نمایش جزییات خبر
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم:
۶ مرداد ۱۳۹۹ ۱۱:۱۹

فضای مجازی در تسخیر فرهنگ و هنر

سیدموسی حسینی کاشانی با اشاره به شیوع بیماری کرونا در کشور گفت: قم جزو نخستین استان‌هایی بود که پس از تشخیص این ویروس منحوس در کشور برنامه‌های فرهنگی و هنری خود را به حالت تعلیق درآورد.
فضای مجازی در تسخیر فرهنگ و هنر

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم، سیدموسی حسینی کاشانی در گفتگو با خبرنگار ندای وطن با بیان اینکه با توجه به شرایط خاص کشور از سوی مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد نیز محدودیت‌هایی ابلاغ شد، اظهار کرد: به منظور جلوگیری از شیوع بیماری کرونا زیرمجموعه‌های مختلف ارشاد از جمله سینماها، سالن‌های نمایش، آموزشگاه‌های هنری تعطیل شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با اشاره به اقدامات صورت گرفته در استان برای مقابله با ویروس کرونا با محوریت این اداره کل، یادآور شد: در گام نخست پویش «در خانه بمانیم کتاب بخوانیم» را با همراهی تعدادی از کتاب‌فروشان قم راه‌اندازی کردیم و کتاب به صورت رایگان در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گرفت که مورد استقبال هم قرار گرفت.

وی همچنین با اشاره به راه‌اندازی صفحه مجازی «پیک امید قم» با همکاری کانون پرورشی فکری کودکان ابراز کرد: در تلاش بودیم ارتباط مجموعه‌های هنری با خانواده‌ها به ویژه کودکان و نوجوان حفظ شود که در همین راستا برنامه‌های مختلفی از طریق صفحه پیک امید دنبال شد.

خیزش شاعران در مقابل پروژه قم‌هراسی

حسینی کاشانی فراخوان شعر با موضوع «شهر قم، شهر اهل‌بیت» را از دیگر اقدامات صورت گرفته در ایام شیوع کرونا اعلام و خاطرنشان کرد: با توجه به هجمه‌هایی که در این ایام نسبت به شهر قم صورت گرفت و موضوع قم هراسی، این فراخوان انجام شد و بیش از صد شعر در تعریف و تمجید شهر قم به دبیرخانه رسید.

وی با اشاره به فراخوان تولید آثار هنرهای تجسمی با موضوع مدافعان سلامت گفت: با توجه به اینکه پزشکان، پرستاران و کادر درمان در خط مقدم بحث کرونا قرار دارند به منظور قدردانی از زحمات این عزیزان، تولید آثار تجسمی با موضوع مدافعان سلامت را دنبال کردیم که در این زمینه بیش از 80 اثر برای ما ارسال و به خالقان آثار برتر جوایزی اهدا شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم جشنواره فیلم «در خانه بمانیم» با همکاری خانه مستند و انجمن سینمای جوان، پویش قرآنی لحظه تحویل سال، جشنواره عکس پیشگیری و مقابله با کرونا، تولید فیلم‌های یک‌دقیقه‌ای با حضور 70 نفر از هنرمندان، اهالی رسانه و فرهیختگان استان برای پخش از صداوسیما و فضای مجازی، چاپ بروشورها و اطلاعیه‌های بهداشتی با همکاری مجموعه قرارگاه کریمه  و تولیدات هنری از جمله پویانمایی و اینفوگرافی را از دیگر اقدامات فرهنگی و هنری استان در ایام شیوع کرونا برشمرد.

تقدیر از تلاش‌ اهالی رسانه در ایام اوج شیوع کرونا

وی با اشاره به اهمیت اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی مردم در خصوص زوایای مختلف کرونا و راهکارهای پیشگیری از این بیماری اظهار کرد: در همین راستا کارگروه تولید محتوای رسانه‌ای زیرمجموعه شورای اطلاع‌رسانی با یاری و همراهی اصحاب رسانه استان شکل گرفت که انصافاً توانست در آگاهی افکار عمومی به ویژه در ایام اوج شیوع کرونا مثمر ثمر واقع شود.

حسینی کاشانی رویکرد کلی برنامه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد و اداره کل فرهنگ و ارشاد قم را سوق دادن فعالیت‌های فرهنگی و هنری به سمت بهره‌گیری از فضای مجازی دانست و خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم با برنامه‌ریزی منسجم شاهد استفاده بیش‌ازپیش از این ظرفیت در راستای فعالیت‌های فرهنگی و هنری باشیم.

وی در این زمینه از راه‌اندازی آموزش آنلاین خوشنویسی خبر داد و یادآور شد: با توجه به اینکه شهر قم پایتخت خط ثلث و نسخ در کشور به شمار می‌رود در دوره‌های آموزشی مجازی خوشنویسی علاوه بر علاقمندان قمی، هنرآموزانی از سایر استان‌های کشور توانستند از اساتید مجرب قم بهره‌مند شوند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با بیان اینکه تمام فعالیت‌های مؤسسات قرآنی و سایر مؤسسات فرهنگی و هنری نیز به سمت فضای مجازی سوق داده شد، ابراز کرد: در حال حاضر بسیاری از آموزش‌ها، محافل شعر و برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری در فضای مجازی دنبال می‌شود.

حمایت‌های ارشاد از رسانه های حرفه‌ای و با کیفیت

حسینی کاشانی در ادامه بر لزوم افزایش کیفیت کار حرفه‌ای در نشریات استان تأکید کرد و گفت: تمام سیاست‌گزاری‌هایی که در مجموعه وزارت ارشاد و اداره کل فرهنگ و ارشاد انجام می‌شود از قبیل پرداخت یارانه و سایر حمایت‌ها باید منتج به ارتقا کیفی و کمی نشریات شود.

وی با بیان اینکه باید یارانه‌ها به دست کسانی برسد که فعالیت‌های حرفه‌ای را دنبال می‌کنند، یادآور شد: اقداماتی در این زمینه انجام شده اما هنوز به هدف اصلی و نهایی خود نرسیده گرچه تلاش‌ها برای تحقق این هدف ادامه دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم اختصاص یارانه به رسانه‌های مکتوب و برخط را بر اساس کار حرفه‌ای ضروری دانست و خاطرنشان کرد: البته برای تحقق این هدف، نیازمند بازنگری و مطالعه در این زمینه هستیم که وزارت خانه این کار را آغاز و از ادارات کل نیز نظرخواهی کرده است.

وی تصریح کرد: امیدواریم با تسریع در این موضوع، سیاست‌گذاری‌ها به گونه‌ای رقم بخورد که یارانه‌های مختلفی که به بخش مطبوعات تعلق می‌گیرد ارتقا کیفی و کیفی رسانه‌ها را به دنبال داشته باشد.

حسینی کاشانی خواستار آزادی عمل بیشتر ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در نحوه توزیع آگهی‌ها شد و یادآور شد: این کار می‌تواند دست ادارات کل را در حمایت از رسانه‌هایی که حرفه‌ای کار می‌کنند را باز کند.

برگزاری جشنواره ملی مطبوعات دینی کشور در قم

وی در ادامه این گفتگو برگزاری جشنواره ملی مطبوعات دینی سراسر کشور را از برنامه‌های آینده اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم برشمرد و گفت: امیدواریم بتوانیم سیاست‌گذاری مناسب و با جذب بودجه لازم، این جشنواره را که مورد تأیید معاونت مطبوعاتی وزارت خانه نیز قرار گرفته است را در سال آینده برگزار کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم همچنین با اشاره به برگزاری کنگره شهدای استان در سال جاری اظهار کرد: بسیاری از برنامه‌های فرهنگی و هنری استان به سمت این کنگره سوق دادیم و امیدواریم تولیدات مختلفی از جمله کتاب‌های رمان، داستان، سرود، پویانمایی، فیلم کوتاه و... را در دستورکار داریم.

وی با بیان اینکه مسئولیت کمیته فرهنگی و هنری این کنگره با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی است، خاطرنشان کرد: سعی کردیم از ظرفیت فرهنگی و هنری استان برای برپایی هر چه باشکوه‌تر این کنگره استفاده کنیم که در چند روز گذشته نشان کنگره که توسط استاد نجابتی طراحی شده بود رونمایی شد.

حسینی کاشانی یکی از کارهای ویژه سال جاری را توجه جدی به مؤسسات مد لباس دانست و افزود: این رویکرد با هدف ترویج فرهنگ عفاف و حجاب دنبال می‌شود و امیدواریم نتایج خوبی در این زمینه با استفاده از ظرفیت‌های مختلف مجموعه به دست آوریم.

وی با اشاره به فعالیت‌های سال گذشته این اداره کل تصریح کرد: فعالیت‌ها بر اساس یک برنامه مدون و بر اساس سیاست‌های کلان مجموعه وزارت خانه و هدف‌گذاری‌های کلان استان شکل می‌گیرد که در این راستا برنامه‌های مختلفی را در سال 98 دنبال کردیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم برپایی نمایشگاه رونق کسب‌وکارهای فرهنگی در فضای مجازی را از جمله این فعالیت‌ها ذکر و اظهار کرد: این نمایشگاه برای نخستین بار با حضور وزیر ارشاد، امام‌جمعه قم، استاندار و جمعی دیگر از مسئولان در قم برگزار شد و بازخورد خوبی به دنبال داشت.

وی بزرگداشت حضرت آیت‌الله محقق داماد را نیز یکی از کارهای شاخص سال 98 دانست و گفت: این مراسم با حضور چند مرجع در یک مراسم و دیگر مسئولان طراز اول کشور و با پیام مقام معظم رهبری در سطح بالایی برگزار شد و خروجی‌های آن نیز کتاب‌ها و مستندهای مختلفی از شخصیت‌های آیت‌الله محقق داماد بود.

حسینی کاشانی درخصوص فعالیت‌های مجموعه‌های فرهنگی و هنری استان در ایام پساکرونا اظهار کرد: از همان ابتدا هم در مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هم در مجموعه اداره کل استان سعی کردیم با حفظ شیوه‌نامه‌های بهداشتی تا جایی که امکان دارد برنامه‌ها را به صورت حضوری داشته باشیم.

فضای مجازی در خدمت فعالیت‌های فرهنگی و هنری

وی با بیان اینکه تلاش شده برنامه‌های انجمن‌های مختلف فرهنگی و هنری استان به سمت فضای مجازی سوق داده شود، ابراز کرد: در این راستا ارائه آموزش‌ها در فضای مجازی را دنبال کردیم ضمن اینکه تولیداتی نیز در این ایام با رعایت شرایط بهداشتی انجام شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم از ساخت یک تله‌تئاتر با مشارکت صداوسیما خبر داد و گفت: قرار است این تله‌تئاتر که به همت انجمن نمایش استان و با مشارکت چند دستگاه از جمله صداوسیما ساخته تولید می‌شود از تلویزیون پخش شود.

وی با بیان اینکه توانستیم در سال 98 اعتبارات خوبی را چه در بخش برنامه‌های فرهنگی و چه در پروژه‌های عمرانی جذب کنیم خاطرنشان کرد: از مجموعه حمایت‌های مختلف نمایندگان قم در مجلس شورای اسلامی، مجموعه استانداری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه قدردانی می‌کنیم.

حسینی کاشانی با اشاره به شرایط سال جاری اذعان داشت: احساس می‌کنیم مقداری در سال 99 با مشکل در زمینه جذب اعتبارات مواجه شویم اما تمام تلاش خود را خواهیم کرد که برنامه‌ای را به خاطر کمبود بودجه متوقف نکنیم.

وی با بیان اینکه در سال گذشته تمام فعالیت‌ها طبق برنامه انجام شد، یادآور شد: خوشبختانه در سال 98 بیش از 95 درصد از آنچه در تمام زمینه‌های فرهنگی، هنری، رسانه‌ای و قرآنی برنامه‌ریزی شده بود با جذب اعتبارات لازم به مرحله اجرا رسید که امیدواریم در سال جاری نیز با تغییر رویکردی که در برنامه‌های مختلف به دلیل شیوع بیماری کرونا هست برنامه‌ها را محقق کنیم.

آیین بزرگداشت روز خبرنگار در قم برگزار می‌شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در زمینه بزرگداشت روز خبرنگار اذعان داشت: 17 مرداد همیشه فرصتی است تا ما از زحمات و رشادت‌هایی که اهالی رسانه در مجموعه فضای کشور و استان در راستای پیگیری مطالبات مردم و اطلاع‌رسانی دنبال می‌کنند قدردانی کنیم.

وی با تقدیر از تلاش اهالی رسانه در ایام شیوع کرونا تأکید کرد: امسال با توجه به شرایط خاصی که در آن قرار داریم برنامه خاصی را در رابطه با روز خبرنگار دنبال می‌کنیم و در حال برنامه‌ریزی در خصوص آن هستیم.

حسینی کاشانی با بیان اینکه به قطع یقین سعی می‌کنیم به بهانه روز خبرنگار برنامه‌ای را به منظور قدردانی از تلاش‌های اهالی رسانه داشته باشیم، گفت: پس از اینکه به نتیجه رسیدیم چگونگی این برنامه را در آینده اطلاع‌رسانی خواهیم کرد و امیدواریم بتوانیم به نحو شایسته‌ای این کار را به انجام برسانیم.

روابط عمومی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم، نشریه ندای وطن
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید