نمایش جزییات خبر
۶ شهریور ۱۳۹۹ ۱۳:۱۰

قم متولی برگزاری چهار طرح ملی در سطح مساجد کشور شد

مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قم با اشاره به انتخاب قم به‌عنوان پایتخت فرهنگ و هنر مساجد ایران اسلامی(فهما) گفت: به‌منظور استفاده از این ظرفیت، قم متولی برگزاری چهار طرح ملی در سطح مساجد کشور شد.
قم متولی برگزاری چهار طرح ملی در سطح مساجد کشور شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سعید روحانی روز چهارشنبه 5 شهریورماه 1399، در نشست خبری که در سالن جلسات شهید آوینی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: از این طرح‌ها، ۲ مورد در شرف اجرایی شدن و ۲ طرح نیز در مرحله تامین اعتبار قرار دارند که با تامین اعتبار، به‌سرعت اجرایی می‌شود.

وی ادامه داد: طرح «مسجد، مدرسه و خانواده» به‌منظور پیوند میان مسجد و مدرسه، طرح «مهد فهما» به‌منظور هدفمند کردن آموزش‌ها در مهدهای کودک، طرح «کوثر پرفروغ» باهدف تبیین شخصیت حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) و همچنین طرح «گنبد فیروزه‌ای» باهدف سبک زندگی مهدوی چهار طرحی است که قم متولی برگزاری آن‌ها در کشور شده است.

وی بابیان اینکه توانمندسازی و شبکه‌سازی مساجد قم نتیجه ۱۰ سال برنامه‌ریزی در این استان است، گفت: طرح «آفاق اندیشه» با هدف توانمندسازی کادر کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، طرح «ثقلین» به‌منظور ترویج معارف اهل‌بیت(علیهم‌السلام)، طرح «سفیران آسمانی» و همچنین طرح «سه‌شنبه‌های تکریم» به‌منظور تکریم خانواده‌های شهدا ازجمله طرح‌هایی است که در قالب فهما به‌صورت استانی در قم برنامه‌ریزی‌شده است.

ایشان در ادامه گفت: باید از ظرفیت انتخاب قم به‌عنوان پایتخت فرهنگ و هنر مساجد استان به‌منظور برنامه‌ریزی برای انجام اقدام‌های موثر در سطح مساجد کشور تا پایان ۱۴۰۰ بهره جست.

روحانی بابیان اینکه هم‌اکنون یک مسجد قم دارای فعالیت بین‌المللی و تعداد محدودی نیز فعالیت ملی دارند افزود: باید با استفاده از فرصت انتخاب قم به‌عنوان پایتخت فهما، تعداد مساجد استان که دارای فعالیت ملی و بین‌المللی هستند افزایش یابد.

وی خاطرنشان کرد: فهما رویداد ملی است که برای نخستین بار در سطح کشور امسال برگزار که طی آن  قم تا سال ۱۴۰۰ به‌عنوان پایتخت فرهنگی و هنری مساجد کشور انتخاب شد.

وی گفت: در این طرح تمام فعالیت کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور در هشت رشته ارزیابی‌شده است که قم در تمام این رشته‌ها موفق به کسب رتبه برتر و درمجموع نیز بافاصله زیاد نسبت به سایر استان‌ها، اول شد به همین دلیل قم طی آیینی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این استان به‌عنوان پایتخت فهما انتخاب گردید.

مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قم ادامه داد: کار تشکیلاتی در سطح ستاد و کانون‌ها، آموزش و توانمندسازی ارکان مساجد، شبکه‌سازی فرهنگی در عرصه مساجد، مدیریت جهادی با نگاه تکلیف مدارانه و ارتباط مستمر با کانون‌ها و ارکان مساجد، توجه به ظرفیت نخبگان و خواهران، تعاملات بسیار بالا با دیگر مراکز فرهنگی و ورود به عرضه‌های مختلف اجتماعی و ارائه خدمات شاخص‌هایی است که کانون‌های فرهنگی بر اساس آن ارزیابی شده‌اند.

ایشان شبکه‌سازی کانون‌های فرهنگی مساجد قم را از جمله اقدام‌های مهم و ریشه‌ای در این استان دانست و گفت: ۹۵ درصد مساجد استان دارای تشکیلات قوی و آموزش‌دیده در زمینه‌های مختلف هستند.

سامانه فهما(فرهنگی و هنری مساجد ایران) با همت ستاد هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور در راستای ثبت‌نام اعضای کانون‌های فرهنگی و هنری، ثبت فعالیت‌ها و رویدادهای کانون‌های فرهنگی و هنری در سطح کشور راه‌اندازی شده است.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید