نمایش جزییات خبر
۱ اسفند ۱۳۹۸ ۲۱:۱۵

صالحی در اختتامیه سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر: ۹۲ درصد جمعیت بین ۱۵ تا ۲۹ سال ایران در سال ۹۸ موسیقی گوش کرده اند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه آمارها نشان می‌دهد زندگی ما هر روز با موسیقی عجین است، گفت: آخرین پیمایش‌های ملی در سال ۹۸ نشان می دهد ۹۲ درصد جمعیت بین ۱۵ تا ۲۹ سال ایران موسیقی گوش کرده اند، براین اساس موسیقی مخصوص یک طبقه خاص نیست و هر روز در تار و پود زندگی ما جای باز می‌کند و دیگر موسیقی در حاشیه مصرف نیست بلکه در متن زندگی امروز ما است.
صالحی در اختتامیه سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر: ۹۲ درصد جمعیت بین ۱۵ تا ۲۹ سال  ایران در سال ۹۸ موسیقی گوش کرده اند

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی شامگاه پنج‌شنبه(۱ اسفندماه) در آئین اختتامیه سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر که در تالار وحدت برگزار شد با اشاره به اینکه موسیقی در همه جوامع دارای جایگاه خاص و نقش‌های فراوانی است، اظهار داشت: در بسیاری از جوامع موسیقی سند هویت انسان‌ها و به نوعی زبان آنها و جزء تعالی‌بخش زندگی‌شان است.

 

وی ادامه داد: برای ما ایرانی‌ها موسیقی علاوه بر نقش‌هایی که این هنر برای هویت جو‌امع داشته نقش‌های دیگری نیز دارد، از یک سو ایران با اقلیم و رنگین کمان اقوام شناخته می‌شود و بخش قابل توجهی از این رنگین کمان آوایی مردم ایران با زبان موسیقی است، به عبارتی دیگر زبان موسیقی هم زبان ارتباط و هم زبان تنوع در ایران است و با این‌ نقش موسیقی را در تاریخ چند هزار ساله خود می‌شناسیم.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: موسیقی در تاریخ ملت ما با حافظه‌ی ادبیاتی بزرگ همراه بوده است، بخش قابل توجهی از آنچه در ذهن و روان‌ ما از ادبیات زرین ایرانی ‌باقیمانده در فضای موسیقی شکل گرفته است.

 

صالحی یادآور شد: با زبان موسیقی امروز بخشی از زندگی روزمره خود را می‌گذرانیم، طبق آخرین آمارهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موسیقی در زندگی ما نقش قابل توجهی پیدا کرده است، آخرین پیمایش‌های ملی در سال ۹۸ نشان می‌دهد جمعیت بین ۱۵ تا ۲۹ سال کشور ۹۲ درصد موسیقی گوش می‌دهند، همچنین مردم ایران روزانه یک ساعت و دوازده دقیقه و در سن 15 تا 29 سال دو ساعت به موسیقی گوش می‌دهند.

 

وی افزود: این آمارها نشان می‌دهد زندگی ما هر روز با موسیقی عجین می‌شود و موسیقی مخصوص یک طبقه خاص نیست و هر روز در تار و پود زندگی ما جای باز می‌کند، دیگر موسیقی در حاشیه مصرف نیست بلکه در متن زندگی امروز ما است. بنابراین باید به موسیقی ایران بیش از گذشته تعلق خاطر داشته و‌ جشنواره موسیقی بهانه‌ای است تا بیش از گذشته به موسیقی بپردازیم.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: امسال نوآوری‌های زیادی در موسیقی داشته‌ایم اما به راهی که در موسیقی رفته و با راهی که در ادامه داریم‌ فاصله زیاد داشته و با حضور اساتید بزرگ و استعدادهای جوانان خود می‌توانیم این راه را طی کنیم.

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید