نمایش جزییات خبر
معاون فرهنگی ارشاد اسلامی فارس؛
۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۲:۵۸

اجرای طرح«بهارانه کتاب99» با اعتبار20میلیارد ریالی

معاون فرهنگی مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس بر اساس اعلام خانه کتاب، با بیان اینکه میزان یارانه اختصاص یافته به طرح «بهارانه کتاب99» 20میلیارد ریال و یارانه خرید کتاب 20درصد است، گفت: با توجه به بودجه بندی در شرایط کنونی، این میزان یارانه در راستای دغدغه معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره کتابفروشان سراسر کشور در نظر گرفته شده است.
اجرای طرح«بهارانه کتاب99» با اعتبار20میلیارد ریالی

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس؛ امید بخش اظهار داشت: یارانه اختصاصی به هر کتابفروشی قبل از شروع طرح اعلام خواهد شد و این اعتبار به دلیل محدودیت های مالی به هیچ عنوان قابل تمدید نخواهد بود؛ لذا مدیریت این اعتبار بر عهده خود کتابفروشان است و بر مبنای رعایت پروتکل های بهداشتی در شرایط شیوع و گسترش ویروس کرونا به منظور رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، خریدهای غیرحضوری نیز با ثبت اطلاعات مربوطه در پنل از سوی کتابفروشی ها پوشش داده می شود.

وی گفت: کتابفروشی‌های عضو طرح‌های قبلی خانه کتاب، برای تایید شرکت در طرح «بهارانه کتاب» ۱۳۹۹ نیاز به ثبت نام مجدد ندارند و کافی است با مراجعه به پنل کاربری خود شرایط شرکت در طرح را تایید و اطلاعات خود را کنترل و ویرایش کنند و همچنین، مدیریت پروتکل های بهداشتی در زمان اجرای طرح بر عهده واحدهای صنفی، شهروندان و خریداران کتاب خواهد بود.

امید بخش تصریح کرد: در این دوره از طرح «بهارانه کتاب99»سقف مجاز خرید برای هر خریدار 1500000 ریال است و خریدار می‌تواند در چند نوبت و از چند کتاب‌فروشی، علاوه بر کتاب های عمومی و کودک و نوجوان، کتاب های دانشگاهی را با ۲۰ درصد تخفیف از کتاب‌فروشی‌های عضو طرح خریداری کند. در این طرح، امکانی فراهم شده تا کتابفروشان در تامین بخشی از یارانه مشارکت داشته باشند و بعد از اتمام بخشی از یارانه در نظر گرفته شده برای آنها، در تامین 50درصد یارانه مشارکت کنند.

معاون فرهنگی مطبوعاتی فرهنگ و ارشاد فارس با اشاره به تغییر برگزاری مدت زمان اجرای طرح «بهارانه کتاب99» گفت: این طرح از روز شنبه 20 اردیبهشت همزمان با ولادت حضرت امام حسن مجتبی(ع) تا سه شنبه 30 اردیبهشت ماه در کتابفروشی های عضو طرح در سراسر کشور و استان فارس برگزار می شود. مدت زمان تسویه حساب طرح«بهارانه کتاب99» 2هفته پس از پایان طرح است و  کنترل و نظارت در طول طرح بر عهده خود کتابفروشان خواهد بود و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها نیز بر طرح نظارت خواهند کرد.

امید بخش با اشاره به برگزاری مجازی بهارانه کتاب، ادامه داد: ایده برگزاری مجازی بهارانه کتاب به‌دلیل شرایط کرونایی و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی مطرح شد. در واقع مشارکت مجازی، بیشتر برای کتاب‌فروشی‌های بزرگ که صف‌‌های طولانی را در دوره‌های قبل تجربه کردند مطرح شده‌است. بنابراین کتاب‌‌فروشی‌های کوچک، همانند دوره‌ها قبل فروش فیزیکی خواهند داشت.  

وی با بیان اینکه هدف اصلی طرح، حمایت از کتاب‌فروشی‌های کوچک است، افزود: برای کتاب‌فروشی‌های بزرگ که به‌طور مجازی در طرح شرکت می‌کنند، در پنل بهارانه بخش ویژه‌ای پیش‌بینی شده‌است. کتاب‌فروشی‌های بزرگ از امکانات فروش مجازی برخوردار هستند و بیشتر از کتاب‌فروشی‌های کوچک سفارش تلفنی دریافت می‌کنند. 

به گفته معاون فرهنگی ارشاد فارس، بعد از خرید مشتری به‌صورت مجازی و یا تلفنی کتاب‌فروش باید علاوه بر انجام روال معمول ثبت‌کتاب و کد ملی، نشانی پستی مشتری را در پنل ثبت‌ کنند و کتاب‌فروشی‌های عرضه‌کننده منابع دانشگاهی نیز مانند دیگر کتاب‌فروشی‌ها از شیوع ویروس کرونا دچار آسیب شده‌اند، بنابراین تصمیم گرفته شد تا در بهارانه کتاب این کتاب‌ها نیز مشمول شوند.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی فارس
اشتراک در
کلیدواژه ها: اجرای طرح«بهارانه کتاب99» با اعتبار20میلیارد ریالی
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید