی این حضور اجتماعی را تعریف کنیم و در این موضوع صدها مساله بی‌پاسخ مانده است.

امام جمعه شیراز مسوولیت اجرای طرح خانواده متعالی را بر عهده امور بانوان و خانواده استانداری فارس دانست و درباره تامین هزینه‌های آن، گفت: تامین بودجه بر عهده سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان است و اگر به هر انگیزه‌ای شکل و ساختار پیشبرد اهداف را به هم بزنیم به نتیجه نخواهیم رسید.

آیت‌الله دژکام افزود: در این طرح آموزش و اقدامات حمایتی دیده شده است؛ اما ضروری است اقدامات تبلیغی و ترویجی نیز برای آن تعریف شود.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه اقدامات تبلیغی و ترویجی صرفاً محدود به آموزش نیست، ادامه داد: برای آنکه خانواده متعالی را تبلیغ کنیم باید از تمام شیوه‌های سنتی و جدید بهره گیریم؛ چراکه امروز بسته‌های آموزشی دربرابر فیلم‌هایی که در این حوزه به نمایش در می‌آید، چندان قوی نیست.

نماینده ولی فقیه در استان فارس اظهار کرد: باید ارزیابی شود که اگر نمی‌توانیم در سطح هالیوود فیلم‌سازی کنیم، به چه وسیله دیگری می‌توان خانواده متعالی را تبلیغ کرد.

به تعریف سرفصل تبلیغ ارزش‌های متعالی خانواده نیازمندیم

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان فارس با اشاره به اینکه به تعریف سرفصل تبلیغ ارزش‌های متعالی خانواده نیازمندیم، گفت: ضروری است کمیته‌ای کارشناسی برای بررسی این موضوع وارد عمل شود و در فضای ارزش‌های متعالی خانواده، باید گروه‌هایی همفکر مبانی استانداردی را مطرح کنند.

وی افزود: تبیین مبانی استاندارد به این معناست که ترویج و تبلیغ ارزش‌های آن در تمام گروه‌های سیاسی صورت گیرد و با تغییر دولت‌ها دستخوش تغییر یا سکون نشود.

امام جمعه شیراز  با بیان اینکه نگاه ولی امر مسلمین در چارچوب‌های فرهنگی، فکری و ارزشی وسط بحث‌های گروه‌های سیاسی گم شده است، بیان داشت: این موضوع سبب موازی‌کاری و کشمکش می‌شود.

ولایت مرکز تفکرات مبتنی بر تمدن‌سازی است

نماینده ولی فقیه در استان فارس ولایت را مرکز تفکرات مبتنی بر تمدن‌سازی دانست و عنوان کرد: کارشناسان گروه‌های مختلف فکری باید در کارگروه تامین محتوا با این تفکر که فصل‌الخطاب، ولایت است، گرد هم جمع شوند و به بررسی مساله بپردازند.

آیت‌الله دژکام بیان داشت: کارگاه‌های آموزشی با استادانی مورد تایید باید برگزار شود که تضاد در ذهن مردم پدید نمی‌آورند و تقابل سنت و مدرنیته را در اندیشه افراد ایجاد نخواهند کرد.

حمایت و آموزش با تکیه بر پژوهش

استاندار فارس و نایب رئیس شورای فرهنگ عمومی استان فارس نیز خانواده متعالی را طرحی ارزشمند خواند و بیان کرد: خانواده سنگ زیربنای اجتماع‌پذیری انسان‌ها و محل ایجاد اخلاق، مهر و محبت و دین‌باوری است.

عنایت‌الله رحیمی ابراز داشت: تدوین برنامه برای اجرای هر طرح از دل پژوهش متولد می‌شود و دو مولفه اصلی آموزش و حمایت، حاصل تحقیقات صورت گرفته در طرح خانواده متعالی است.

وی افزود: برای هر دو موضوع دستگاه‌ها وظایفی بر عهده دارند و در این راستا باید تقسیم کار و توان دستگاه‌های اجرایی را در نظر داشت و از همین امکانات موجود برای عملیاتی کردن آن بهره گرفت.

اسناد بالادستی برای نگارش طرح خانواده متعالی به‌خوبی مطالعه شده است

استاندار فارس با بیان اینکه اسناد بالادستی برای نگارش این طرح به‌خوبی مطالعه شده است، گفت:ضروری است مسوولان دستگاه‌های اجرایی به مطالعه عمیق این طرح بپردازند.

رحیمی با اشاره به اینکه طرح و برنامه و برنامه اقدام و عمل به‌صورت مختصر در یک چارچوب کلی دیده شده است، گفت: باید تکلیف و سهم هر دستگاه باید به‌صورت مشخص اعلام شود و دستگاه‌ها نیز با توجه به شرح وظایف تخصصی خود باید برای اجرای این طرح اعلام آمادگی کنند.

صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس نیز در این نشست گفت: این طرح بر اساس نقشه مهنندسی کشور توسط معاونت امور خانواده و بانوان استانداری فارس تدوین شده است.

سهرابی ادامه داد: برش نقشه مهندسی استان نیز به اتمام رسیده است که در گام پایانی برای بررسی تخصصی و کارشناسی به صاحب‌نظران داده خواهد شد. این برش پس از ویرایش پایانی در نیمه دوم امسال به صحن شورا خواهد آمد که در صورت تصویب استان، برای تصویب پایانی در نیمه ابتدایی سال آینده به شورای فرهنگ عمومی کشور فرستاده می‌شود.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری فارس در این نشست با اشاره به دغدغه رهبری درباره مسائل مربوط به خانواده، درباره طرح خانواده متعالی گفت: این طرح برای دو بازه زمانی کوتاه‌مدت و میان‌مدت برنامه‌ریزی شده است و پس از تصویب در این جلسه فورا آغاز می شود و تا ۵ سال ادامه خواهد یافت.

سیده معصومه دستغیب جامعه هدف این طرح را تمام خانواده‌های استان فارس اعلام کرد و افزود: مهم‌ترین هدف تلاش برای دستیابی به اهداف دین اسلام و نظام جمهوری اسلامی در حوزه خانواده در چارچوب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و سند فرهنگی مهندسی کشور است.

وی با اشاره به اینکه در این طرح ۱۰ برنامه مقدماتی تبیین شده است، ادامه داد: افزون بر این، ۵۰ برنامه آموزشی و پژوهشی و ۵۰ برنامه حمایتی نیز در نظر گرفته شده است.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری فارس عنوان کرد: در سال گذشته طرح ملی تدوین سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده تصویب شد که بخشی از آنچه در طرح خانواده متعالی مطرح شده است، به مصوبات همین سند مربوط می‌شود.

دستغیب بیان کرد: افزایش آمار آسیب‌های اجتماعی از جمله طلاق،اختلاف نقش اعضای خانواده، تغییر الگوی اجتماعی‌اقتصادی در این حوزه، افزایش معضلات و ضرورت کنترل آن‌ها، شیوع آسیب‌های نوپدید با شیوه‌های روان‌شناختی در قالب‌های جذاب و تاثیرگذار و لزوم شناخت و کنترل آسیب آن‌ها از ضرورت‌های تدوین این طرح به‌شمار می‌رود.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری فارس: پیش‌بینی نکردن حمایت‌های اجرایی در طرح‌های حوزه خانواده آن‌ها را مقطعی و بدون اعتبار کرده است.
وی با اشاره به اینکه پیش از این طرح گفت‌وگوی خانواده در شیراز اجرا شده است، ابراز داشت: در این طرح چهار اولویت در حوزه خانواده مشخص شد که اهمیت فعالیت در این حوزه را برای نهادهای متولی و مسوولان پررنگ می‌سازد.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری فارس با بیان اینکه توجه به خانواده با تشکیل نهادهای قانونی از سال ۱۳۶۶ با تاسیس شورای فرهنگی، اجتماعی زنان در نهاد ریاست جمهوری آغاز شد، گفت: در طی سال‌ها این مهم به تمام نهادهای قانون‌گذاری گسترش یافته است و از برنامه سوم توسعه نیز به مساله خانواده و زنان توجه شده است.

دستغیب ابراز داشت: فقدان مهارت، نبود آگاهی، کمرنگ شدن ایمان و تقدم منافع دنیوی، انحراف در ساختار و کارکرد خانواده، عدم کارایی خرده نظام‌های تاثیرگذار، نظام‌های آموزشی و نظام‌های اقتصادی خطراتی است که حوزه خانواده را تهدید می‌کند.

کلی‌گویی در قوانین مصوب باعث ایجاد کاستی در حوزه خانواده شده است

وی ناهماهنگی در مطالعات و آموزش‌ها از سوی نهادهای مختلف و نیز کلی‌گویی در قوانین مصوب را از کاستی‌های اقدامات سازمان‌های مسوول در این حوزه برشمرد و اظهار کرد: پیش‌بینی نکردن حمایت‌های اجرایی در طرح‌های حوزه خانواده آن‌ها را مقطعی و بدون اعتبار کرده است.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری فارس با بیان اینکه این طرح در کارگروه خانواده استانداری فارس تدوین شده است، گفت: تنی چند از استادان دانشگاه در این طرح مشارکت کرده‌اند و این طرح در نهایت در سه حوزه شامل برنامه‌های مقدماتی و بسترسازی اجتماعی، برنامه اقدامات‌آموزشی‌پژوهشی و پیشگیرانه و اجرای پروژه‌های حمایتی و تکمیلی اجرا خواهد شد.

دستغیب مسوولیت اجرای این طرح را بر عهده تمام دستگاه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد حوزه خانواده دانست و گفت: با راه‌اندازی کارگروه تخصصی شامل هیات اندیشه‌ورز و ناظران علمی طرح، تطابق این پژوهش‌ها با سند ارتقای وضعیت خانواده و ایجاد بانک ایده این طرح عملیاتی خواهد شد.

برخی سازمان‌ها باوجود تعریف وظایف، در حوزه خانواده نقش‌آفرینی نمی‌کنند

دستغیب با انتقاد از اینکه برخی سازمان‌ها باوجود تعریف وظایف در حوزه خانواده نقش‌آفرینی نمی‌کنند، گفت: نقش تمام سازمان‌ها در مباحث مربوط به طلاق یا افزایش سن ازدواج باید دیده شود، زیرا تنها به نهادهای فرهنگی مربوط نمی‌شود و اینگونه معضلات در همه زمینه‌ها ریشه دارد.

خانواده متعالی، والاتر از مباحث قبلی است

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری فارس درباره طرح خانواده متعالی عنوان کرد: شورای فرهنگ عمومی در زمینه تعیین چارچوب‌های این طرح پیشقدم شده و مطالعات بسیاری برای مشخص‌ساختن این چارچوب‌ها صورت گرفته است.

سید احمد احمدی‌زاده ابراز داشت: خانواده متعادل، متزلزل و متلاشی در تعاریف روانشناختی از خانواده مطرح شده است، اما در آموزه‌های اسلامی یک مرحله بالاتر نیز دیده شده است که همان خانواده متعالی است.

وی با بیان اینکه این سند در دستگاه‌های مختلف به‌صورت تخصصی بررسی خواهد شد، گفت: در پیوست این طرح وظایف دانشگاه‌ها و دستگاه‌های فرهنگی و تبلیغی دیده شده است و امید است با همراهی مدیران باعنوان یک اولویت در دستور کار قرار گیرد.

در ۱۰ سال گذشته هیچ طرحی به اندازه خانواده متعالی جامع نبوده است.

سید محمدرضی حدائق، رئیس اتاق فکر شورای فرهنگ عمومی فارس نیز درخصوص این طرح ابراز داشت: کلیات طرح خانواده متعالی ۶ سال پیش در شورای فرهنگ عمومی عنوان شد و در این فاصله نیز دو یا سه طرح در دفتر امور بانوان و خانواده استانداری فارس در همین راستا انجام شد و در نهایت از سه سال پیش گروهی ویژه درباره این موضوع به پژوهش پرداختند.

سید محمدرضی حدائق افزود: هرچند زمانی بسیاری صرف تدوین این طرح شد، در ۱۰ سال گذشته هیچ طرحی به این اندازه جامع نبوده است و همه زوایا در آن دیده شده و ایرادهای طرح‌های قبلی برطرف شد.

وی با بیان اینکه تقسیم کار در این طرح متناسب با وظایف ذاتی هر دستگاه است، گفت: همه دستگاه‌ها طرح را مطالعه و ارزیابی کرده‌اند و نظرات خود را به دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی ارائه کرده‌اند و در اتاق فکر بررسی شد و سپس به مرحله تدوین رسید.


نشست شورای فرهنگ عمومی فارس/آیت‌الله لطف‌الله دژکام/ عکس: علی روزیطلب
نشست شورای فرهنگ عمومی فارس/ عکس: علی روزیطلب
نشست شورای فرهنگ عمومی فارس/عنایت‌الله رحیمی/ عکس: علی روزیطلب
نشست شورای فرهنگ عمومی فارس/ عکس: علی روزیطلب
نشست شورای فرهنگ عمومی فارس/ عکس: علی روزیطلب

گزارش تصویری نشست را از این جا ببینید.

پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس
اشتراک در
کلیدواژه ها: بررسی طرح خانواده متعالی در شورای فرهنگ عمومی فارس
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید