نمایش جزییات خبر
۲۹ مرداد ۱۳۹۹ ۱۱:۰۵

بیانیه هیات داوران ششمین جشنواره مطبوعات و پایگاه‌های خبری استان زنجان

هیأت داوران ششمین جشنواره مطبوعات و پایگاه‌های خبری استان زنجان ضمن صدور بیانیه ای برگزیدگان این جشنواره را معرفی کرد.
بیانیه هیات داوران ششمین جشنواره مطبوعات و پایگاه‌های خبری استان زنجان

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان، هیأت داوران ششمین جشنواره مطبوعات و پایگاه‌های خبری استان زنجان با حضور اکبر قاضی زاده ، فریدون صدیقی ، محمود مختاریان ، علیرضا کتابدار، با صدور بیانیه‌ای برگزیدگان این جشنواره را معرفی کرد.

بیانه به شرح ذی می باشد. 

بیانیه هیات داوران جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌های زنجان

جشنواره‌های مطبوعات اعم از ملی، منطقه‌ای و محلی رویدادی مبارک است که می‌تواند تاثیری چشمگیر در ارتقای سطح روزنامه‌نگاری کشور داشته باشد. 

برگزاری ششمین جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌های زنجان ، اقدامی خجسته و میمون است که تداوم برگزاری آن می‌تواند نویدبخش ظهور عرصه‌های جدیدتر برای ارایه آثار قوی در عرصه رسانه‌ای کشور باشد و فراموش نکنیم استان زنجان چه از نظر رسانه های مکتوب ، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری یکی از قدرتمند ترین استان های ایران در عرصه رسانه است.

داوران با بررسی 263 اثر در بخش‌های مختلف بر این باورند کارهای ارایه‌شده نسبتا قابل‌قبول بوده است، هر چند انتظار می‌رفت کمیت و کیفیت آثار ارایه‌شده فراتر از وضع موجود باشد. 

در بخش خبر، ضعف استفاده درست از عناصر خبر و به کار بردن پیشینه و تکنیک‌های خبرنویسی مشهود بود.

در بخش گزارش، کم دقتی در انتخاب سوژه و عدم آشنایی با مدل های مختلف گزارش و پرداخت نوشتار ضربه های جدی به فعالیت گزارشگران وارد کرده است.

در بخش مقاله و تیتر دقت بیشتر و توجه ویژه به رویدادهای محلی ، خبری گرچه‌ مشهود بود اما تلاش های چشمگیری در این بخش را شاهد بودیم در انتخاب تیترها باید با پرهیز از تیترهای تکراری ، شعاری و یا نقل قول های ساده به معنای واژه ها بیشتر دقت کنیم.

در بخش صفحه‌آرایی، خوشبختانه صفحه آرایی نشریات بسیار خوب بودند ، زیبایی و شادابی نگاه درست به مخاطبان ، چینش خوب، استفاده از تصاویر و رنگ در اندازه های مناسب ، سفید خوانی همه کمک کرده اند که نشریات جذابیت بصری بیشتری داشته باشند همچنان باید بدانیم فرم می تواند محتوا را نجات دهد.

در بخش عکس نیاز به کار زیاد داریم، فراموش نکنیم در بسیاری از نشریات عکس ویترین نشریه است و عکس خوب هم نشان می دهد و هم حرف می زند.

در مجموع، نگاه دقیق‌تر به سوژه‌ها و پرداختن عمیق به جزئیات، تاکید بیشتر بر سوژه‌های محلی و بومی، پرهیز از کلی‌گویی و تطویل کلام و تاکید بر رعایت ایجاز، بیان مستند و به‌دور از حُب و بُغض مسایل و رعایت تکنیک‌های عرصه‌های مختلف روزنامه‌‌نگاری اصولی هستند که رعایت آنها نقش بسزایی در اعتلای سطح آثار خواهد داشت. شایان تاکید است عدم آشنایی جمعی از شرکت کنندگان در جشنواره با تکنیک های روزنامه نویسی، موضوع و محتوای اغلب آثار را تحت الشعاع قرار داده است که به با ورهیات داوران برگزرای کارگاه آموزشی برای آشنایی با شیوه های مختلف روزنامه نگاری ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

هیات‌داوران هر چند احتمال خطاهای سهوی را در ارزیابی‌های خود منتفی نمی‌داند ولی با تمام توان کوشیده است در کمال بی‌طرفی و تنها با رعایت معیارهای علمی و حرفه‌ای، آثار برجسته‌تر را برگزیند. بدیهی است معرفی آثار برتر به معنای نادیده گرفتن اعتبار و ارزش سایر آثار نیست.

هیات داوران جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌های زنجان

اکبر قاضی زاده ، فریدون صدیقی ، محمود مختاریان ، علیرضا کتابدار

 

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید