نمایش جزییات خبر
۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ۱۳:۱۲

نوزدهمین نشست شورای اطلاع رسانی بوشهر برگزار شد

صبح امروز نوزدهمین نشست شورای اطلاع رسانی استان بوشهر با حضور رئیس، دبیر و اعضای شورا با سه دستور کار در سالن کوثر استانداری برگزار شد.
نوزدهمین نشست شورای اطلاع رسانی بوشهر برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در این نشست گفت: جامعه امروز نیازمند رسانه های فعال، پویا، متعهد و با کارایی تخصص گرایی است و زمانی که رسانه ها بتوانند به سمت تخصص گرایی حرکت کنند اطلاعات مفیدتری به جامعه ارائه خواهد شد.

فاطمه کرمپورگفت: حدود شش ماه قبل رسانه های خبری از انتشار ویروس کرونا، عامل بیماری در کشور چین خبر دادند که با اپیدمی سریع و گسترده به تدریج به کابوس ملل ها و دولت ها مبدل شد.

وی افزود: این ویروس تمام مسائل اجتماعی و اقتصادی دنیا را تحت تاثیر خود قرار داده و تمامی دنیا بر علیه آن به مبارزه برخاستند که در این میان رسانه ها با  آگاهی بخشی و اطلاع رسانی نقش بسیار مهم و حساسی در مقابله با این بیماری داشتند.

کرمپور ضمن قدردانی از فعالیت شبانه روزی اصحاب رسانه بیان کرد: در ابعادی چون آموزش همگانی، ایجاد همبستگی در جهت تقویت افکاری میان مردم و متولیان، انعکاس اخبار دقیق و اطلاع رسانی مناسب از تلاش مسئولانه تمامی دست اندرکاران رسانه خبرنگاران و فعالان شبکه های اجتماعی صمیمانه سپاسگزارم.

وی گفت:  17مرداد، روز خبرنگار به عنوان رکن چهارم دموکراسی و جریان آزاد ارتباط فرصتی است تا به مشکلات و چالش های این حرفه بپردازیم.

فاطمه کرمپور با اعلام این نکته که خبرنگاری یکی از شغل های جذاب، پر مخاطب و چالش برانگیز در جامعه است، افزود:  مردان چاپی با گسترش ارتباط جمعی در جامعه  به واسطه عشق و علاقه به این حرفه و اطلاع رسانی در این حیطه به فعالیت پرداخته و درآمد چندانی ندارند.

وی با اشاره به مشکلات موجود در حوزه خبرنگاری و اطلاع رسانی بیان کرد: از جمله مهمترین مشکلات حوزه اطلاع رسانی میتوان به نبود نیروی متخصص، ورود افراد غیر حرفه ای به این حرفه،  ضرورت تفکیک نیروهای رسانه‌ای حرفه ای از غیر حرفه ای، توجه به بحث آموزش و سواد رسانه، توجه به گردش آزاد اطلاعات، بیمه و کاغذ از جمله مشکلات این حوزه هستند.

کرمپور اظهار داشت: مشکلات حوزه اطلاع رسانی و خبرنگاری کم نبوده و این صنف همیشه مسائل و مشکلات خود را بازگو کرده و به گوش مسئولین رسانده و دولت هم تا آنجایی که در توانش بوده تلاش خود را کرده و به حمایت این صنف و حرفه  پرداخته است.

وی افزود: در سال 98 حدود  750 میلیون تومان یارانه به رسانه‌های استان تزریق شده و در بحث کاغذ و دیگر نیاز‌های آنها حمایت انجام شده است.

کرمپور با اشاره به اینکه نیازها و مشکلات  این حوزه فراتر از این حمایت هاست ابراز امیدواری کرد و افزود: به یاری خدا امسال با تدابیری که استاندار محترم دارند بتوانیم برخی از مشکلات و مسائل این عزیزان را در این حوزه مرتفع سازیم.

وی افزود: گرچه از طریق ستاد ملی کرونا تسهیلاتی را برای متضررین حوزه فرهنگ و رسانه در نظر گرفته شده اما این تسهیلات پوشش نمیدهد و از شورا درخواست دارم تدابیری اندیشیده شود تا تسهیلاتی با بهره کمتر در اختیار خبرنگاران و فعالین حوزه اطلاع رسانی قرار گرفته شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر ضمن اشاره به مشکل مکان و فضای خانه مطبوعات است، تاکید کرد: گرچه این موضوع به صورت مقطعی حل شده است ولی این مهم هنوز پابرجاست و مکانی که هم اکنون در اختیار خانه مطبوعات می باشد متعلق به شهرداری است و با تغییر در شهرداری ها امکان اینکه این مکان و امتیاز از خانه مطبوعات سلب شود وجود دارد که به همین منظور از مسئولین دولتی  تقاضا دارم  تدبیری هم برای این معضل داشته باشیم تا خبرنگاران با اطمینان خاطر بیشتری به کار خبرنگاری و اطلاع رسانی بپردازند.

کرمپور با اشاره به محور کارگروه استانی در هماهنگی و حمایت از توسعه محتوا و خدمات فرهنگی فضای مجازی تصریح کرد: بر کسی پوشیده نیست که تحولات و رشد فضای مجازی چنان پرشتاب بوده که امروزه به یک صنعت تاثیرگذار در جهان تبدیل شده است و همه موضوعات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی از این فضا تاثیر می‌پذیرند و برآن تاثیر می‌گذارند.

وی با تاکید بر نقش بسیار موثر اینترنت در انتقال فرهنگ و تحول فرهنگ جامعه، عنوان کرد: پس از شیوع ویروس کرونا نقش و تاثیر فضای مجازی بیشتر شده و بخش بزرگی از فعالان و کاربران فضای مجازی از قابلیت های ارتباطی، اطلاع رسانی بانک ها، اطلاع رسانی آموزشی، اشتغال و کسب و کار از راه دور و پرکردن اوقات فراغت به نحو احسن استفاده کرده اند که این موضوع در مدیریت مقابله با فراگیری کرونا نقش موثری داشته و نیازمند تقویت بیشتر است.

فاطمه کرمپور ابراز کرد:  متاسفانه در همین مدت حجم قابل توجهی از محتواهای آسیب رسان اعم از اخبار کذب و خلاف واقع، آمارهای مبهم و متناقض آموزش های پزشکی ناصحیح و غیر علمی،  توهین ها و انتساب های دروغ،  تبلیغات دارو های تقلبی، القای کمبوده کالاهای اساسی و محتوا های غیر اخلاقی نیز در فضای مجازی تولید و نشر شده و از طریق محتواهای غیر علمی و غلط اندازی و بزرگ نمایی موجب ایجاد هراس و تشویش در جامعه و همچنین آسیب هایی به  سلامت مردم شده است.

 کرمپور با توجه به اهمیت موضوع کارگروه فضای مجازی به منظور ایجاد هم افزایی و توسعه ظرفیت های استانی برای گسترش،  توسعه محتوا و خدمات فرهنگی هنری ایرانی اسلامی سالم، مفید و ایمن در فضای مجازی اعلام کرد: در این کارگروه سیاست گزاری برای تولید محتوا به عنوان یک هدف مهم، مطرح شده که شناسایی توانمندسازی و حمایت از ظرفیت های تولید و نشر محتوا در فضای مجازی و هماهنگی و هم افزایی بیشتر دستگاه های دولتی و ظرفیت های مردمی کارگروه استانی هماهنگی حمایت و توسعه محتوا و خدمات فرهنگی فضای مجازی با تفاهم نامه مشترک مرکز ملی فضای مجازی و این اداره کل در استان ها تشکیل شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهردر پایان ضمن تاکید بر سیاستگذاری کارگروه استانی برای تولید محتوا به عنوان یک هدف مهم  خاطرنشان کرد: اعضای کارگروه ماموریت های سازمانی امکانات و بستر های موجود در تولید محتوا و آسیب های اولویت دار استان در حوزه فضای مجازی را به دبیرخانه اعلام نمایند واز دستگاه هایی که خودشان کارگروه هستند معرفی یک نماینده ثابت در سطح معاونین دستگاه جهت حضور در جلسات کارگروه اعلام نمایند

لازم به توضیح است "گزارش عملکرد دستگاه های اجرایی زیر مجموعه کمیته های اطلاع رسانی"، "حمایت و توسعه محتوا در خدمات فرهنگی فضای مجازی" و "تکریم روز خبرنگار" دستور کار نوزدهمین نشست شورای اطلاع رسانی استان بوشهر بود که علاوه بر روسای کمیته های هفته دولت، مدیر کل سیاسی و انتخابات استانداری، مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی، مدیرکل اطلاعات استان، مدیرکل مدیریت بحران استانداری، مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری، مدیرکل امور اجتماعی استانداری، مدیرکل روابط عمومی استانداری، مدیرکل صدا و سیمای استان، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، مدیرکل خبرگزاری جمهوری اسلامی استان بوشهر، مدیر خانه مطبوعات و رسانه‌های استان، مدیر حوزه علمیه استان، مدیر تعاون، کار و رفاه استان و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری استان  به بیان سخنانی در ارتباط با موضوعات جلسه پرداختند.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید