نمایش جزییات خبر
نماینده اصحاب رسانه گلستان مطرح کرد؛
۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ۲۰:۱۹

مطبوعات اقتصاد کلان است و دیگر حوزه‌ها اقتصاد خرد هستند

«جعفر خاندوزی» نماینده اصحاب رسانه استان گلستان در آیین متمرکز گرامیداشت روز خبرنگار و تجلیل از اصحاب رسانه گلستان، گفت: قصه‌ی دراز و پر آبِ چشمِ رسانه‌ها و مطبوعات استان را گفتن، تکرار مکررات است.
مطبوعات اقتصاد کلان است و دیگر حوزه‌ها اقتصاد خرد هستند

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، جعفر خاندوزی نماینده اصحاب رسانه گلستان  در آیین متمرکز گرامیداشت روز خبرنگار و تجلیل از اصحاب رسانه گلستان که در عصر یکشنبه 19 مرداد ماه در سالن اجتماعات استانداری برپا شده بود، گفـت: امروز به سیاق همه‌ی سال‌ها و بر اساس پروتکل‌های مرسوم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این گردهماییِ سالیانه با حضور استاندار محترم جمع شده‌ایم تا باز هم بگویم و بشنویم و... تا سالی دیگر. چشم. در خدمت شما هستیم.

وی افزود: از بنده خواسته شد تا این بار من، صدای بی‌کسی خبرنگاران و رسانه‌های استان باشم. باز هم چشم. سمعا و طاعتا.

بنده را همه‌ی دوستان می‌شناسید؛ چه زمانی که یک خبرنگار ساده بودم و چند دوره عضو هیئت مدیره‌ی خانه مطبوعات استان، و چه زمانی که مسئول روابط‌عمومی میراث فرهنگی استان بودم و با شما مدیران و خبرنگارانِ عزیز از منظری دیگر در ارتباط بودم. و در زمانی دیگر، که خود یک مدیرمسئول شدم و چه زمانی که در کسوت مدیریت، موردِ سوال و جواب خبرنگاران استان بودم. بنابراین احساس می‌کنم می‌توانم و صالحم که امروز نماینده‌ی شما عزیزان باشم.

خاندوزی خطاب استاندار گلستان ، گفت: قصه‌ی دراز و پر آبِ چشمِ رسانه‌ها و مطبوعات استان را گفتن، تکرار مکررات است. و من قصد ندارم با متهم کردن این و آن، و نیمه‌ی خالی لیوان را دیدن، آتش دیگری بیفروزم و فاصله‌ها را دوچندان کنم. اما لازم است حداقل دو اصل را همگی قبول داشته باشیم.

وی افزود: نخست آن‌که می‌گویند توسعه‌ی همه‌جانبه نه توسعه‌ی یک یا چندجانبه. بر اساس این نظریه، حوزه‌ی فرهنگی و به‌ویژه مطبوعات جزو فرایند توسعه است و هم، برایند آن. یعنی هم موجب و هم موجد آن. پس چرا آن‌چنان که مسایل و مشکلات واحدهای صنعتی، کشاورزی، خدماتی، جزیره آشوراده، پتروشیمی و موضوعاتی از این دست، جزو دغدغه‌های مسوولین ارشد استان هست، چرا این حوزه نباید باشد.

خاندوزی ادامه داد: رسانه‌های استان در همه‌ی مواقع و رویدادهای استان مانند سیل 98 و امروز کرونا، در کنار مسئولین استان بوده و هستند و برادری و خواهری خود را ثابت کرده‌اند. این موضوع تنها با تولیت و دغدغه‌ی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد به تنهایی درست نمی‌شود و به سرانجام نمی‌رسد.

وی ادامه داد: اصل دوم، نسبتِ رسانه‌ها و مطبوعات با حوزه‌های دیگر استان است. آقای استاندار! شما خود مدرس اقتصاد هستید. به نظرم، مطبوعات اقتصاد کلان است و دیگر حوزه‌ها، اقتصاد خرد هستند. این تشبیه در کلام و تجربه‌ی‌ کشورهای توسعه‌یافته و حتی استان‌های توسعه‌یافته‌ی کشورمان هم، عیان است. پس چرا همواره در سپهر توسعه‌ی استان، رسانه‌ها و مطبوعات جایی ندارند؟ مطبوعات دغدغه دارند و خود نیز گوش شنوای دغدغه‌های استان هستند. اصلا اگر ادعا کنیم که میزبانان اصلی استان به نمایندگی از آحاد و اقشار استان، همین مطبوعات هستند بیراه نگفته‌ایم. پس چرا همواره به عنوان فرزند ناتنی دیده می‌شوند؟

وی افزود: گیریم که نزدیک شدن به برخی مطبوعات و رسانه‌ها، حکم کندوی زنبور عسل را دارد، پس چرا مطبوعات و رسانه‌های خودی هم از وضعیت بغرنج رسانه‌‌ای استان، می‌نالند؟

خاندوزی سپس خطاب به اهالی رسانه و مهمانان این آیین گفت: این مبانیِ نظریِ موضوع و مدل مفهومی، ما را به این نتیجه رهنمون می‌سازد که، استانی که از نظر رتبه و ریتِ توسعه‌مندی در قعر جدول استان‌های کشور قرار دارد نباید چندان انتظار داشت که تاکنون کاری صورت گرفته باشد که در خورِ ماندن و پایدار باشد. که البته، این میزان توسعه‌نیافتگی هم، چندان دست استاندار فعلی و نمایندگان و مدیران دستگاه‌های اجرایی نیست. به این‌ها اضافه کنید شرایط تحریم، عدم فروش نفت، کاهش چشمگیر منابع درآمدی و مالی کشور و... الان هم کرونا.

وی ادامه داد: این‌ها اما، دفاعِ محض از متولیان دولتیِ استان نیست. گفتم که بدانید ما به عنوان بخشی از جامعه‌ی نخبگانی استان، شرایط استان را درک می‌کنیم. اما شما هم بپذیرید که لازم بود و هست، شرایط رسانه‌ها و مطبوعات استان را درک نمایید.

خاندوزی خاطر نشان کرد: گفتم که نمی‌خواهم وارد ذکر مصیبت و متهم کردن این و آن شوم. اکنون پرسش شما این است که پس چه می‌خواهید و شما راهکار نشان دهید. چشم. بنده در این مجال اندک به چند راهکارِ شدنی و عملی اشاره می‌کنم.

وی درباره راهکارهای پیشنهادی گفت: آقای استاندار! در همین جلسه دستور دهید کمیته‌ای جهت احصای دقیق و پیگیری مطالبات رسانه‌ها و مطبوعاتِ استان تشکیل شود چرا که به ضرس قاطع عرض می‌کنم در همین ماه‌های باقیمانده‌ی دولت نیز می‌شود اقداماتی را صورت داد.

خاندوزی ادامه داد: حالا که خودِ شما درک روشنی از رسانه دارید و در همه حال، جوابگوی تماسِ خبرنگاران هستید و معاون سیاسی- امنیتی شما چهره‌ای رسانه‌ای است و در مجمع نمایندگان استان، شخصیت‌های آشنا با حوزه رسانه قرار دارند و معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد نیز گلستانی است، می‌توان از محل خسارات کرونا بخشی از منابع ملی را برای مطبوعات و رسانه‌های استان جذب نمود. این شدنی است، به شرطی که پیگیری شود.

وی ادامه داد: با استاندارانِ استان‌های همترازِ استان گلستان رایزنی نمایید که چگونه و از چه محل‌هایی، توانسته‌اند طی سال‌های اخیر، منابع و امکاناتی را به مطبوعات استان‌شان اختصاص دهند، تا استان نیز همانند آنان عمل نماید. آقای استاندار! رسانه‌ها و مطبوعات استان با همه‌ی سختی‌ها و مشکلاتی که دارند، برخی از آن‌ها تبدیل به روزنامه شده و پایگاه‌های خبری هستند که به ساعت و دقیقه شده‌اند. حالا نوبت شماست که به مطبوعات کمک نمایید.

خاندوزه خطاب به استاندار گلستان، گفت: دستور دهید به هر طریقی که شده، گره‌ی کور مهم‌ترین نهاد صنفی رسانه‌های استان یعنی خانه‌ی مطبوعات باز شودکه قرارداد ایران و چین هم این میزان، کش و قوس ندارد. در تراز استان نیست که چُنین نهادی دستاویز اختلافات شود. همچنین حتما و با جدیتِ کامل، بحث طرح ممنوعیت شکایت از خبرنگاران را توسط دستگاه‌های اجرایی استان، پیگیری نمایید. چرا که مسئولین ما باید یاد بگیرند و این مهارت را فرابگیرند که در برابر رسانه‌ها به عنوان نمایندگانِ مردم، باید پاسخگو باشند. چه معنی دارد فلان مسوول، خود را مبرا و مصون بداند؟

وی در ادامه گفت: یک درخواست جدی هم از اداره‌کل فرهنگ و ارشاد استان دارم. ببینید عزیزان، تمرکز شما بر تقسیم آگهی‌های دولتی با هر علت و توجیه‌ای که باشد شائبه‌های جدی مفسده را دربرداشته است. این‌که این‌گونه آگهی‌ها را خودِ روابط‌عمومی‌ها توزیع کنند، خود دارای شائبه بود اما با این طرح، شائبه‌های مذکور بیشتر شده است. مضاف بر این‌که این اداره‌کل را از سکانداری اقدامات و عملکرد حاکمیتی نظیر برگزاری دوره‌های آموزشی، بررسی و ارزیابی مطبوعات و رسانه‌ها، پشتیبانی و اقداماتی از این دست، باز داشته است.

و در خاتمه، گفت: در پایان امیدوارم درخواستِ پیگیری چنین مطالباتی را حقِ سخنگویان واقعی استان بدانید و ببینیم که ان‌شاءالله پیگیری خواهید نمود.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید