نمایش جزییات خبر
با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛
۲۱ بهمن ۱۳۹۸ ۲۲:۵۰

سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به پایان رسید

اختتامیه سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی افضلی مدیر بنیاد فرهنگی هنری رودکی، شهرام کرمی مدیر اداره کل هنرهای نمایشی و چهره‌های برجسته هنرهای نمایشی به کار خود پایان داد.
سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به پایان رسید

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مراسم اختتامیه سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مدیران هنری و هنرمندان برگزار شد.

در ابتدا این مراسم نادر برهانی مرند دبیر سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر ضمن خیر مقدم و خسته نباشید به هنرمندان تئاتر و اهالی رسانه، از گزارش‌دهی صرف نظر و با شعری از ابوسعید ابوالخیر، سخن خود را به پایان رساند‪.

در ادامه آثار منتخب بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های انقلاب و دفاع مقدس معرفی شدند‪.

در این بخش از حسین مسافر آستانه با نمایش «برگشتن»، رضا کرمی‌زاده از یاسوج برای نمایش «دستهایم کو مم حسن»، جواد صداقت و الهام نبی برای نمایش «کوچه مختار بود و ساسان بود» و سیمین از بوشهر تقدیر شدند‪.

سپس نوبت به اعلام برگزیدگان بخش پوستر، اقلام تبلیغاتی و عکس رسید و اسماعیل خلج ابراهیم حسینی و سیامک زمردی مطلق برای اهدای جوایز این بخش روی صحنه حاضر شدند‪.

 برگزیدگان بخش مسابقه عکس جشنواره بین‌المللی به ترتیب رتبه اول «کیارش مسیبی» برای عکاسی از نمایش «لولتیا نسخه 12»، رتبه دوم «مریم قهرمانی زاده» برای عکاسی از نمایش «شهرما» و رتبه سوم «علی اصغر اظهاری خوش کار» برای عکاسی از نمایش «گورخواب ها» معرفی شدند

همچنین هیات داوران از «مرجانه حسین پور» برای عکاسی از نمایش «آی راک» و «مهدی مصباحی» برای عکاسی از نمایش «عشق جلاد» تقدیر کرد‪.

در بخش پوستر نیز به ترتیب رتبه اول «مریم برادران» برای طراحی پوستر نمایش «کنتر باس»، رتبه دوم «مهدی رایگانی» برای طراحی پوستر نمایش «به وقت پازولینی» و رتبه سوم «مهدی دوایی» برای طراحی پوستر نمایش «تالار 448» معرفی شدند.

در ادامه سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلیل ریتم تند برنامه از بسیاری سخنان خود صرف نظر و به رسم ادب در صحبت‌هایی کوتاه گفت: به همه جوانانی که پا در مسیر پیشکسوتان گذاشته و چشم اندازی ارزشمند از هنر ایران را رقم می زنند دست مریزاد می گویم، اتفاقات خوبی در حوزه هنرهای نمایشی در حال رخ دادن است و ایران به حوزه تئاتر ایران نگاه می کند‪.

وی خاطرنشان کرد: از همه عزیزانی که مقدمات برگزاری این رویداد هنری را فراهم کردند بسیار قدردانی می کنم و به طور ویژه از دبیر جشنواره و داوران که این فرصت را فراهم کردند تا زیر چتر تئاتر، خانواده این حوزه که از ایران گفته اند و می گویند و آینده ایران را با عزت رقم می زنند، بسیار سپاسگزارم‪.

در بخش دیگر این آیین، نوبت به بزرگداشت چهار چهره باسابقه حوزه تئاتر؛ آندرانیک خچومیان، حسین عاطفی، کریم اکبری مبارکه و مهدی لزیری رسید که با حضور سیدعباس صالحی، حمید قبادی، شهرام کرمی و نادر برهانی مرند از این هنرمندان تجلیل شد.

همچنین در بخش مسابقه اقلام تبلیغاتی جایزه اول به «محمدباقر کشاورز کرمانی» برای تیزر نمایش «برف»، جایزه دوم به «ایمان ارضی» برای (پک کامل تبلیغاتی) نمایش «شاه کشی» و جایزه سوم به «سهیل دانش اشراقی» و «پیام قربانی» برای تیزر نمایش «قحطی زدگان» تعلق گرفت.

هیات داوران همچنین از «مصطفی قاهری» برای مجموع تیزرهای ارسالی و «سجاد انتظار مهدی» برای تیزر نمایش «خانواده محترم اردکانی» تقدیر کردند.

در بخش افکت زنده دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «نرگس موسی‌پور» برای نمایش رادیویی «عروس فراه» از تهران اهدا شد.

در بخش تهیه‌کنندگی دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «امیر هوشنگ کریم نیا» برای تهیه‌کنندگی نمایش‌های رادیویی «کسوف» و «آهسته با گل سرخ» از تهران رسید.

در بخش بازیگری زن، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «اُم‌البنین کوهستانی» برای بازی در نمایش رادیویی «گروهبان» از بیرجند تعلق گرفت.

در بخش بازیگری مرد دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «بهرام سروری نژاد» برای بازی در نمایش رادیویی «رهایی در بند» از تهران رسید.

در بخش نمایشنامه‌نویسی، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به «سمیه محسنی نیک» برای نگارش نمایشنامه رادیویی «گروهبان» از بیرجند تعلق گرفت.

در ادامه مراسم با حضور سعید اسدی و ناصر آقایی، برگزیدگان بخش مسابقه نمایشنامه‌نویسی معرفی شدند.

 

برگزیدگان نمایشنامه‌نویسی:

جایزه اول: محمد صادق گلچین عارفی برای نگارش نمایشنامه «سی زیف»

جایزه دوم: مرضیه شاه‌دادی برای نگارش نمایشنامه «ابراهیم»

جایزه سوم: مهدی افشار قهرمانی برای نگارش نمایشنامه «راهبان مجسمه گچی»

سپس مسعود فروتن، بهروز بقایی، اتابک نادری و خیام وقار کاشانی برای معرفی برگزیدگان مسابقه آثار بخش به علاوه فجر روی صحنه آمدند.

برگزیدگان این بخش به شرح زیر معرفی شدند:

لوح تقدیر و جایزه نقدی به مهدی کیهان نژاد و فردین افشار فر به نمایندگی از گروه نمایش «مانداب»

فرانک فروتن به نمایندگی از  نمایش «مثل خاراندن زخم بعد از خوب شدن» 

متین اوجانی به نمایندگی از گروه نمایش «رهایی از شائولین» رسید.

هیات داوران این بخش، «عمارت نوفل‌لوشاتو» و «خانه نمایش دا» را به ‌عنوان سالن‌های برتر این بخش معرفی کردند.

بخش بعدی، اعطای جوایز بخش مسابقه تئاتر خیابانی بود.

داوران این بخش متشکل از حسین مسافرآستانه، علیرضا استادی و مجید صالحی برگزیدگان این بخش را به شرح زیر معرفی کردند:

موسیقی:

احمد صمیمی و امیرمحمد انصافی برای نمایش «دست... کاری»

طراحی فضا:

سمیه مهری برای نمایش «سیرک»

بازیگری مرد:

سامان شکیبا برای نمایش‌های «سیرک» و «میمون‌کشی»

بازیگری زن:

مرجان آقانوری برای نمایش «میمون‌کشی»

طرح و ایده‌پردازی:

مارال ایزدبخش و رضا بهرامی برای نمایش «قهرمان کیست»

کارگردانی:

سمیه مهری برای نمایش «سیرک»

همچنین ستاد برگزاری جشنواره از حمیدرضا اردلان سرپرست گروه نمایش خیابانی «تنها یک زمین داریم» قدردانی ویژه انجام داد.

بخش پایانی مراسم به معرفی برگزیدگان بخش تئاتر صحنه‌ای اختصاص داشت. 

 هادی مرزبان، الهه منصوریان، حمید نیلی ـ مدیر انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، وحید فخرموسوی ـ رییس شورای نظارت ـ و رضا مهدی زاده داور این بخش جوایز این بخش را به شرح زیر اهدا کردند.

طراحی حرکت:

مجتبی رستمی‌فر برای نمایش «همه فرزندان مکبث» از اهواز

طراحی نور:

تقدیر: رضا خضرایی برای نمایش‌های «بیگانه در خانه» و «کریم‌لوژی»

برگزیده: ایمان نخلستانی برای نمایش «همه فرزندان مکبث»

طراحی صدا و آرایه‌های صوتی:

تقدیر: آرمین خیردان برای نمایش «شاه ماهی»

برگزیده: علیرضا اکبریان برای نمایش «بیگانه در خانه»

طراحی گریم:

تقدیر: ماریا حاجیها برای نمایش «کریم لوژی»

برگزیده: فاطیما حزباوی برای نمایش «همه فرزندان مکبث»

موسیقی:

تقدیر: فرشاد دهنوی برای نمایش «مارلون براندو»

برگزیده: بهفر کلیدی برای نمایش «همه فرزندان مکبث»

در ادامه اهدای جوایز بخش صحنه‌ای، احترام برومند، کیومرث مرادی، مسعود دلخواه، شهرام کرمی و نادر برهانی مرند روی صحنه آمدند و دیگر جوایز این بخش را به شرح زیر اهدا کردند.

بازیگری زن:

تقدیر از آرزو عبداللهی از شهرکرد برای بازی در نمایش «باق وحش»

تقدیر از یلدا عباسی برای نمایش‌های «مارلون براندو» و «کمیته نان»

برگزیده زن: رومینا مومنی از تهران برای بازی در نمایش «بیگانه در خانه»

بازیگری مرد:

 تقدیر از  علی شادمان برای بازی در « شاه ماهی» از تهران

تقدیر از مجید رحمتی برای بازی در «کریم‌لوژی» از تهران

برگزیده: امیر جدیدی از تهران برای نمایش «شاه ماهی»

جایزه ویژه هیات داوران در بخش بازیگری مرد به نوید محمدزاده برای بازی در نمایش «بیگانه‌ در خانه» اهدا شد.

نمایشنامه‌نویسی:

تقدیر از عمادالدین رجب‌لو برای نمایشنامه «متساوی‌الساقین» از گرگان

تقدیر از احمد سلگی و رضا بهاروند برای نمایشنامه «شاه ماهی» از تهران

 برگزیده: سید محمد مساوات برای نمایشنامه «بیگانه در خانه»

کارگردانی:

تقدیر از رضا بهاروند برای نمایش «شاه ماهی» از تهران

تقدیر از  مجتبی رستمی‌فر برای نمایش«همه فرزندان مکبث» از اهواز

برگزیده: سید محمد مساوات برای نمایش «بیگانه در خانه»

جایزه ویژه هیات داوران به گروه نمایش «ژنتیک» به کارگردانی مهسا غفوریان از مشهد اهدا شد.

جایزه بزرگ جشنواره نیز به گروه نمایش «بیگانه در خانه» به کارگردانی سید محمد مساوات تعلق گرفت.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید