نمایش جزییات خبر
۱۵ مرداد ۱۳۹۹ ۲۲:۴۳

قم می‌تواندپایتخت خوشنویسی کشور شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم گفت: هنر خوشنویسی قم به ویژه در خط نسخ و ثلث دارای جایگاه ویژه‌ای در سطح کشور است که پیشنهاد پایتخت شدن قم در این هنر دنبال می‌شود.
قم می‌تواندپایتخت خوشنویسی کشور شود

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم، سیدموسی حسینی کاشانی صبح امروز چهارشنبه 15 مردادماه، در بازدید از نمایشگاه اکران آثار کتابت غدیر  که در نگارخانه شهید آوینی در حال برگزاری است، اظهار کرد: هنر خوشنویسی در قم ظرفیت بسیار بالایی دارد، اما بسیاری از مسئولین قم نسبت به این موضوع آگاهی ندارند.

وی با بیان اینکه جایگاه هنر خوشنویسی قم در سطح کشور بسیار خاص و ویژه است، تصریح کرد: در خط ثلث و نسخ هنر خوشنویسی قم در رتبه نخست قرار دارد و حرف‌های فراوانی برای گفتن دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم گفت: در جشنواره‌ای که در استان قزوین برگزار شد از 6 برگزیده بخش ثلث و نسخ 5 برگزیده این بخش مربوط به قم بود که نشان از شاخص بودن قم در این هنر است.

ایشان با بیان اینکه در خط نستعلیق و شکسته نستعلیق هم استان قم شاخص است، تصریح کرد: استان قم در خط ثلث و خط نسخ در سطح کشور جایگاه بسیار خاصی دارد تا جایی که پیشنهاد شده است قم پایتخت خط ثلث و نسخ کشور باشد و این موضوع در دستور کار قرار گرفته و به صورت جدی از سوی قم در حال پیگیری است.

حسینی کاشانی با اشاره به شیوع ویروس کرونا و ایجاد محدودیت‌ها، بیان کرد: استان قم در این راستا در یک عمل ابتکاری آموزش آنلاین خوشنویسی را در انجمن خوشنویسان راه‌اندازی کرد و ظرفیتی ایجاد شده است که از استان‌های سایر نقاط کشور به صورت آنلاین از کلاس‌های خوشنویسی قم استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه به دنبال ظرفیتی هستیم که این شرایط ویژه را در سایر انجمن‌های هنری قم نیز ایجاد کنیم، تصریح کرد: هنر خوشنویسی در قم هنر قابلی است و در اغلب برنامه‌های فرهنگی هنری، فعالیت هنرمندان خوشنویسی مشهود است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم با اشاره به برگزاری نمایشگاه اکران آثار کتابت بیان کرد: این نمایشگاه با همکاری سازمان فرهنگی هنری شهرداری قم، حوزه هنری و اداره کل آموزش و پرورش استان در نگارخانه شهید آوینی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال برگزاری است.

حسینی کاشانی با بیان اینکه هنرمندان شاخص خوشنویسی به مناسبت عید سعید غدیر به صورت زنده به نگارش خط پرداختند، تصریح کرد: مشاهده خطاطی هنرمندان به صورت زنده، بسیار شیرین و جذاب است.

ایشان با تاکید بر اینکه قم ظرفیت برگزاری نمایشگاه خوشنویسی در طول سال را دارد، عنوان کرد: با توجه به اینکه این آثار بسیار قوی است، ظرفیت خوبی دارد تا علاقمندان بتوانند از طراوت این هنر استفاده کرده و لذت ببرند.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید