نمایش جزییات خبر
۲۱ تیر ۱۳۹۹ ۱۰:۱۰

بررسی جغرافیای فرهنگی توسط زارعی و شاکری

حمید زارعی رییس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی دشتی و ابراهیم شاکری مطلق هنرمند و روان شناس خورموجی شب گذشته در صفحه اینستاگرام به بررسی جغرافیای فرهنگی پرداختند.
بررسی جغرافیای فرهنگی توسط زارعی و شاکری

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتی در گفت و گوی زنده اینستاگرام با ابراهیم شاکری مطلق هنرمند و روان شناس خورموجی گفت: جغرافیای فرهنگی دانشی است که ارتباط و تعامل متقابل دو حوزه فرهنگ و فضای جغرافیایی را بررسی می کند و در واقع ارتباط و تاثیر انسان را با طبیعت و بالعکس بررسی می کند.

حمید زارعی افزود: در جغرافیای فرهنگی بر مکان گزینی، مکان یابی، کاربری اراضی، شکل ها، نحوه بهره گیری از فضاها و تاثیر پذیری آن ها از فرهنگ تاکید می شود.

وی ادامه داد: در جغرافیای فرهنگی رابطه میان فرهنگ و محیط طبیعی دو سویه است؛آ به طوری که محیط طبیعی موجب شکل دهی به بافت مادی مثل ابزار و مسکن و بافت معنوی مثل اعتقادات، باورها، ارزش ها، هنر و ادبیات می شود.

زارعی اضافه کرد: کارکرد فرهنگ در جغرافیا ایجاد انسجام و پیوند افراد جامعه با یکدیگر و تقویت حس مسوولیت مشترک اجتماعی و بطور کلی وحدت یک جامعه است و به نوعی فرهنگ، زیر ساخت شکل گیری جغرافیای انسانی است و می توان فرهنگ را یکی از عوامل اصلی فرایند توسعه محیط دانست.

وی تصریح کرد: تغییرات فرهنگی از یک یا چند مکان نشات می گیرد و از طریق مسیرهای حرکت و گره های ارتباطی در فضاهای جغرافیایی جریان یافته و به دیگر مناطق می رسد.

زارعی یادآور شد: ناهمواری های سطح زمین منشا اختلافات اقلیمی و تنوع زیست جانوری و گیاهی و به تبع آن یکی از عوامل بنیادین شکل دهنده چشم اندازهای فرهنگی گوناگون است؛ به طوری که دوری و نزدیکی به استوا، وجود یا عدم وجود آب شیرین و منابع فسیلی و طبیعی، وجود کوه ها وکویرها، ویژگی ها و تغییرات طبیعی سطح زمین تاثیرات مهمی بر زندگی انسان و رفتارهای فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی انسان دارد.

این شاعر و محقق با اشاره به نقش رسانه و هنر در جغرافیای فرهنگی بیان داشت: رسانه ها قادرند ساختار قدرت سیاسی حاکم بر یک فضای جغرافیایی از جمله در یک کشور را به چالش بکشند.

وی ادامه داد: صنعت فیلم در قرن بیستم و بیست و یکم نقش مهمی در تولید فضاهای جدید در جغرافیای فرهنگی بر عهده گرفته است و در خلق دیدگاه های جدید برای مخاطبان در سطح جهان عمیقا موثر بوده است.

زارعی خاطرنشان کرد: مساعدترین شرایط طبیعی مادامی که با عادات و رسوم فرهنگی مساعد تلفیق نشود برای تداوم توسعه کافی نخواهد بود؛ این در حالی است که ظهور فرهنگ توسعه مدار می تواند نامساعدترین شرایط طبیعی و بدترین اقلیم ها را به نفع خود مهار کند.

وی با ضرورت شناخت مسوولین از جغرافیای فرهنگی گفت: حساسیت‌ های بالای شهرستان دشتی با توجه به موقعیت جغرافیایی و ساختارهای طبیعی، انسانی و سیاسی ـ فرهنگی، ضرورت شناخت مسوولان را به جغرافیای فرهنگی در برنامه ریزی و توسعه شهرستان بیشتر می کند و هم چنین به آن ها کمک می کند مسائل جامعه از جمله مخاطرات طبیعی را مدیریت کنند.

ابراهیم شاکری مطلق نیز اظهار داشت: در هر جامعه ای شاخص های فرهنگی در شکل دهی به رفتار جامعه  و حکومت موثر است.

روان شناس خورموجی افزود: تغییر در برخی از عناصر فرهنگی نظیر ایدیولوژی، نوع پوشش و آداب و رسوم، بر دیگر اجزای فرهنگ نظیر اعتقادات دینی تاثیر گذار است.

وی اضافه کرد: مثلا با کاهش حساسیت نسبت به حفظ حریم داخل منزل، شاهد تغییر شکل معماری سکونت گاه های شهری و عدم رعایت این موضوع در شهرسازی هستیم.

این شاعر و محقق تصریح کرد: اگر رفتار جوامع انسانی بررسی شود انسان ها با توجه به باورها، اعتقادات، عادات و پایگاه های اقتصادی و اجتماعی نقش مهمی در توسعه یا عدم توسعه سرزمینشان ایفا می کنند.

شاکری مطلق ادامه داد: تحول یا توسعه اقتصادی در نتیجه  فعالیت های خاص توسط انسان به وجود می آید و اگر این ظرف فرهنگی، مناسب برای ظهور توسعه نباشد تحول و توسعه روی نخواهد داد.

وی یادآور شد: تغییرات فرهنگی در بین جوامع و اصلاح دیدگاه های فرهنگی می تواند امکان ظهور توسعه را در بین آن ملت و فضای جغرافیایی زیست آن ها سبب شود.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید