نمایش جزییات خبر
۲۵ مرداد ۱۳۹۹ ۱۳:۲۴

هماهنگی نحوه اجرای برنامه های محرم در جلسه شورای فرهنگ عمومی گناوه انجام شد

جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان گناوه با دستور کار هماهنگی نحوه اجرای برنامه های محرم در مصلی جمعه گناوه با حضور اعضاء شورا و مهمانان ویژه برنامه های محرم برگزار شد .
هماهنگی نحوه اجرای برنامه های محرم در جلسه شورای فرهنگ عمومی گناوه انجام شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر، امام جمعه گناوه در جلسه شورای فرهنگ عمومی با دستور کار هماهنگی نحوه اجرای برنامه های محرم گفت: پروتکل‌های بهداشتی ابلاغی ستاد ملی مبارزه با کرونا در ماه محرم توسط نهاددها و دستگاه‌های مرتبط در شهرستان بخوبی نظارت شود.

حجت الاسلام سیدعبدالهادی رکنی حسینی افزود: باتوجه به اینکه دستورالعمل‌های ستاد مقابله با کرونا نیازمند ضمانت اجرایی است، درصورتیکه در عزاداری و برنامه‌های محرم پروتکل‌های بهداشتی رعایت نشود با افراد خاطی برخورد خواهد شد.

وی اظهارداشت: رهبرمعظم انقلاب معیار برگزاری عزاداری ماه محرم را منوط به تصمیم و مصوبه ستاد مقابله با کرونا و کارشناسان بهداشتی دانسته و همه باید موظف و مقید به اجرای آن باشیم.

رئیس شورای فرهنگ عمومی گناوه  گفت: در اجرای مصوبه ستاد مقابله با کرونا باید هماهنگی، اقناع عمومی و اطلاع رسانی مناسب و گسترده صورت گیرد.

وی افزود: با توجه به وضعیت قرمز شهرستان و مصوبه ابلاغی ستاد کرونا امسال حرکت دسته جات عزاداری، سینه و دمام زنی سنتی ممنوع و تعزیه عصر عاشورا در این بندر برای حفظ سلامتی شهروندان برگزار نخواهد شد.

امام جمعه گناوه ادامه داد: با هماهنگی لازم  ائمه جماعت شهرستان توسط اداره تبلیغات اسلامی، در منابر توصیه و فرمایشات رهبر معظم انقلاب در ماه محرم مدنظر قرار دهند و حرفی برخلاف مصوبه‌های ستاد ملی کرونا نزنند.

رکنی حسینی گفت: برای ترویج فرهنگ حسینی رسانه‌ها و فضاهای مجازی شهرستان همانند برنامه‌های دهه امامت و ولایت تلاش و همت مضاعف کنند.

امام جمعه گناوه بیان‌کرد: باوجود بیماری کرونا باید همه تلاش و همت خود را برای تبیین و انتقال فرهنگ عاشورای حسینی به نسل جوان در برنامه‌های محرم با ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی از جمله ماسک زدن و فاصله گذاری بکار ببندیم.

فرماندار گناوه گفت: ماه محرم و روز عاشورا بدلیل شیوع ویروس کرونا با رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی به نحو مطلوب و باشکوه زنده نگه داشته شود.

غلامرضا مهرجو افزود: در برنامه‌های عزاداری امسال دهه محرم از ابزارهای جدید نظیر فضای مجازی استفاده و سطح شهر و  ادارات بخوبی سیاه پوش شود و هرخانه یک حسینیه و مرکز مذهبی شود.

وی اظهارداشت: نذورات مردم در ماه محرم در قالب کمک‌های مومنانه و تامین  اقلام مورد نیاز بیمارستان در ماه محرم برنامه‌ریزی و توزیع شود.

فرماندار گناوه گفت: برنامه‌های ماه محرم امسال و عزاداری سرور و سالار شهیدان طبق توصیه‌های رهبرمعظم انقلاب و دستورالعمل ابلاغی ستاد ملی کرونا با کمک و همراهی یکدیگر به نحو مطلوب و با کمترین مشکل برگزار شود.

وی افزود: دولتمردان در شرایطی که کشور  زیر شدیدترین فشارها و تحریم های استکبار قرار دارد  اصل حفظ سلامت مردم  را در اولویت اصلی خود قرار داده و  در این زمینه گام های موثری برداشته شده‌است.

مهرجو  با بیان اینکه مردم این شهرستان در مجموع  ۶۰ درصد  پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کردند، گفت:  ادارات و نهادها ۱۰۰ درصد، بازار ۷۵ درصد و تفرجگاه‌ها و پارک ها ۴۰ درصد پروتکل های بهداشتی را رعایت کرده اند.

وی ادامه داد: در مدت شیوع بیماری کرونا جدا از اقدامات اساسی  از تعداد ۴۹۷۰  صنوف مختلف برای بررسی وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح شهرستان بازرسی انجام شد که همکاری خوبی صورت گرفت و  رضایت بخش بود.

دبیر شورای فرهنگ عمومی گناوه گفت: این نشست در زمینه برگزاری مراسم ماه محرم باحضور اعضای شورا و دستگاه‌های مرتبط برگزار شده‌است.

علیرضا سبحانی افزود: دراین جلسه از نقطه نظرات اعضا برای هرچه باشکوهتر برگزار کردن ماه محرم و صفر استفاده خواهد شد.

وی اظهارداشت: پروتکل های بهداشتی مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا به نحو مطلوب باید توسط هیات‌های مذهبی در ماه محرم اجرایی و عملیاتی شود.

رئیس شبکه بهداشت ودرمان گناوه گفت: شهرستان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد و بیمارستان های سوختگی و امیرالمومنین (ع) که چند روزی با تعداد بسترهای کمتری مواجه بود مجدد افزایش یافته و ظرفیت آنان تکمیل است.

محمد بازیاری افزود: بمنظور مقابه با کرونا در شرایط کنونی استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی ضرورت دارد و همگان باید به آن پای بند باشند.

وی اظهارداشت: باتوجه به وضعیت قرمز کرونایی شهرستان، هیات های مذهبی در ماه محرم طبق دستورالعمل ابلاغی ستاد ملی کرونا عمل و با ماموران شبکه بهداشت همکاری کنند.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی گناوه گفت: ماه محرم بزرگ ترین رویداد مذهبی و اجتماعی، امسال بدلیل شیوع ویروس کرونا باید به نحو باشکوه و طوری برگزار شود که کمترین آسیب به مردم را شاهد باشیم.

حجت الاسلام آیت اندرزیان افزود: هیات‌های مذهبی شهرستان درصورت اجرای برنامه باید در سامانه اینترنتی بیرق ثبت نام  و برای تکمیل فرم تعهدنامه به این اداره مراجعه کنند.

وی گفت: هیات‌های ثبت شده در سامانه بیرق باید در اجرای برنامه های محرم نسبت به  رعایت پروتکل های بهداشتی اهتمام جدی ورزند و در حفظ سلامتی  عزاداران دقت و نظارت کافی داشته باشند.

اندرزیان اظهارداشت: بیشتر هیات‌های مذهبی شهرستان قبل از دستورالعمل ستاد ملی کرونا ابراز داشتند که برنامه‌هایی نظیر سینه و زنجیر و دمام زنی سنتی که سلامت مردم را به مخاطره بیاندازد برگزار نخواهندکرد.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید