نمایش جزییات خبر
۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ۱۳:۲۶

نوحه خوانان برای موفقیت باید اصول موسیقی را بشناسند

هنرمند پیشکسوت موسیقی استان بوشهر گفت: نوحه خوانان برای موفقیت باید اصول ابتدایی موسیقی را بشناسند.
نوحه خوانان برای موفقیت باید اصول موسیقی را بشناسند

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر، علی افشار در خصوص ارتباط موسیقی و با نوحه خوانی افزود: جذابیت و گیرایی و زمینه زیبای موسیقی آیینی بوشهر سبب کشش این موسیقی در بین عامه مردم در هر نقطه از ایران است.

وی ادامه داد: به عنوان آهنگساز و فردی که با اصول موسیقی آشنا است معتقدم تم زیبای این موسیقی آیینی، آن را در همه کشور زبانزد کرده‌است و با اطمینان می‌توان گفت حرف اول را در کشور می‌زند.

افشار با اشاره به اینکه نوحه خوانان برای موفقیت باید اصول ابتدایی موسیقی را بشناسند، افزود: نوحه‌سرایان استان بوشهر موسیقی شناس بوده و ردیف‌های سنتی را بخوبی می‌شناخته‌اند و در هنگام سرودن اشعار ملودی آن را در ذهن داشته و آواها را روی آن پیاده کرده‌اند.

این پیشکسوت موسیقی بوشهر ادامه داد: بسیاری از آثار نوحه‌خوانی بوشهر در دستگاه‌های موسیقی سنتی مانند همایون و چهارگاه اجرا می‌شود که برای عموم مردم کشش و گیرایی دارد و آنها را جذب می‌کند.

افشار از خاطرات از موسیقی آیینی بوشهر در دوره زندگانی در آبادان یاد کرد و گفت: وقتی در آبادان اعلام می‌شد که قرار است گروه‌های نوحه خوانی دشتی در آبادان اجرا کنند، خیابان احمدآباد مملو از جمعیت می‌شد و ساعت ۱۰ شب که زمان اجرا بود در آنجا جای سوزن انداختن نبود و مردم بسیار به این موسیقی آیینی مشتاق و علاقه‌مند بودند.

این پیشکسوت موسیقی بوشهر اظهارداشت: امیدوارم جوانان بوشهری موسیقی آیینی این استان را  همان طور که سینه به سینه به ما رسیده‌است، ادامه دهند، این میراث ارزشمند را قدر بدانند و اجازه ندهند با ایجاد تغییرات اساسی در این موسیقی اصیل به جایگاه آن لطمه وارد شود.

وی به فضای موسیقی امروز این استان پرداخت و به جوانان توصیه کرد که برای موفقیت خود و درخشش موسیقی بوشهر از ابتدای راه مسیر خود را مشخص کنند و به صورت جدی در یکی از شاخه‌های موسیقی فعالیت کنند.

افشار گفت: از دلایل موفق نبودن جوانان بوشهری در رشته موسیقی این است که از این شاخه‌ به آن شاخه می‌روند و در حالی که در موسیقی پاپ فعالیت می‌کنند برای شرکت در یک جشنواره موسیقی فولکلوریک به ارائه اثر می‌پردازند که از قدرت کافی برخوردار نیست.

افشار افزود: رسانه‌های استان نیز باید در شناساندن و حفظ موسیقی آیینی بوشهر فعال باشند و رسالت خود را انجام دهند

افشار افزود: رسانه‌های استان نیز باید در شناساندن و حفظ موسیقی آیینی بوشهر فعال باشند و رسالت خود را انجام دهند.

.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید