نمایش جزییات خبر
معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی:
۳ مرداد ۱۳۹۹ ۱۴:۳۱

با راه اندازی خانه های کار و فرهنگ روستایی، کسب و کارهای روستایی تشکیل می شوند

معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل  فرهنگ وارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: با راه اندازی طرح خانه های کار و فرهنگ روستایی از طریق توانمندسازی، برنامه ریزی مشارکتی و اقدامات حمایتی با محوریت فرهنگ، مجموعه ای از کسب و کارهای روستایی به صورت متمرکز یا غیر متمرکز تشکیل می شود.
با راه اندازی خانه های کار و فرهنگ روستایی، کسب و کارهای روستایی تشکیل می شوند
افشین تحفه گر با اعلام این مطلب افزود: درمرحله اول در 50 روستای کشور این طرح به صورت آزمایشی تشکیل می شود و در صورت موفقیت پس از اصلاح و بهبود برای اجرا در سال های بعد در روستاهای متقاضی برنامه ریزی می شود.
وی ادامه داد: در خراسان رضوی روستاهای حصار زبرخان نیشابور، سیدآباد خوشاب، ابوی سان جغتای و فدافن کاشمر در اولویت  تشکیل خانه کار فرهنگ روستایی کشور قرار گرفتند.
معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل  فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی یاد آور شد: این طرح چهار جانبه و فی ما بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت کشور، معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری و صندوق کارآفرینی امید میباشد.
تحفه گر با اشاره به اینکه گسترش کارآفرینی در روستاها یکی از ساده‌ترین راه‌های نیل به توسعه روستایی می باشد، گفت: توسعه‌‌ی روستایی بایستی براساس توسعه‌ بر پایه فرهنگ باشد ، زیرا زمینه های فرهنگی در روستا در جلوگیری و پیشبرد توسعه مهم است. 
وی افزود: با چنین نگاهی، راه اندازی "خانه های کار و فرهنگ روستایی" برای شکل گیری مجموعه‌های ترکیبی کسب و کارهای روستایی با توجه به عنصر فرهنگ در چارچوب مفهومی،کسب و کارهای ترکیبی روستایی ، فرهنگ به مثابه ملات انسجام بخش کسب و کارهای روستایی، راه اندازی کسب و کارهای روستایی در چارچوب الگوی توسعه‌ی اجتماع محور محلی و توسعه مبتنی بر زیست پایدار قابل تبیین است.
معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل  فرهنگ وارشاد اسلامی خراسان رضوی از اهداف کلی این طرح توسعه روستایی و ایجاد فرصتهای شغلی جدید برای روستاییان نام برد وافزود : احیای دانش‌ها، آیین‌ها و مشاغل بومی و به کارگیری آن در کارآفرینی، افزایش مشارکت روستاییان در برنامه ریزی توسعه محلی، افزایش مهارت‌های کاری و دانش کارآفرینی روستاییان وکمک به زیست پایدار روستایی از دیگر اهداف این طرح میباشد.
تحفه گر بااشاره به اینکه مشارکت در این طرح داوطلبانه است و آمادگی روستا برای مشارکت در طرح باید سنجیده شودگفت: موافقت و همکاری شورای اسلامی و دهیاری، موافقت نهادهای فرهنگی مثل کتابخانه ، آمادگی سرمایه گذار یا سرمایه گذاران برای مشارکت در طرح و آمادگی مردم از شرایط دیگر مشارکت این طرح می باشد.
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید