نمایش جزییات خبر
با معرفی برگزیدگان؛
۱۶ تیر ۱۳۹۹ ۱۲:۴۸

سومین دوره جایزه ادبی بیژن نجدی به کار خود پایان داد

یک داستان برای ماندن در حافظه فرهنگی و هنری ملت کافی است
آئین اختتامیه سومین دوره جایزه ادبی بیژن نجدی و تقدیر از برگزیدگان با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان و جمعی از اهالی قلم استان در لاهیجان برگزار شد.
سومین دوره جایزه ادبی بیژن نجدی با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لاهیجان، این مراسم که به مناسبت فرا رسیدن روز قلم، عصر روز یکشنبه 15 تیر 99 با رعایت پروتکل های بهداشتی در سالن شهید باهنر لاهیجان برگزار شد، با تلاوت قرآن قاری جوان اسماعیل حسین پور آغاز شد و پس از آن شهلا شهابیان مسئول انجمن داستان این شهرستان و دبیر جایزه ادبی بیژن نجدی ضمن ابراز خرسندی و تشکر از همراهی نگار نادری رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان در برگزاری این دوره از جایزه ادبی نجدی، گفت: این برنامه قرار بود در اسفند 98 برگزار شود که به دلیل شرایط خاص اپیدمی ویروس کرونا به تعویق افتاد.

وی در ادامه گزارشی از سومین دوره جایزه ادبی نجدی ارائه داد و گفت: در این دوره 101داستان به دبیرخانه ارسال شد که در مرحله اول با داوری شیوا پورنگ، شبنم حجتی سعیدی و رها فتاحی؛ 20 داستان به مرحله نیمه نهایی راه یافت و در مرحله دوم با داوری بهناز علی پور گسکری، حسن فرهنگ فر و شهلا شهابیان 10 داستان برای چاپ انتخاب و از بین آنان نفرات اول تا سوم برگزیده شدند.

آئین اختتامیه سومین دوره جایزه ادبی بیژن نجدی در لاهیجان

یک داستان برای ماندن در حافظه فرهنگی و هنری ملت کافی است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان ضمن ابراز خرسندی جهت حضور در این برنامه از شهلا شهابیان دبیر جایزه ادبی نجدی و نگار نادری رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان تشکر کرد و از لاهیجان به عنوان یک شهر فرهنگی نام برد و گفت: یکی از عمده تغییراتی که با آمدن ویروس کرونا در جامعه پدید آمده، آشتی ما با فضای مجازی است؛ پیش از این فضای مجازی یک دغدغه محسوب می شد ولی هم اکنون اغلب کارها از قبیل آموزش، سینما، شعر، داستان و... از طریق فضای مجازی صورت می گیرد.

فیروز فاضلی اذعان کرد: در بیان ارزش آثار نجدی همین بس که می بینیم در دانشگاه آثار وی به عنوان تحقیق و پژوهش توسط دانشجویان انتخاب می شود.

وی در ادامه بخشهایی از داستان «پل» اثر کافکا را برای حضار خوانش کرد و افزود: گاهی یک داستان برای ماندن در حافظه تاریخی، فرهنگی و هنری یک ملت کافی است که این را میتوانیم در آثار نجدی بینیم برای مثال داستان "چشم های دکمه ای من" نجدی که تمام جهان او را به این اثر می شناسند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه در حوزه نقد باید آزاد اندیش باشیم، اظهار کرد: یکی از کارهایی که باید انجام بدهیم این است که از حرف های کلیشه ای دربیائیم و مسئله مدار به سراغ داستان، شعر و یا هر چیزی که قرار است نقد کنیم برویم؛ یکی از کتابهایی که در مسئله مدار بودن به ما کمک می کند کتاب "در آمدی بر نقد ادبیات، فیلم، فرهنگ" نوشته میکل برایان ترجمه سارا کاظمی منش است.

آئین اختتامیه سومین دوره جایزه ادبی بیژن نجدی در لاهیجان

در ادامه فرماندار شهرستان لاهیجان ضمن تشکر از برگزاری این برنامه گفت: افرادی همچون نجدی ، زندگیشان یک داستان ناتمام است. یکی از خصیصه های ویژه وی شرافتمندی و پاک نگه داشتن حریم هنر بود . همچنین ویژگی دیگرش داشتن طبع شعری بسیار لطیف بود؛به گونه ای که دربرخی آثارش تلفیقی از نظم و نثر با هم یافت می شود.

اسماعیل میرغضنفری افزود: معمولا هنرمندان در زمان حیاتشان شناخته شده نیستند. وی ضمن یاداوری اینکه تنها داستانی که در زمان حیات نجدی به چاپ رسید " یوزپلنگانی که با من دویده اند " بود گفت: همت بانوی شایسته و فرهیخته پروانه محسنی آزاد سنگ بنای چاپ دیگر آثار نجدی بود .وی در پایان صحبتهای خود از هنرمندان خواست شرایط کرونا را با زبان هنر به جامعه اطلاع رسانی کنند چرا که زبان هنر از دیگر ابزار جدا و موثرتر است.

آئین اختتامیه سومین دوره جایزه ادبی بیژن نجدی در لاهیجان

پروانه محسنی آزاد همسر زنده یاد بیژن نجدی نیز در این مراسم ضمن اشاره به اینکه عمر تاریخ هنر به درازای عمر بشر است، گفت: به جوانها توصیه می کنم در چاپ کتاب عجله نکنند و در شاخه مورد علاقه خودشان ورود کنند و در این راه تعمق و تحقیق نمایند نجدی در سن 50 سالگی اولین کتاب خود را به چاپ رساند.وی همگان را به خواندن کتاب و دیدن فیلمهای خوب دعوت کرد.

در پایان این مراسم به 20 نفر از برگزیدگان مرحله نیمه نهایی، لوح تقدیر و به نفرات اول تا سوم تندیس جایزه ادبی اهدا شد. شش نفر از شرکت کنندگان این جایزه به طور مشترک حائز مقام های اول تا سوم شدند.

 به برگزیدگان مرحله نهایی آیین اختتامیه سومین دوره جایزه ادبی بیژن نجدی جایزه اول مشترکا به جواد عسگری بخاطر داستان "ردپای روی برف"و نبی الله صالحی نژاد بخاطر داستان "شهری با کفش های ورنی" 20میلیون ریال وجه نقد به همراه تندیس جشنواره ،جایزه دوم مشترکا به نجمه یوسف زادهبخاطر داستان"انگار چیزی جا مانده باشد"و اسماعیل سالاری بخاطر داستان « یک ماجرای مرزی » 15میلیون ریال وجه نقد به همراه تندیس جشنواره و جایزه سوم این جشنواره نیز مشترکا به مرتضی امینی پور بخاطر داستان « همزاد » و سجاد سیارفربخاطر داستان « سالار مردگان » مبلغ 10 میلیون ریال به همراه تندیس اهدا شد.

 رونمایی از 10 اثر برگزیده در مجموعه ای بهنام" یوزپلنگانی که با او می دوند" که با حمایت انتشارات حس آخر به چاپ رسید توسط مدیر مسئول انتشارت شاهنده سبحانی ، پروانه محسنی آزاد، فرماندار و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان صورت پذیرفت.

اشتراک در
کلیدواژه ها: آئین اختتامیه سومین دوره جایزه ادبی بیژن نجدی، روز یکشنبه با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان و جمعی از اهالی قلم استان و با معرفی برگزیدگان در لاهیجان برگزار شد.
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید