نمایش جزییات خبر
همزمان با سالگرد درگذشت دکتر محمدعلی فائق انجام شد:
۱۲ شهریور ۱۳۹۹ ۱۴:۵۲

حضور بر مزار طبیب فرهنگ و رسانه گیلان

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان به‌مناسبت نخستین سالگرد درگذشت «دکتر محمدعلی فائق» با حضور بر مزار این پیشکسوت فرهنگ و رسانه استان، یاد وی را گرامی داشت.
حضور بر مزار طبیب فرهنگ و رسانه گیلان

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، پیش از ظهر امروز به‌همراه حسین ابراهیمیان «معاون امور فرهنگی و رسانه» و جمعی از همکاران این اداره‌کل با حضور بر مزار «دکتر محمدعلی فائق» واقع در آرامستان سلیماندراب رشت، به‌مناسبت نخستین سالگرد درگذشت صاحب امتیاز و مدیرمسئول فصلنامه «گیلان ما»، یاد این پیشکسوت فرهنگ و رسانه استان را گرامی داشتند.

فیروز فاضلی با بیان اینکه دکتر فائق چهره‌ای مانا در عرصه فرهنگ و رسانه شهر رشت و استان گیلان است، گفت: این بزرگمرد از هیچ کاری برای رشد و توسعه شهرش فروگذار نکرد و نام و یادش هیچ‌گاه از حافظه فرهنگی استان پاک نخواهد شد.

وی در ادامه؛ لوح یادمان به‌همراه لوح فشرده آثار تولیدی نخستین جشنواره میراث ناملموس استان گیلان (چالش فیلمسازی در 72 ساعت) را به دکتر سید هاشم موسوی (مدیر پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان) و امیری از اعضای هیئت تحریریه نشریه «گیلان ما» (از سوژه‌های فیلمسازی این دوره از جشنواره) اهدا کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با حضور بر مزار جمعی دیگر از فرهیختگان فرهنگ گیلان از جمله میرزا کوچک جنگلی، شیون فومنی، جعفر خمامی‌زاده و فریدون نوزاد، یاد آنان را نیز گرامی داشت.

 نخستین جشنواره میراث ناملموس گیلان در چهار محور چاپ، کتابفروشی، نشریه و عکاسی به‌منظور شناسایی، جمع‌آوری و مستندسازی هدفمند میراث فرهنگی ناملموس استان، خردادماه امسال به همت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در رشت برگزار شد.

 محمدعلی فائق، زاده تیرماه ١٣٠٣ خورشیدی در کوچه حاجی یعقوب واقع در محله کهن صیقلان رشت، اگرچه از سال ١٣٣٤ به لباس سفید و بی غبار طبابت مزین شد اما هیچ‌گاه در دفاع از حقوق مسلم انسانی بی‌غلیان نبود و هماره در دفاع از فرهنگ سرزمین خویش بی‌تاب و پرالتهاب بود.

وی پس از گذر سالیان طبابت - که به گفته ادیبان این سرزمین نه تنها هیچ‌گاه چشم بر جیب و دست کسی ندوخت بلکه همه وقت خویش را وقف مردم بی‌بضاعت کرد - با فصلنامه‌ای ٧٠ ساله و انجمن فرهنگی ٢٥ ساله با قامتی برای علم و انسانیت خم کرده، با عصایی چوبین و شکوهی برآمده از سال‌ها درست‌کوشی و پیوسته‌کوشی همگام با مفاخر استان، عضو ثابت محافل فرهنگی گیلان بود.

اشتراک در
کلیدواژه ها: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان به‌مناسبت نخستین سالگرد درگذشت «دکتر محمدعلی فائق» با حضور بر مزار این پیشکسوت فرهنگ و رسانه استان، یاد وی را گرامی داشت.
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید