نمایش جزییات خبر
حبیب ایل‌بیگی:
۲۱ بهمن ۱۳۹۸ ۲۲:۰۷

بازگشت به سینمایی که دوستش می‌داریم

دهمین ساخته مجید مجیدی که درباره کودکان کار ساخته شده یک فیلم شریف، پاک و انسانی است و به نوعی شاید مجیدی با این فیلم بازگشتی داشته به سینمای مورد علاقه‌اش؛ سینمایی که ما تماشاگران آن را بسیار دوست می‌داریم.
بازگشت به سینمایی که دوستش می‌داریم
به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، حبیب ایل بیگی قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی در یادداشتی در روزنامه جام جام درباره فیلم «خورشید» نوشت:
در تمام مدتی که به تماشای خورشید نشسته بودم این شعر رهی معیری در ذهنم می‌چرخید:
چشم فروبسته اگر وا کنی/ در تو بود هر چه تمنا کنی
عافیت از غیر نصیب تو نیست/ غیر تو ای خسته طبیب تو نیست
از تو بود راحت بیمار تو/ نیست به غیر از تو پرستار تو
همدم خود شو که حبیب خودی/ چاره خود کن که طبیب خودی
غیر که غافل ز دل زار توست/ بی‌خبر از مصلحت کار توست
چشم بصیرت نگشایی چرا؟/ بی خبر از خویش چرایی چرا؟
تا ره غفلت سپرد پای تو‌/ دام بود جای تو ای وای تو
از ره غفلت به گدایی رسی/ ور به خود آیی به خدایی رسی ...
به گمانم همه کلید‌واژه‌هایی که مجیدی در «خورشید» به مخاطبش ارائه می‌کند در پی رسیدن به همین موضوع است. این که به توانایی‌های خودمان ایمان داشته باشیم و با داشته‌های خود زندگی و آینده‌مان را بسازیم و دست نیاز به سوی غیر دراز نکنیم. چنین مضمون و موضوعی هر قدر که دارای بار محتوایی و ارزشی مثبت است، قابل تعمیم به گستره‌ای بزرگ‌تر در زندگی روزمره ماست و شاید به صورت غیرمستقیم اشاره‌ای دارد به وضعیت کنونی کشورمان و فشارهای ناشی از تحریم‌های ظالمانه آمریکا و تلاش بر داشته‌های خودمان و بی‌نیازی از سایر قدرت‌ها و کشورها.
مجیدی در «خورشید» سراغ قشر متفاوتی از جامعه رفته؛ قشری فرو دست که وی شناخت بسیار خوبی از آنها دارد و از این طریق داستان خود را برای مخاطبش تعریف می‌کند. داستانی که به‌شدت انسانی است و مفهوم والای ایثار را نیز به خوبی معنا کرده است. از دیگر سو «خورشید» یک فیلم امروزی است و موضوعی را به تصویر کشیده که دغدغه افراد بسیاری از جامعه کنونی است و ما به ازاهای بیرونی فراوانی دارد که هر یک از ما در طول روز حداقل چندین بار با این موارد روبه‌رو می‌شویم.
ساختار خورشید نیز مؤلفه‌های متفاوتی دارد. از فیلمبرداری متفاوت هومن بهمنش گرفته که کاملاً در خدمت موضوع و مضمون فیلم است و حس بسیار زیادی را به تماشاگر منتقل می‌کند تا بازی درخشان استاد بی بدیل بازیگری علی نصیریان و همچنین نقش‌آفرینی‌های ارزشمند جواد عزتی و طناز طباطبایی و صد البته الحق و والانصاف باید به بازی بسیار درخشان بازیگر نوجوان فیلم اشاره کنم که یکی از شاهکارهای بازیگری در سینمای ایران است و یک بار دیگر قدرت مجیدی را در استفاده از چهره‌های ناشناخته و نابازیگر و بازی گرفتن بسیار تحسین‌برانگیز از ایشان را به اثبات می‌رساند.  به هر شکل «خورشید» را باید بازگشت مجدد مجید مجیدی به سینمای مورد علاقه‌اش دانست؛ بازگشتی که سبب می‌شود «خورشید» را جزو یکی از آثار ماندگار سینمای ایران قلمداد و به سازنده‌اش بابت ساخت چنین اثری افتخار کنیم.
منبع: روزنامه جام جم، دوشنبه 21 بهمن 1398، شماره 5597

روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی
اشتراک در
کلیدواژه ها: بنیاد سینمایی فارابی, حبیب ایل بیگی, خورشید, مجید مجیدی
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید