نمایش جزییات خبر
۱۰ تیر ۱۳۹۹ ۱۲:۳۳

صالحی خبر داد: تدوین پیش نویس سند "ترویج فرهنگ مسئولیت اجتماعی- برنامه مقابله با ابعاد بیماری کرونا کووید 19/ شورای فرهنگ عمومی در پیامدهای فرهنگی و اجتماعی کرونا می تواند تاثیر داشته باشد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برخی پیامدهای بهداشتی و درمانی و همچنین پیامدهای فرهنگی و اجتماعی ناشی از شیوع کرونا، گفت: شورای فرهنگ عمومی می تواند نقش به سزایی در پیگیری پیامدهای فرهنگی و اجتماعی ناشی از شیوع ویروس کرونا داشته باشد.
صالحی خبر داد: تدوین پیش نویس سند "ترویج فرهنگ مسئولیت اجتماعی- برنامه مقابله با ابعاد بیماری کرونا کووید 19/ شورای فرهنگ عمومی در پیامدهای فرهنگی و اجتماعی کرونا می تواند تاثیر داشته باشد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صبح امروز سیدعباس صالحی در جلسه 743 شورای فرهنگ عمومی کشور با دستور جلسه پیامدها و تحولات فرهنگی و اجتماعی ناشی از شیوع ویروس کرونا با تاکید بر این مطلب و تبریک ایام دهه کرامت، افزود: بر این اساس شورای فرهنگ عمومی کشور پیش نویس "ترویج فرهنگ مسئولیت اجتماعی- برنامه مقابله با ابعاد بیماری کرونا کووید 19 را تهیه و تدوین کرده که می تواند با همفکری و مشارکت دستگاه های مختلف عضو، نقش تعیین کننده ای در مسائل بهداشتی و درمانی  به ویژه پیامدهای فرهنگی و اجتماعی ناشی از شیوع کرونا داشته باشد.

صالحی گفت: در ابتدای شیوع ویروس کرونا به دلیل ناشناخته بودن آن تصور می شد مقطع کوتاهی را با آن درگیر هستیم و پیش بینی ها این بود که نهایت تا خرداد سال جاری با این ویروس مواجه باشیم ولی با توجه به روند پیش رونده این ویروس در سراسر جهان پیش بینی می شود حداقل تا پایان سال با این ویروس در مقابله باشیم.

وی با اشاره به اینکه سراسر جهان با این ویروس درگیر هستند ادامه داد: ممکن است این ویروس در داخل کشور و سراسر جهان با فراز و فرودهایی مواجه باشد که شیوع آن پیامدهای مختلفی دارد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور در عین حال تصریح کرد: این ویروس دارای پیامدهای بهداشتی و فرهنگی اجتماعی است که شورای فرهنگ عمومی کشور می تواند در هر دو زاویه در آن نقش داشته و کمک کننده باشد.

وی تاکید کرد: به عنوان مثال این شورا در بخش پیشگیری و فرهنگ عمومی آن می تواند به موضوعات و دغدغه های بهداشتی در این زمینه کمک کننده باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: شیوع کرونا اتفاقی است که در حوزه های مختلف زندگی تاثیر گذاشته و این تاثیر در حوزه های فرهنگی و اجتماعی نمود بیشتری دارد.

وی در عین حال تصریح کرد: بنابراین شورای فرهنگ عمومی کشور می تواند هم با پیگیری و درمان این بیماری نسبت و ارتباط برقرار کند و هم با پیامدهای فرهنگی و اجتماعی آن ارتباط و نسبت برقرار می کند.

صالحی با اشاره به تدوین پیش نویس سند "ترویج فرهنگ مسئولیت اجتماعی- برنامه مقابله با ابعاد بیماری کرونا کووید 19" گفت: در بسیاری از موضوعات سندهای مختلفی داریم که اکثرا دائمی هستند ولی امیدواریم این سند دائمی نباشد؛ اما در حال حاضر نیاز یک ساله به آن داریم زیرا از لحاظ موضوعات داخلی، بین المللی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، ورزشی، سیاسی و ... تمام کشور را درگیر خود کرده است.

وی تصریح کرد: با پیش نویس این سند مقدماتی آماده شده که در حال آماده شدن است و امیدوارم به سمتی حرکت کنیم که از طریق آن با ترسیم وظایف عمومی و تقسیم نهادی به مسیر مناسبی در حرکت باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: شورای فرهنگ عمومی برای پیشگیری و درمان مسئولیت قابل توجهی دارد و هم در مرکز و هم در استان ها و شهرستان ها دارای شبکه وسیعی از ظرفیت ها است که می توان در این زمینه از آن بهره برد.

وی با تقدیر از زحمات کادر درمان افزود: این عزیزان مجاهدان عرصه سلامت هستند و ما از طریق شورای فرهنگ عمومی می توانیم کمک های خوبی در زمینه پیامدهای فرهنگی اجتماعی ناشی از این بیماری داشته باشیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: ما تدوین سند "ترویج فرهنگ مسئولیت اجتماعی- برنامه مقابله با ابعاد بیماری کرونا کووید 19 تقسیم کار خوبی بین دستگاه ها صورت می گیرد و همانطوری که مقام معظم رهبری در سخنان اخیر خود فرمودند که "کارآمدی نظام و ویژگی خاص مردم در کرونا نشان داده شد"، باید از این کارآمدی به عنوان یک تابلوی طلایی صیانت کنیم.

در ابتدای این جلسه سیدمحمدرضا موالی زاده دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با اشاره به برخی مناسبات تقویمی روزهای گذشته گفت: امروز همزمان با آزاد سازی شهر مهران است و حضرت امام (ره) در این مورد مانند آزادی خرمشهر فرمودند: "مهران را هم خدا آزاد کرد."

وی با اشاره به دستور جلسه ادامه داد: در ابتدای هفته جاری از ده سند شورای فرهنگ عمومی کشور با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رونمایی شد.

موالی زاده تصریح کرد: در این شورا اسناد بسیاری تدوین می شود و به صورت 19 سرفصل به دستگاه ها و سایر استان ها برای گفتمان سازی مشترک و واحد در سراسر کشور ابلاغ شده تا به عنوان مبنای کار در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: از جمله این اسناد می توان به ترویج کتاب و کتابخوانی، ترویج ورزش همگان، کار و مهارت آموزی، فرهنگ توانمند سازی مددجویان، فرهنگ مصرف بهینه آب، ارتقای فرهنگ مراسم راهپیمایی اربعین، ارتقای فرهنگ سلامت، ارتقای فرهنگ زیارت و گردشگری مذهبی و ارتقای فرهنگ حفاظت از محیط زیست اشاره کرد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با اشاره به تدوین پیش نویس سند "ترویج فرهنگ مسئولیت اجتماعی- برنامه مقابله با ابعاد بیماری کرونا کووید 19 گفت: برای مقابله با این ویروس این پیش نویس تدوین شده  و امیدواریم با همکاری دستگاه های مختلف به نتایج خوبی دست یابیم.

در این جلسه سخنگوی وزارت بهداشت گزارشی از مجموعه اقدامات این وزارتخانه و روند شیوع ویروس کرونا ارائه کرد.

سیما لاری گفت: بیشترین فوتی نیمه اسفند ماه سال گذشته 158 نفر بود که روز گذشته این رکورد شکسته شد.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به تاثیرات همه گیری کووید 19 بر سلامت روان و پیامدهای اجتماعی آن در ایران افزود: در این زمینه سامانه اطلاع رسانی تلفنی 4030 راه اندازی شد. شروع فعالیت آن از هشتم اسفند 98 است. فعالیت 300 نفر روانشناس در بخش خدمات روانشناختی سامانه از اواخر اسفند 98، خدمات رسانی به دو شیوه مشاوره تلفنی توسط روانشناسان منتخب و خدمات روانشناختی از طریق پیامدهای کوتاه صوتی از جمله فعالیت های این سامانه است.

وی در ادامه به نظام شبکه مراقبت های بهداشتی اولیه هم اشاره کرد و گفت: استفاده از ظرفیت موجود شبکه بهداشت با بیش از 2000 کارشناس سلامت روان با مدرک کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی در مراکز خدمات جامع سلامت، تهیه بیش از 30 عنوان متون آموزشی برای مداخله و به کار گیری در زیرساخت موجود و در حوزه های مختلف متناسب با نیاز گروهای مخاطب و ... از جمله این اقدامات در این حوزه است.

لاری در بخش دیگری گزارش آماری از واکنش های روانشناختی به دنبال همه گیری کووید 19 در سایر کشورها ارائه کرد.

وی گفت: این ویروس گروهای آسیب پذیر در برابر پیامدهای روانشناختی هم دارد که شامل  زنان، دانش آموزان، افراد دارای وضعیت اقتصادی اجتماعی ضعیف، افراد داری حمایت اجتماعی پایین تر، افراد دارای تاب آوری کمتر، افراد دارای سابقه تعارضات بین فردی، نزدیکان افراد مبتلا به کووید 19 و افرادی که اخبار نگران کننده را بیش از حد مروز می کنند؛ می شود.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: گروه های جمعیتی مورد توجه در حوزه سلامت روان در همه گیری کووید 19 شامل جمعیت عمومی، افراد مبتلا به بیماری کووید 19، خانواده های فوت شدگان کووید 19، کادر درمان بیمارستان ها و مبتلایان به اختلالات شدید روانپزشکی می شود.

وی با اشاره به پیامدهای روانشناختی کوتاه مدت در میان مبتلایان به کووید 19 افزود: افسردگی، ناامیدی، تحریک پذیری و بیقراری، مشکلات خواب، اضطراب و علائم وسواسی از جمله این پیامدها به شمار می آید.

لاری در ادامه گزارش خود به تدابیر اتخاذ شده برای جلوگیری از بروز همه گیری کووید 19 در مراکز بستری روانپزشکی و مراکز نگهداری بهزیستی هم اشاره کرد.

در بخش دیگری از این جلسه رئیسی معاون وزارت بهداشت با اشاره به پیامدهای این بیماری از جمله خشونت های خانگی، طلاق، خودکشی و ... گفت: در ابتدا خشونت های خانگی در ایتالیا زیاد بود به گونه ای که مجبور شدند هتل هایی را برای افراد در نظر بگیرند تا ایمن از این خشونت ها باشند.

وی با اشاره به این آمار در کشورهای آمریکایی و اروپایی افزود: در آمریکا یک سوم مرگ و میرها مربوط به خانه سالمندان بود و ایتالیا، فرانسه، آلمان و بلژیک 42 تا 57 درصد مرگ و میرهای ناشی از کرونا مربوط به خانه سالمندان بود اما در کشور ما کمتر از یک و چهار دهم درصد بوده است و این به فرهنگ غنی کشورمان مرتبط می شود. در ایران اکثر سالمندان با خانواده های خود زندگی می کنند و مراقبت های ویژه از آن ها منجر به این شد که این آمار نسبت به دیگر کشورها کمتر باشد.

رئیسی ادامه داد: برای آینده باید برنامه ریزی داشته باشیم و مراقبت های لازم را داشته باشیم. بنابراین رعایت دستورالعمل های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی و ... ضروری است.

وی در پایان تاکید کرد: همه وزارتخانه ها باید برای گروه های آسیب پذیر خود برنامه داشته باشند.

در این جلسه برخی از اعضای حاضر به ارائه نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید