نمایش جزییات خبر
۲۲ مرداد ۱۳۹۹ ۱۴:۱۸

هیات مدیره خانه مطبوعات استان در تدوین و تنظیم اساسنامه تلاش کنند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر گفت: هیات مدیره خانه مطبوعات استان در تدوین و تنظیم اساسنامه تلاش کنند.
هیات مدیره خانه مطبوعات استان در تدوین و تنظیم اساسنامه تلاش کنند


به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر، فاطمه کرمپور در نشست هیات مدیره خانه مطبوعات و رسانه های استان با استاندار بیان کرد: تا سال 92 هیچ روزنامه ای جهت انعکاس اخبار و اطلاعات در استان وجود نداشت اما با نگاه دولت تدبیر و امید به مطبوعات و رسانه تا سال 99 استان دارای 3 روزنامه ی فعال در تمام حوزه ها می باشد.

وی اظهار کرد: در دیگر بخش نشریات چاپی استان تا سال 92 دارای 20 هفته نامه، 2 دو هفته نامه، 2 ماهنامه، 5 فصلنامه، 2 دو فصلنامه و بدون سالنامه بوده که هم اکنون 35 هفته نامه، 4 دو هفته نامه، 5 ماهنامه، 10 فصلنامه، 3 دو فصلنامه و 2 سالنامه ثبت شده تا پایان تیرماه 99 در استان وجود دارد. 

وی بیان داشت: 70 پایگاه خبری، نماینده خبرگزاری، نماینده نشریه سراسری و نشریات دیجیتال تا سال 92 در بوشهر فعالیت می کردند که این رقم تا پایان تیرماه 99 به 132 دفتر افزایش یافته است.

کرمپور عنوان داشت: در حوزه ی مجوز نشر نیز سال 99 نسبت به ابتدای سال ۹۲ شصت درصد رشد وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه تسهیل در صدور مجوز یک فرصت است ولی در عین حال می توان یک تهدید برای آن حوزه باشد، افزود: ورود افراد غیر حرفه ای به حوزه مطبوعات و رسانه خطراتی را به همراه دارد که در این راستا تلاش شده افرادی که به صورت حرفه ای و با رویکرد تخصص گرایی در بحث اطلاع رسانی به جامعه مفیدتر هستند، به فعالیت در این حوزه بپردازند.  

کرمپور بیان کرد: جامعه امروز نیازمند رسانه های فعال، پویا، متعهد و با کارایی تخصص گرایی است که حرکت رسانه ها به سمت تخصص گرایی موجب ارائه اطلاعات مفیدتر به جامعه می شود.

وی با اشاره به اینکه حدود شش ماه قبل رسانه های خبری از انتشار ویروس کرونا، عامل بیماری در کشور چین خبر دادند که با اپیدمی سریع و گسترده به تدریج به کابوس ملل ها و دولت ها مبدل شد، افزود: این ویروس تمام مسائل اجتماعی و اقتصادی دنیا را تحت تاثیر خود قرار داده و تمامی دنیا بر علیه آن به مبارزه برخاستند که در این میان رسانه ها با  آگاهی بخشی و اطلاع رسانی نقش بسیار مهم و حساسی در مقابله با این بیماری داشتند.

کرمپور با بیان اینکه نشریات باید مستقل باشند و دولت مجوز حمایت مستقیم از آنها را ندارد، گفت: این حمایت ها به صورت غیر مستقیم انجام شده و  این جریان باعث شده تا رسانه ها خود را با توجه به نیاز جامعه به روز رسانی کنند.

وی با اشاره به مشکلات موجود در حوزه خبرنگاری و اطلاع رسانی بیان کرد: از جمله مهمترین مشکلات حوزه اطلاع رسانی می توان به نبود نیروی متخصص و ورود افراد غیر حرفه ای به این حرفه،  ضرورت تفکیک نیروهای رسانه‌ای حرفه ای از غیر حرفه ای، توجه به بحث آموزش و سواد رسانه، توجه به گردش آزاد اطلاعات و بیمه ی فعالان این حوزه اشاره کرد.

کرمپور اظهار داشت: مشکلات حوزه اطلاع رسانی و خبرنگاری کم نبوده و این صنف همیشه مسائل و مشکلات خود را بازگو کرده و به گوش مسئولین رسانده و دولت هم تا آنجایی که در توانش بوده تلاش خود را کرده و به حمایت این صنف و حرفه  پرداخته است.

وی افزود: در سال 98 حدود  750 میلیون تومان یارانه به رسانه‌های استان تزریق شده و در بحث کاغذ و دیگر نیاز‌های آنها حمایت انجام شده است.

کرمپور بیان داشت: گرچه از طریق ستاد ملی کرونا تسهیلاتی را برای متضررین حوزه فرهنگ و رسانه در نظر گرفته شده اما این اقدام جوابگوی نیست و باید با حمایت هایی به صورت ویژه موجبات فعالیت دوباره این حوزه را فراهم کنیم.  

وی در ادامه به مشکل مکان و فضای خانه مطبوعات اشاره کرد و اظهار داشت: این موضوع به صورت مقطعی حل شده ولی این مهم هنوز پابرجا است و مکانی فعلی خانه مطبوعات متعلق به شهرداری بوشهر است و با تغییرات در سطح مدیریت شهرداری امکان اینکه این امتیاز از خانه مطبوعات سلب شود وجود دارد که به همین منظور از مسئولین دولتی  تقاضا دارم تا با تدبیری برای حل این معضل خبرنگاران با اطمینان خاطر بیشتری به کار خبرنگاری و اطلاع رسانی بپردازند.

کرمپور در ادامه افزود: انتخابات خانه مطبوعات و رسانه های استان در تیرماه سال جاری با مشارکت بیش از 74 درصدی از اعضای خانه مطبوعات برگزار شد که نشان از جایگاه مهم این تشکل صنفی در استان دارد.

وی عنوان کرد:  در حال حاضر خانه مطبوعات استان دارای ١٥٨ عضو رسمی و ١٨ عضو افتخاری می باشد.

کرمپور به انتقادات در فضای مجازی به دلیل عدم امکان ورود بعضی از افراد جهت عضویت و کاندید شدن در خانه مطبوعات اشاره کرد و افزود: این انتخابات با استناد بر اساس نامه ای که از طرف خود این اعضا و سراسر کشور تدوین و تنظیم شده برگزار گردیده و بند بند این اساسنامه در برگزاری انتخابات رعایت شده است.

وی تصریح کرد: توصیه من به خانه مطبوعات این است که در جهت تغیر و به روز رسانی این اساسنامه تلاش کنند تا در سال های آینده شاهد مشارکت بیشتری از أهالی رسانه در این انتخابات و انجمن صنفی باشیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ضمن قدردانی از فعالیت شبانه روزی اصحاب رسانه، خاطرنشان کرد: در ابعادی چون آموزش همگانی، ایجاد همبستگی در جهت تقویت افکاری میان مردم و متولیان، انعکاس اخبار دقیق و اطلاع رسانی مناسب از تلاش مسئولانه تمامی دست اندرکاران رسانه خبرنگاران و فعالان شبکه های اجتماعی صمیمانه سپاسگزارم.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید