نمایش جزییات خبر
۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ۱۲:۰۱

امیرزاده در بازدید از خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا): ایبنا راه‌های رسیدن به یک رسانه استاندارد در حوزه کتاب را طی کرده است/ در دوران کرونا نیازمند ارتقای سواد رسانه‌ای حوزه سلامت هستیم

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه ایبنا راه‌های رسیدن به یک رسانه استاندارد در حوزه کتاب را طی کرده است، گفت: این خبرگزاری با حرکت در همین مسیر قطعا جایگاه خود را در حو‌زه فرهنگ بیشتر پیدا خواهد کرد.
امیرزاده در بازدید از خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا): ایبنا راه‌های رسیدن به یک رسانه استاندارد در حوزه کتاب را طی کرده است/ در دوران کرونا نیازمند ارتقای سواد رسانه‌ای حوزه سلامت هستیم

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، همایون امیرزاده صبح امروز با حضور در خبرگزاری ایبنا به مناسبت روز خبرنگار و پانزدهمین سالگرد تاسیس این خبرگزاری ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید صارمی و ابلاغ پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت این روز، اظهار داشت: باتوجه به وضعیت موجود شرایط کشور آنچه امروز در آن هستیم شبیه دوران جنگ تحمیلی است، در زمان جنگ ابتدا در یک بحران بودیم و سپس جنگ به یک وضعیت زندگی مردم تبدیل شد. بنابراین امروز باید براساس وضعیت موجود زندگی را به پیش ببریم.

وی با طرح این پرسش که نقش رسانه در این وضعیت چیست، ادامه داد: اگر دوست نداریم رسانه‌های بیگانه مرجع مخاطبان ما باشند نباید کانال اطلاع‌‌یابی رسانه‌ای داخلی را مسدود کنیم، مهم‌ترین اتفاق این است که رسانه‌های داخلی را مرجع و آن را امین بدانیم.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: آنچه مرجعیت رسانه را در بعضی مواقع خدشه‌دار کرده به خاطر این است که به آنها بها ندادیم، در بحران کرونا رسانه‌های داخلی در کنار مردم قرار گرفته و در بسیاری از مواقع روشن‌گری و در برخی زمان‌ها اصلاح را هم به همراه داشته‌اند و معدل خوبی را در این دوران کسب کردند.

امیرزاده یادآور شد: رسانه‌های خارج از کشور هیچگاه با صداقت رفتار نکرده و امانت‌دار خوبی نبوده‌ و مطلب را به درستی بیان نکرده اند، اگر هم اتفاقی از سوی آنها مطرح شده است به خاطر این است که به رسانه داخلی بها ندادیم و این باعث شده که رسانه خارجی به موضوعات مختلف پرداخته و مرجعیت پیدا کند.

وی با بیان ضعف رسانه‌ای در حوزه سلامت، افزود: کرونا نشان داد که در بخش ارتقای سواد رسانه‌ای حوزه سلامت نیازمند یک بازنگری جدی هستیم، اگر خبرنگاران و نویسندگان متخصص در حوزه سلامت را داشتیم می‌توانستیم نظام ارجاع به واقعیت‌های حوزه سلامت را بیشتر کنیم. این اتفاق به آرامش جامعه و درک درست مردم از شرایط کمک می‌کند.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: مدیریت مطالبات از سوی رسانه در این زمان‌ بسیار مهم است، رسانه نباید به دنبال این باشد که احساس ناامنی در جامعه ایجاد کند، نباید شرایطی را فراهم کند که مردم در جامعه ترس و ناامنی را احساس و هراس‌افکنی در دل مردم جا بگیرد.

امیرزاده خاطرنشان کرد: کرونا تمام کشورهای دنیا را درگیر کرده است، امروز در حوزه فرهنگ نزدیک به ۱۳هزار بنگاه فرهنگی با ۶هزار نیرو اعلام خسارت کرده اند، فرهنگ یک حوزه ضعیف است که در شرایط عادی هم‌ وضعیت مناسبی ندارد، ۵۰۰میلیارد تومان از سوی این بنگاه درخواست تسهیلات شده و حال در این شرایط رسانه باید این وضعیت را هدایت کند.

وی تصریح کرد: رسانه‌ مردمی رسانه‌ای است که بتواند تاب‌آ‌وری و پایداری ملی را تقویت کند، اگر رسانه‌ای در این شرایط حرکت نکند باید در امین بودن آن شک کرد.

امیرزاده با بیان اینکه خبرگزاری ایبنا راه‌های رسیدن به یک رسانه استاندارد در حوزه کتاب را طی کرده است، گفت: اگر با همین نگاه این خبرگزاری حرکت کند و تاثیر بیشتری داشته باشد قطعا جایگاه خود را در حو‌زه فرهنگ بیشتر پیدا خواهد کرد.

وی در پایان ابراز کرد: مراقب این باشید که دچار سوگیری‌ نشوید که سوءتفاهم به وجود ‌آورد، اگر این مهم صورت بگیرد مردم به شما اعتماد خواهند کرد.

 

امیرزادهخبرگزاری ایبنا می‌تواند حال فرهنگ و حوزه کتاب و نشر را خوب کند

 

در بخش دیگر این دیدار ایوب دهقانکار مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران ضمن تبریک روز خبرنگار و ذکر اهمیت کار خبر گفت: خبرنگاران تا زمانی که به دنبال حقیقت باشند و آن را بازگو کنند کار انبیا را انجام داده اند، تاثیر خبرنگاران در جامعه بسیار زیاد است، اهمیت کار خبر ‌به سمت جلو رفتن است، وقتی خبر منشا اصلاح و حرکت باشد و از وقوع یک سری اتفاقات پیشگیری کند بسیار مهم است.

وی ادامه داد: یک خبرنگار می تو‌اند نقش بازدارنده و حرکت‌دهنده را داشته باشد، از یک سو از اتفاقات منفی جامعه جلوگیری و از طرفی دیگر به کارهای مثبت حرکت بدهد. خیلی از موضوعات ممکن است دیده نشود اما از طریق خبرنگاران این مهم ممکن خواهد شد.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران تصریح کرد: خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) می‌تواند حال فرهنگ و حوزه کتاب و نشر را خوب کند.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید