نمایش جزییات خبر
۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ۱۸:۰۰

صالحی در جشنواره شهید رجایی: در ارزیابی عملکرد نیازمند توجه به یادگیری و ایجاد انگیزه در کارمندان هستیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهمیت حوزه ارزیابی عملکرد گفت: دو حوزه تقویت یادگیری و مهارت و تقویت انگیزش و اراده کار حو‌زه‌های اصلی ارزیابی عملکرد است، در فضای ارزیابی باید ارزیابی روزانه، ماهانه و سالانه به موقع و دقیق داشته و ارزیابی را نباید به پایان سال محول کرد، زیرا وقتی اطلاعات به طور کامل منتقل نشود از یکسری مسائل محروم‌ خواهیم شد.
صالحی در جشنواره شهید رجایی: در ارزیابی عملکرد نیازمند توجه به یادگیری و ایجاد انگیزه در کارمندان هستیم

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی امروز در آیین تقدیر از برگزیدگان جشنواره شهید رجایی که در سالن سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد با بیان اینکه ارزیابی عملکرد موضوع مهمی در سازمان‌های اداری و اجتماعی است، اظهار داشت: ارزیابی عملکرد کارکردهای متفاوتی دارد، در وهله اول ارزیابی عملکرد باید بتواند به تقویت یادگیری و مهارت منجر شود، به عبارتی دیگر از فرآیند ارزیابی باید این اتفاق پدید بیاید که سازمان‌هایی که نیاز به ارتقاء مهارت و یادگیری دارند نقاط ضعف خود را پیدا کرده و‌ با حل آن به سمت مسیر تکامل بروند.

وی ادامه داد: ما در حیطه یادگیری نیاز به آموزش‌های کلاسیک و همچنین آموزش‌های روزآمد و نو داریم که کیفیت سطح یادگیری را بالا ببریم. از کارکردهای مهم در نظام‌های اداری و اجتماعی می‌توان به خلاقیت،‌ مهارت میان فردی، کارهای تیمی، مهارت توجه به ذی‌نفعان و ... اشاره کرد، بنابراین باید نقاط ضعف خود را در حو‌زه یادگیری و مهارت پیدا و ضعف‌ها را از طریق برنامه‌های آموزشی رسمی و غیر رسمی برطرف کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در بعد دیگر ارزیابی عملکرد باید به حوزه اراده کار کمک کند. اینکه ارزیابی عملکرد در خدمت تقویت انگیزش و اراده کار قرار بگیرد حائز اهمیت است.

صالحی یادآور شد: دو حوزه تقویت یادگیری و مهارت و تقویت انگیزش و اراده کار حو‌زه‌های اصلی ارزیابی عملکرد است، جشنواره‌هایی چون جشنواره شهید رجایی نیز قرار است به اقدامی مثبت تبدیل شود. بنابراین در حو‌زه‌های منزلت شغلی و معنوی باید راه‌کارهای خود را پیدا و تاثیر آن بر روی کارهای تیمی را ارزیابی کنیم، در حال حاضر در سازمان‌های اجتماعی کارهای تیمی جایگزین کارهای فردی شده است و تیم‌های کوچک و ‌بزرگ مشغول به کار هستند، پس قابلیت‌های فردی و تیمی باید مورد توجه قرار بگیرد.


وی افزود: در بخش ارزیابی عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید شاخص‌های ارزیابی عملکرد را تکمیل و تقویت کنیم، در سازمان امور اداری استخدامی شاخص‌های عام و خاص برای یک دستگاه تعریف شده است، اما در یک تعریف دیگر ما شاخص‌های ویژه‌ای نیز داریم ‌که یک سازمان در مدت زمان تعیین شده برای خود مشخص می‌کند، همانند موضوع شفافیت، هوشمندسازی سازمانی و ... که ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در یک بازه زمانی دو ساله مدنظر قرار دادیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ابراز داشت: در شاخص‌های عمومی، اختصاصی و ویژه باید تلاش کرد شاخص‌های قابل اتکایی را ایجاد کرد، قدرت کارکردهای بیشتر را باید پیدا کرد، هرچقدر کارکردهای کمتری داشته باشیم قدرت ارزیابی کاهش پیدا می‌کند.  بخشی از مشکلات و فاصله‌هایی که در پاره‌ای از اتفاقات شاهد هستیم به خاطر کامل نشدن شاخص‌های اختصاصی است.

صالحی خاطرنشان کرد: در فضای ارزیابی باید ارزیابی روزانه، ماهانه و سالانه را به موقع و دقیق داشته باشیم. اگر سازمانی بخواهد ارزیابی خود را به پایان سال محول کند کار سخت خواهد شد، وقتی اطلاعات به طور کامل منتقل نشود از یک سری مسائل محروم‌ خواهیم شد. بنابراین ارزیابی باید منظم و ‌دقیق پیش برود.

وی یادآور شد: نظام جامع ارزیابی عملکرد باید به خروجی‌های درستی منجر شود تا بتوانیم بر اساس اطلاعات به دست آمده سیستم ‌آموزشی را بررسی کنیم، همچنین این خروجی ‌می‌تواند در مسیر یادگیری و انگیزش و تقویت اراده‌ کارها تاثیر بگذارد.

 

 

آیین تقدیر از برگزیدکان جشنواره شهید رجایی 7

 

جشنواره شهید رجایی با محوریت ایجاد انگیزه در نیروی انسانی و بهبود مدیریت در دستگاه‌ها صورت می پذیرد

 

 لادن حیدری معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم با بیان اینکه برگزاری جشنواره شهید رجایی با محوریت ایجاد انگیزه در نیروی انسانی و بهبود مدیریت در ساختار سازمانی دستگاه‌ها صورت می پذیرد، گفت: آنچه که باید مورد توجه قرار گیرد آن است که این ارزیابی‌ها باید در قیاس با سال‌های قبل هم آسیب‌های دستگاه‌ها و عملکرد را نشان دهد و هم موجب اتخاذ تدابیری برای حل و فصل مسایل و مشکلات دستگاه و یا موانع کارآیی آن شود.

 

 وی ادامه داد: از این رو ارزیابی‌های صورت گرفته برابر گزارش‌های ارایه شده از سوی دفاتر ذیربط از جمله دفتر مدیریت عملکرد حاکی از آن است که بسیاری از نقاط ضعف ما در سال‌های متوالی تکرار شده و در برنامه‌هایی از جمله برنامه‌های جناب وزیر ما موفق‌تر عمل کرده‌ایم.

 

 معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: براین اساس ضمن تاکید بر ضرورت ورود مدیران محترم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کلیه سطوح سازمانی لازم است از عملکرد همکاران ساعی در کسب امتیازات برتر تقدیر به عمل آمده و در سایر حوزه‌ها آسیب‌شناسی جدی راجع به ارزیابی‌های ضعیف تا متوسط به عمل آید.

 حیدری در پایان تصریح کرد: یکپارچگی در ارزیابی عملکرد دستگاه، پاسخگویی مناسب در مقابل عملکرد از سوی مدیران، مستند کردن مناسب عملکرد، شناسایی نقاط قوت و ضعف عملکرد، تعامل مناسب واحدهای سازمانی با بخش‌های استانی، پاسخگویی مدیران بخش‌های مختلف نسبت به عملکردها و ارایه گزارش از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید