نمایش جزییات خبر
شیراز قهرمان توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی در کشور؛
۲۱ بهمن ۱۳۹۸ ۱۲:۳۱

پایتختی کتاب ایران، شیراز را به جهانی شدن نزدیک تر کرد

بالاخره تلاش های شبانه روزی و برنامه ریزی های صورت گرفته، نتیجه داد و شیراز به حق خود رسید و عنوان پایتخت کتاب ایران را به درخت پربار افتخارات خود اضافه کرد.
پایتختی کتاب ایران، شیراز  را به جهانی شدن نزدیک تر کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، شیراز تا یک سال آینده عنوان ششمین پایتخت کتاب ایران را با خود به یدک می کشد و 12 ماهی فرصت دارد تا زمینه حضور پربار در رقابت کسب عنوان پایتختی کتاب جهان را برای خود فراهم کند. این یعنی این که ما قهرمان توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی در کشور شدیم، اما تلاش بعدی این است که چه کنیم همچنان در عرصه قهرمانی ماندگار باشیم و به عنوان الگویی قابل توجه برای دیگر شهرها و مناطق کشور و حتا جهان، نقش آفرینی کنیم، بدون شک این دغدغه ای است که باید به آن پرداخته خواهد شد و دستیابی به این اهداف البته با داشتن برنامه های مدون، خلاقانه و صد البته مستمر میسر می گردد.

شیراز حالا باید خود را برای رویدادهای بزرگ حوزه کتاب در ابعاد ملی و فراملی آماده کند و به نمایشگاههای کتاب تهران و فرانکفورت به عنوان دو نقطه عطف برای عرض اندام و نشان دادن توانایی های خود، نگاه ویژه داشته باشد.

در کنار همه این ها داشتن یک «پیوست رسانه ای و اطلاع رسانی» خوب و مناسب نیز در جریان است. نکته دیگر در این میان، کسب عنوان شهر خلاق ادبی توسط اوز و روستای دوستدار کتاب توسط علویه جهرم بود که مورد توجه قرار دارد.

کسب عنوان پایتخت کتاب ایران با استقبال مسئولان ارشد استان مواجه شد و استاندار فارس در واکنش به این افتخارآفرینی، کتاب را آیینه اندیشه و ره آورد سفیران نور و دانایی توصیف کرد و گفت: هر جامعه ای برای توسعه و تعالی و پیشرفت، باید در ترویج و اشاعه فرهنگ کتابخوانی بکوشد و بداند که راه نجات، در خواندن، دانستن، بینش مندی و اقدامات آگاهانه، عالمانه و خردمندانه است.

عنایت ا... رحیمی با بیان این که پیام اعجاز خداوند به رسول دانایی و مهربانی، حضرت محمد (ص) با «اقراء» و در قالب کتاب، نازل شده و راه سعادت انسان با توسّل به قرآن و دانایی ترسیم گردیده است، اظهار داشت: برای خیمه زدن در اردوی دانایی باید کتاب و کتابخوانی، دغدغه اصلی و اصیلِ ساری و جاری در زندگی هر ایرانی باشد و با الگو پذیری از مردان و زنان موفق و بزرگان عرصه علم و عمل، به اعجاز کتاب و کتابخوانی ایمان داشت.

وی ضمن تبریک انتخاب شیراز به عنوان ششمین پایتخت کتاب ایران به مردم فارس و به ویژه، شهروندان سومین حرم اهل بیت (ع)، از همت والای آن ها در ترویج فرهنگ کتابخوانی، قدردانی کرد. استاندار فارس در پایان ابراز امیدواری کرد کسب عنوان پایتختی کتاب ایران، مقدمه ای برای کسبِ عنوان برترِ پایتختیِ کتاب جهان از طرف سازمان یونسکو برای شهر شیراز و استان فارس باشد.

 وی افزود: با همت و تلاش نخبگان و سیاستگذاران و علاقمندان به گوهر علم و معرفت، بیش از پیش، شاهد ترویج و نهادینه شدن فرهنگ کتابخوانی و تکریم جایگاه  چراغداران معرفت در جامعه ایران اسلامی خواهیم بود.

طرح پایتخت کتاب جریانی خلاق برای توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس نیز طرح پایتخت کتاب ایران را حرکتی نوین، خود جوش و خلاق برای توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی دانست و گفت:  شیراز شهری است که در سراسر آن می توان پیوند تاریخ، فرهنگ و هنر را به تماشا نشست.

سید احمد احمدی زاده با اشاره به این که نام شیراز با شعرای بزرگ ایران همچون سعدی و حافظ گره خورده است، گفت: طرح پایتخت کتاب ایران به عنوان حرکتی نوین و مؤثر و خلاق برای احیای مطالعه کتاب و ترویج فرهنگ کتابخوانی شناخته می شود و کسب این افتخار، نشان از همت بلند اهالی فرهنگ، ادب، دوستداران و مروجین کتاب و مسئولان فرهنگی شیراز و استان فارس دارد.وی کسب عنوان پایتخت کتاب ایران را فرصتی مناسب برای ایجاد ارتباط بیش از پیش نسل امروز با کسب علم، دانش و هنر توصیف کرد و ادامه داد: از آن جا که فراهم کردن زمینه مطالعه برای تکتک افراد جامعه و افزایش دانش و معلومات عمومی مردم از طریق ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی از اهداف اجرای طرح پایتخت کتاب ایران می باشد؛ بنابراین دانایی محوری و توسعه فرهنگ کتابخوانی بایستی مهم ترین هدف و چشم انداز آینده و حال استان و کشور باشد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس خاطر نشان کرد: با وجود گسترش و رواج تکنولوژی و رسانه های ارتباطی مختلف، کتاب به عنوان اصلی ترین ابزار انتقال اطلاعات همچنان جایگاه ویژه ای دارد و تاکید بر ضرورت مطالعه، بهترین راه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه است و با توجه به این که کتاب ریشه همه تحولات خانوادگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است، بیان ضرورت مطالعه بهترین راه برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه و در میان کسانی است که به ضرورت مطالعه پی نبرده اند.

احمدی زاده در پایان از همه کسانی که در کسب این عنوان ارزشمند همکاری و همراهی کرده اند، قدردانی کرد.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی فارس
اشتراک در
کلیدواژه ها: پایتختی کتاب ایران، شیراز را به جهانی شدن نزدیک تر کرد
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید