نمایش جزییات خبر
۲۸ بهمن ۱۳۹۸ ۱۴:۵۱

صالحی در آیین جشن میلاد کوثر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: انقلاب اسلامی نقش اجتماعی زنان را باورپذیر کرد/ حضرت زهرا (س) دردانه هستی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از ظهر امروز در آیین جشن میلاد کوثر این وزارتخانه گفت: انقلاب اسلامی به ویژه حضرت امام خمینی (ره) بر ارتقای جایگاه اجتماعی زنان تاکید داشتند و این انقلاب نقش اجتماعی زنان را باورپذیر کرد.
صالحی در آیین جشن میلاد کوثر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: انقلاب اسلامی نقش اجتماعی زنان را باورپذیر کرد/ حضرت زهرا (س) دردانه هستی است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی با بیان این مطلب افزود: حضرت زهرا (س) دردانه هستی است و در میان زنان جهان شخصیتی بی نظیر است و ایشان را با ویژگی های منحصر به فردی می توان یاد کرد.

وی ادامه داد: سوره کوثر تنها سوره ای است که در آن از آغاز تا پایان به وصف یک فرد می پردازد و به ویژگی های شخصیتی حضرت زهرا (س) اشاره می کند.

صالحی در عین حال تصریح کرد: سوره کوثر علاوه بر اینکه دارای معانی قابل توجهی است کلمات اصلی آن نیز در کل قرآن تکرار نشده و تنها منحصر به همین سوره است و این نشان از نگاه ویژه خداوند به دردانه هستی است.

وی در ادامه با اشاره به نگاه جمهوری اسلامی ایران به زنان، گفت: جمهوری اسلامی ایران که محصول و مدیون نفس پاک حضرت امام خمینی (ره) است به حوزه زنان توجه زیادی داشته و در این بخش اتفاقات قابل توجهی افتاده است که اگر چه تا رسیدن به قله فاصله داریم، ولی اقداماتی در این بخش صورت گرفته که قابل توجه است. اگر چه جریان مدنیت در رشد جهانی در آن تاثیراتی داشته اما انقلاب اسلامی بر این روند شتاب و جهش داده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برخی آمارها در حوزه تحصیلات دانشگاهی زنان در پیش و پس از انقلاب اسلامی، افزود: تا قبل از انقلاب اسلامی 6 درصد از زنان در کشور دارای تحصیلات دانشگاهی بودند و امروز 44 درصد دارای این تحصیلات هستند. البته نه بدان معنا که اگر انقلاب نبود این رقم افزایش نمی یافت ولی آمار 44 درصدی در افزایش تحصیلات دانشگاهی محصول نگاه جمهوری اسلامی ایران به حق تحصیل بانوان است.

وی در عین حال تصریح کرد: این حق در جوامع سنتی و روستایی کشور نیز قابل باور نبود، ولی انقلاب اسلامی آن را گسترش داد و حق و نقش اجتماعی زنان را باورپذیر کرد.

صالحی گفت: در حوزه های مختلف زنان در جمهوری اسلامی ارتقا داشته اند و در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه نیز شتاب قابل توجهی داشته ایم. به عنوان مثال مولفان زن پیش از انقلاب زیر 100 مولف بوده اما در 10 ماهه اول سال 98 بر اساس اعلام خانه کتاب 19هزار و 500 نفر از مولفان را زنان تشکیل می دهند. در حوزه ترجمه نیز بیش از 5هزار زن مترجم داریم.

وی با اشاره به دیدار مقام معظم رهبری با فعالان حوزه مکتوب و غیر مکتوب دفاع مقدس ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در دیدار با فعالان حوزه دفاع مقدس بر نقش زنان در نگارش عرصه دفاع مقدس تاکید داشتند و فرمودند که زنان در این حوزه لطیف تر و موثرتر نگارش دارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در حوزه داستان نویسی، موسیقی و شعر نیز این ارتقا مشهود است و این نشان می دهد جریان پر شتاب در حوزه تعادل جنسیتی در انقلاب اسلامی پدید آمده و این جریان پر شتاب انتظاراتی را به وجود می آورد که باید هم این شتاب را حفظ کنیم و هم نقطه های خالی آن را پر کنیم.

وی با اشاره به اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه زنان گفت: سازماندهی در این حوزه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارای اهمیت است و به بازسازی و ارتقای متناسب با تغییرات و شتاب ها نیاز داریم.

صالحی با اشاره به تاکیدات خود در دیدار نوروزی سال 98 با کارکنان این وزارتخانه مبنی بر پیش بینی سالی سخت به لحاظ اقتصادی و تحریم ها ادامه داد: امسال را با این نگاه تاکنون اداره کردیم و در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم تلاش کردیم شرایط را تا حد مقدور بر اساس نیازهای کارکنان به پیش ببریم. در شورای برنامه ریزی بودجه وزارتخانه نیز مقرر شد برنامه ها و رویدادها را اولویت بندی کنیم تا به بحران در میان راه یا پایان راه برنخوریم.

وی تصریح کرد: در مدیریت بخش های مختلف وزارتخانه با توجه به شرایط خاص کشور در این سال نکاتی دارای اهمیت و در اولویت بود. اینکه از ابتدای سال تاکید داشتیم در حوزه حقوق پایه و رفاهیات کارکنان مشکلی به وجود نیاید و تا جایی هم که می توانیم گشایش های محدودی را در این حوزه داشته باشیم تا کارکنان دچار بحران معیشتی نشوند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: دومین نکته مدیریتی این بود که این وزارتخانه رویدادها و برنامه هایی را در طول سال برگزار می کند و بنا شد به گونه ای اقدام کنیم که این نگاه بیرونی احساس نشود که برنامه های وزارتخانه در حال تعطیل شدن یا حذف است. خوشبختانه امسال هیچ یک از برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حذف نشد. به عنوان مثال در حوزه فرهنگی تمامی نمایشگاه ها از جمله کتاب تهران و نمایشگاه های کتاب استانی برگزار شد. در حوزه موسیقی و تئاتر جشنواره های فجر و ... و در حوزه سینما هم جشنواره فیلم فجر، مستند، کوتاه و ... برگزار شد.

وی افزود: سومین نکته مورد توجه در حوزه مدیریتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام کارهای تازه بود، زیرا این وزارتخانه نباید در وضع موجود باقی بماند که از آن جمله می توان به بالا بردن مرجعیت وزارتخانه اشاره کرد  که در همه استان ها دبیرخانه شورای اطلاع رسانی تشکیل و همچنین رییس کارگروه فضای مجازی در ادارات کل فرهنگ و ارشاد استان ها ایجاد شد.

تولد حضرت زهرا (س) خط بطلانی بر تمامی سیاهی و تباهی های جهان بود

در ابتدای این آیین لادن حیدری معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تبریک میلاد حضرت زهرا (س) گفت: در میان همه ناعدالتی ها، سیاهی ها و تباهی های جهان خداوند حضرت زهرا (س) را آفرید که فردی لطیف در نقش دختر، همسر و مادری است تا خط بطلانی باشد بر تمامی این سیاهی ها و تباهی ها.

وی افزود: زن، موجود مقاومی است که وقتی سخن از خانواده اش به میان می آید هیچ جبهه و سنگری جلودارش نیست و همه ما نقش انکار ناپذیر زنان در جامعه را می دانیم و حذف و تخریب زنان در جامعه به معنای تخریب بالندگی اساسی هر جامعه ای به شمار می آید.

حیدری ادامه داد: در کشور ما در حوزه دیوان سالاری زنان باید به جایگاه واقعی خود دست یابند و در این زمینه به بازنگری در نوع مسئولیت های اجتماعی و حذف نگاه جنسیتی نیازمندیم. در توزیع عادلانه مسئولیت ها باید نگاه های تبعیضی آزار دهنده حذف شود.

وی افزود: ما زنان معتقدیم فارغ از مسائل جنسیتی باید در همه عرصه ها با هم فعالیت کنیم و تحصیل و اشتغال زنان که رویکردی جهشی در سال های اخیر داشته بدون پشتوانه و حمایت مردان خانواده دشوار است.

حیدری با تاکید بر ارتقای نقش و جایگاه زنان شاغل در جامعه ادامه داد: در سال های اخیر زنان موفقیت های دو چندانی کسب کرده اند و ضرورت بهره گیری در انتخاب مدیران زن بیش از پیش مشهود است.

وی با اشاره به آماری از تعداد زنان در این وزارتخانه گفت: تعداد کارکنان حوزه ستادی وزارتخانه یکهزار و 877 نفر است که 32 درصد آن ها را زنان تشکیل می دهند. استان ها دارای 4700 نفر نیرو است که از این تعداد 26 درصد آن ها از زنان هستند.

حیدری در پایان با اشاره به تاکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر بهره گیری از توانمندی های زنان این وزارتخانه در حوزه های مدیریتی گفت: امیدوارم در آینده از شایستگی های زنان در بخش های مختلف مدیریتی بهره بیشتری ببریم.

خبرنگار: زهرا غلامعلی‌زاده

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید