نمایش جزییات خبر
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم:
۶ شهریور ۱۳۹۹ ۱۰:۱۵

دو هزار مترمربع به سرانه فرهنگی قم در دولت تدبیر و امید افزوده شد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم، با اشاره به اقدامات انجام شده از سال ۹۲ تا ۹۸ در این استان گفت: در دولت تدبیر و امید زیرساخت‌های فرهنگی استان از ۷ هزار و ۵۰۰ متر مربع به ۹ هزار و ۸۰۷ مترمربع افزایش یافته است.
دو هزار مترمربع به سرانه فرهنگی قم در دولت تدبیر و امید افزوده شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم، سیدموسی حسینی کاشانی روز چهارشنبه 5 شهریورماه 99، در گفت و گو با خبرنگاران گفت: بهره‌برداری از کتابخانه مرکزی و مجتمع فرهنگی واقع در خیابان امام خمینی(ره) در دستور کار است که با تحقق این هدف گذاری، بخش دیگری از کمبود سرانه فرهنگی استان نیز مرتفع می‌شود.

وی اظهار داشت: با وجود افزایش ۲ هزار مترمربعی زیرساخت فرهنگی در استان طی سال‌های اخیر همچنان این استان با استانداردهای موجود در این زمینه فاصله دارد.

ایشان با تاکید بر پیگیری پرداخت مطالبات اهالی فرهنگ و هنر آسیب دیده ناشی از کرونا، گفت: تاکنون ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات توسط فعالان فرهنگی، هنری، رسانه‌ای و قرآنی قم در سامانه کارا ثبت شده که ۳ میلیارد ریال از این تسهیلات پرداخت شده ‌است.

حسینی کاشانی، ادامه داد: فرصت برای ثبت نام درسامانه کارا، ادامه دارد و فعالان فرهنگی، هنری، رسانه‌ای و قرآنی دارای بیمه استان تا ۱۵ شهریور و فعالان فاقد بیمه تا پایان شهریور ماه فرصت ثبت نام دارند.

وی افزود: با پیگیری‌های انجام شده، درجه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی از درجه یک به ۲ در سال های اخیر ارتقاء پیدا کرد که این اقدام، موجب تخصصی شدن فعالیت‌های آن شده ‌است.

وی ادامه داد: در سال ۹۲ هیچ یک از خدمات این اداره کل الکترونیکی نبود و این در حالی است که امسال  ۲۳ خدمت و ۴۳ زیرخدمت به صورت الکترونیکی ارائه می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم، اظهار داشت: روند حرکت مجموعه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به سمت الکترونیکی شدن همه خدمات است و ان‌شاءالله تا پایان سال جاری شاهد یک جهش در الکترونیکی کردن خدمات این اداره کل خواهیم بود.

وی با اشاره به آمار مقایسه ای سال ۹۲ و ۹۸ گفت: تعداد مجوز کتاب در این استان از ۶ هزار به ۱۰ هزار و ۷۸۰، تیراژ کتاب از ۱۵ میلیون و ۱۸۶ هزار به ۱۸ میلیون ۴۴۵ هزار نسخه و رقم خرید کتاب از ناشران توسط این اداره کل از ۵۰۰ میلیون تومان در سال ۹۲ به ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یافته ‌است.

حسینی کاشانی، ادامه داد: تعداد موسسه‌های فرهنگی هنری قم از ۲۲۴ در سال ۹۲ به ۳۷۹ موسسه افزایش یافته است ضمن این که در این مدت، تعداد کتابفروشی‌ها قم از ۱۱۰ به ۲۰۰، تعداد ناشران از ۱۵۰۰ به ۱۳۲۹ و تعداد چاپخانه‌ها از ۲۳۲ به ۲۹۷ مورد افزایش یافته است.

ایشان در ادامه گفت: در سال‌های اخیر با وجود همه مشکلات و رکود زیاد در بخش چاپ و نشر، تعداد ناشران، چاپخانه‌ها و تولید کتاب به صورت سالانه همواره با افزایش چشمگیری مواجه بوده ‌است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم، با بیان اینکه نشریات چاپی، برخط و غیر برخط استان از ۱۱۸ نشریه در سال ۹۲ به ۳۵۹ مورد در سال ۹۸ افزایش یافته است گفت: تعداد نسخه روزنامه‌های چاپ شده سالانه استان از ۳ میلیون ۲۰۰ هزار نسخه از  سال ۹۲ به ۴ میلیون و ۱۷۴ نسخه در سال ۹۸ افزایش یافته ‌است.

حسینی کاشانی گفت: تعداد نمایش‌های استان از ۱۲ نمایش در سال ۹۲ به ۴۹ نمایش در سال ۹۸، تعداد سالن نمایش از ۵ به ۷، نمایش‌های هنری از ۴۶ به ۶۸ مورد و تعداد تماشاگران تئاتر نیز از ۲۷ هزار به ۱۱۳ هزار مورد افزایش یافته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم، ادامه داد: ۲ هزار و ۵۰۰ هنرجو در سال ۹۲ در استان مشغول فعالیت بودند که این تعداد در سال ۹۸ به ۳ هزار و ۷۰۰ هنرجو افزایش یافته که این نشان از افزایش عملکرد آموزشگاه‌های هنری در استان است.

وی با اشاره به عملکرد این اداره کل در حوزه توسعه زیرساخت‌های سینمایی گفت: سال ۹۲ تنها ۲ سینما با ۳ سالن سینمایی در استان وجود داشت که این آمار امروز به ۶ سینما و ۹ سالن سینمایی افزایش یافته‌ است.

حسینی کاشانی، اظهار داشت: ظرفیت صندلی‌های سینمای در استان از سال ۹۲ تا ۹۸  از ۸۰۰ به یک هزار و ۷۰۰  صندلی افزایش یافته است که با بهره برداری از سینماهای در دست احداث استان تا پایان امسال تعداد صندلی های سینمایی استان به سه برابر آمار سال ۹۲ افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه تعداد تماشاگران سینمایی استان از ۱۷۸ هزار تماشاگر در سال ۹۲ به ۶۰۴ هزار تماشاگر در سال ۹۸ افزایش یافته است، گفت: از نظر تعداد تماشاگران سینمایی، قم جزو پنج استان برتر کشور از نظر علاقه‌مندی مردم به سینما است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم، با بیان اینکه تعداد موسسه‌های قرآنی قم از ۲۱ موسسه در سال ۹۲ به ۵۶ موسسه در سال ۹۸ و تعداد شرکت کنندگان در مسابقات قرآن و عترت نیز از ۲ هزار و ۳۴۰ به پنج هزار و ۲۲۵ نفر افزایش یافته‌است، گفت: قم رتبه اول مشارکت در آزمون قرآن و عترت در کشور را دارد که این رتبه در سال های اخیر حفظ شده است که نشان از فعالیت گسترده موسسه‌های قرآنی در استان است.

وی با تاکید بر اینکه مصوبه‌های شورای فرهنگی عمومی استان رویکرد عملیاتی در سال‌های اخیر تغییر کرده‌ است، گفت: قم در ارزیابی‌های انجام شده شورای فرهنگ عمومی رتبه اول کشور را کسب نموده ‌است.

۱۰ هزار هنرمند و هنرجو زیرمجموعه ۹ انجمن فرهنگی هنری در رشته‌های مختلف هنری در قم فعالیت می‌کنند.

فعالیت ۹ انجمن فرهنگی هنری، وجود ۵۰ آموزشگاه آزاد هنری و موسسه تک منظوره هنری، حضور ۹ گروه فعال تئاتر و شمار زیادی از استادان ممتاز و برجسته کشوری در قم، یکی از نشانه‌های ظرفیت‌های بالای فرهنگی این شهر است.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید