نمایش جزییات خبر
۷ تیر ۱۳۹۹ ۰۸:۵۱

کتابخانه فاطمه‌ها ده ساله شد

تعدادِ کتابخانه فاطمه‌‍ها؛ از ۳ عضو اولیه به بیش از ۶۰۰ عضو اصلی و حضوری و همچنین صدها عضو مجازی و افتخاری از سراسر کشور رسیده است.
کتابخانه فاطمه‌ها ده ساله شد
به گزارش روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از شبکه ترویج کتابخوانی، اوایل تیرماه ۱۳۸۹ بود که کتابخانه فاطمه ها در یک مغازه ی متروکه راه اندازی شد. یعنی ۱۰ سال پیش.
 
برخی رویدادهای فرهنگی و اجتماعی کتابخانه فاطمه ها در یک دهه ای که از تاسیس آن گذشت را اشاره می‌کنم.
 
تعدادِ کتابخانه فاطمه ها؛ از ۳ عضو اولیه به بیش از ۶۰۰ عضو اصلی و حضوری و همچنین صدها عضو مجازی و افتخاری از سراسر کشور رسیده است.
 
در تاسیس و راه اندازی ۶ کتابخانه خودجوش روستایی در جنوب کرمان نقش مستقیم ایفا کرده ایم و ارتباطی نزدیک و موثر با سایر کتابخانه های خودجوش روستایی در سایر مناطق کشور ایجاد کرده ایم.
 
با همکاری اداره اموزش و پرورش شهرستان کهنوج، سه دوره جشنواره مدارس دوستدار کتاب در مدارس روستایی این شهرستان برگزار شد. همچنین دو مسابقه ی بزرگ کتابخوانی خانواده گی نیز با همکاری اداره ارشاد برای شهرهای جنوب استان تدارک دیدم.
 
به لطف فعالیت های خلاقانه ی این کتابخانه، “دهکهان” به عنوان روستای ملی دوستدار کتاب در نخستین جشنواره روستاهای دوستدار کتاب ( اسفند ۱۳۹۳) به ایران معرفی شد.
 
کتابخانه فاطمه ها؛ مدلی تازه از مشارکت فعال و واقعی کودکان و نوجوانان روستایی در انجام فعالیت های خودجوش، داوطلبانه و عام المنفعه ارائه کرد.
تاکنون بیش از ۵۰ کارگاه و دوره ی آموزشی مرتبط با کتابخوانی و روش های موثر مطالعه؛ ارزش های زندگی؛ زبان انگلیسی و کامپیوتر، حفاظت از محیط زیست؛ کارافرینی؛ خلاقیت؛ عروسک سازی و کسب و کارهای آنلاین و…. را برای اعضای این کتابخانه برگزار کرده ایم.
 
تقریبا ۸۰ درصد خدمات رائه شده در این کتابخانه به صورت رایگان می باشد.
 
با برگزاری لیگِ صدای جنوب در سال ۱۳۹۵؛ پانزده گوینده ی بومی و غیر بومی را کشف و شناسایی کردیم تا بهترین قصه ها و داستان ها را با گویش های مختلف برای تمامی کودکان ایران زمین بازخوانی کنند.
 
کتابخانه فاطمه ها؛ نخستین جشنواره قصه گویی ویژه جنوب کرمان را در سال ۹۸ برگزار کرد و این جشنواره هر سال تداوم خواهد داشت. یک ناشر کودک در تهران حامی و اسپانسر این جشنواره می باشد.
 
کتابخانه فاطمه ها؛ تاکنون برای ۱۰۰ نفر از اعضای فعال خود، اردوهای تفریحی، علمی و فرهنگی در تهران، مشهد، شیراز و کرمان تدارک دیده است.
 
با اجرای پروژه ی حصیر، برای ۲۰ نفر از زنان و دختران عضو کتابخانه، شغل ایجاد شده است. محصولات تولیدی این بانوان در بازار اجتماعی به صورت آنلاین بفروش می رسد. در فروشگاه آنلاین باسلام سبد بی بی تبدیل به برندی خوشنام در تولیدات صنایع دستی حصیری به شمار می رود.
 
کتابخانه فاطمه ها؛ مشکل شنوایی ۵ کودک ناشنوا دهکهان را با جذب حمایت خیرین و کاشت حلزون برای این کودکان مرتفع کرد، این کودکان هم اکنون عضو ثابت کتابخانه هستند.
 
هرساله در هفته کتاب، تعدادی از کتابخانه های مدارس و مساجد روستاهای جنوب کرمان را به کتابهای خوب و جدید تجهیز می‌کنیم.
 
کتابخانه فاطمه‌ها؛ میزبان گردشگرانی از سراسر ایران و حتی از کشورهایی مثل اسپانیا و سوئیس بوده است.
 
کافه گفت و گو: و کتابخانه ی انسانی طرح هایی هستند که با الگوبرداری از پروژه های موفق کتابخوانی در دنیا به زودی در کتابخانه فاطمه ها به اجرا در خواهد آمد تا کارکردِ این کتابخانه های خودجوش، سمت و سوی صلح را پیش گیرد.
 
کتابخانه فاطمه‌ها قصد دارد در دهۀ پیش رو؛ الگوی کتابخانه‌های کیفی را به مرحلۀ اجرا در بیاورد. یعنی کتابخانه ای که تمام جوایز را حذف خواهد کرد و تمام پروژه های فرهنگی این کتابخانه بدون هرگونه پاداش و انگیزه ی بیرونی اجرا می شوند. و کیفیتِ بالای پروژه های قابل اجرا، تنها روش بالا بردنِ انگیزه ی درونی مخاطبان ما خواهد بود. و با راه اندازی “مدرسه کتابخوانی ایران” قصد داریم با فعالیت های گروهی و تیمی، تبدیل به کتابخوان هایی به روز و حرفه ای شویم.
 
از تمام حامیان کتابخانه فاطمه ها صمیمانه تشکر و قدردانی می کنیم.
اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید