نمایش جزییات خبر
۴ تیر ۱۳۹۹ ۱۷:۴۰

احمدی در نشست شورای علمی فرهنگی بانوان: استحکام بنیان خانواده و معرفت‌افزایی دو وظیفه مهم زنان است

اولین نشست شورای علمی-فرهنگی بانوان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور محمدمهدی احمدی مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
احمدی در نشست شورای علمی فرهنگی بانوان:  استحکام بنیان خانواده و معرفت‌افزایی دو وظیفه مهم زنان است
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، محمد مهدی احمدی مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست شورای علمی-فرهنگی بانوان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تبریک آغاز دهه کرامت و میلاد بانوی کریمه حضرت معصومه(س) اظهار کرد: در آئین‌نامه شورای علمی فرهنگی بانوان این وزارتخانه یکسری وظایف برای بانوان در نظر گرفته شده است تا براساس آن ارتباط با بانوان در مجموعه‌های مختلف برقرار و از ظرفیت این قشر بهره بیشتری برده شود.
 
وی ادامه داد: رسالت بانوان در دو بخش خلاصه می‌شود، ابتدا بانوان وظیفه دارند در مسیر استحکام بنیان خانواده حرکت کنند، زیرا خانواده‌هایی که پایه‌های آنها متزلزل است آسیب‌های اجتماعی جدی را به جامعه وارد می‌کنند، خانواده یک نهاد اجتماعی کوچک است که افراد در آن تربیت می‌شوند بنابراین اگر این واحد اجتماعی ضعیف باشد به جامعه لطمه می‌زند. پس مرحله انسان‌سازی باید در دل خانواده انجام شود.
 
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در کانون خانواده فرزندان باید از امنیت روحی و روانی برخوردار باشند، چنانچه کانون خانواده امن نباشد یک کودک با استرس بزرگ خواهد شد و این باعث می‌شود در آینده یک فرد با شرایط غیرعادی در جامعه داشته باشیم که قطعا رفتار او به جامعه آسیب خواهد زد.
 
احمدی یادآور شد: براساس پژوهش اندیشمندان برای از بین بردن یک تمدن باید سه موضوع را مدنظر قرار داد، در وهله اول خانواده را باید هدف قرار داد، در جامعه‌ای که زنان از خانه‌داری تنفر پیدا کرده و از آن دور شوند کم‌کم پایه‌های خانواده متزلزل خواهد شد، متاسفانه امروزه برخی‌ها دارای خانه‌های مجلل و امکانات فراوان هستند اما خانواده به معنای واقعی در آنها زندگی نمی‌کند، در این خانه‌ها بیشتر شاهد طلاق عاطفی هستیم، در خانه‌ای که پدر و مادر به یکدیگر توجه ندارند و روابط عاطفی پدیدار نیست شاهد یک زندگی متزلزل هستیم.
 
وی افزود: در نقطه مقابل بسیاری از خانه‌ها هستند که شاید از نظر ابعاد و امکانات خیلی مجلل نیستند اما محبت و عشق از سراسر این خانه‌ها سازیر می‌شود، در این مورد می‌توان به خانه امیرالمومنین(ع) و حضرت زهرا(س) اشاره کرد، شاید خانه‌ی اهل‌بیت(ع) مجلل نبود اما پر از محبت و عشق بود و از دل همین خانه نسل به این خوبی تربیت شد.
 
مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: دومین راه‌کار برای از بین بردن تمدن شکستن حرمت معلم و علم است، در یک جامعه وقتی حرمت معلم، استاد و یک اندیشمند زیر سوال می‌رود پایه‌های اجتماعی جامعه متزلزل خواهد شد.
 
احمدی ادامه داد: سومین راه برای از بین بردن تمدن یک کشور تغییر الگوهای خوب آن جامعه است، هرانسانی فطرتا اجتماعی است و برای زندگی نیازمند یک الگوی مناسب است، بنابراین اگر افراد اندیشمند و متفکر یک جامعه از الگو بودن کنار بروند و به عبارتی دیگر اعتبار خود را از دست بدهند نسل موجود به سمت الگوهایی خارج از عرف جامعه خود می‌رود که این اتفاق آسیب‌های خود را به همراه دارد.
 
وی با اشاره به اینکه دومین وظیفه بانوان در هر دستگاه حرکت به سمت معرفت‌افزایی است، گفت: امروز باید پای خود را مناسک فراتر بگذاریم، متاسفانه جامعه ما همچنان در مناسک باقی مانده است، این در حالی است که در هر جامعه بیش از هرچیزی باید به معرفت توجه کرد، اگر معرفت در یک جامعه بالا برود دیگر شاهد آسیب‌های اجتماعی مهلک نخواهیم بود.
 
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز داشت: از بانوان عضو این شورا خواستاریم به سمت برگزاری کلاس‌های اخلاق، دوره‌های آموزشی با حضور اساتید مهارت‌افزایی در زندگی بروند تا بانوان آموزش لازم را در این زمینه ببینند، زیرا جامعه با معرفت، مهارت زندگی کردن را می‌داند و متقابلا آسیب‌های اجتماعی در این شرایط کاسته می‌شود.
 
احمدی اضافه کرد: زیست مومنانه و عاقلانه بسیار مهم است تا انسان در زندگی به درجات بالا برسد، البته اعضای شورا متوجه این موضوع باشند که گفتار و رفتار آنها باید در مواجهه با دیگران یکسان باشد زیرا وقتی سخن و رفتار با هم متناقض باشد اعتماد عمومی از بین می‌رود.
 
در ادامه سمیه صفاری رئیس اداره زنان و خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با بیان اینکه زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشور نقش مهمی در عرصه‌های مهم علمی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی ایفا می‌کنند، خاطرنشان کرد: باتوجه به جایگاه خطیر زن در خانواده و مسئولیت تربیت فرزندان، زنان پیشگامان هدایت فکری و اعتقادی جامعه محسوب می‌شوند، بنابراین ارتقاء رشد فکری و اجتماعی این قشر موجب رشد و پویایی هرچه بیشتر جامعه خواهد شد.
 
وی افزود: در دستیابی به توسعه فرهنگی، توجه به قابلیت‌ها و توانمندی‌های بالقوه و بالفعل زنان و استفاده از تخصص و کارآمدی‌شان از ضروریات است.
 
صفاری تصریح کرد: در راستای تحقق برنامه‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و به منظور بهره‌گیری از تجارب و دانش بانوان کارشناس و صاحب‌نظر شاغل در وزارت‌خانه متبوع شورای علمی-فرهنگی بانوان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل و به فعالیت می‌پردازد.
اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید