نمایش جزییات خبر
با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛
۱۲ بهمن ۱۳۹۸ ۱۸:۳۵

تماشاخانه نخل و آفتاب در زاهدان افتتاح شد

تماشاخانه نخل و آفتاب همزمان با نخستین روز دهه مبارک فجر امروز شنبه(12‌بهمن‌ماه) با حضور سید عباس صالحی، استاندار سیستان و بلوچستان و شماری از مسوولان در زاهدان افتتاح شد.
تماشاخانه نخل و آفتاب در زاهدان افتتاح شد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی در این مراسم اظهار داشت: سیستان و بلوچستان به اعتبار شرایط طبیعی و تاریخی کهن به تعبیر رهبر معظم انقلاب گنج پنهانی است که روزبه روز بر شناخت ما از دارایی‌های این استان افزوده می‌شود.

وی ادامه داد: تقویت زیرساخت‌های فرهنگ و هنر در سیستان و بلوچستان و البته در کل کشور بسیار مهم است و با آنچه باید باشد فاصله زیادی داریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در حوزه فضاهای آموزشی و ورزشی استانداردهایی وجود دارد و فضاهای فرهنگی و هنری در کشور به شدت ضعیف هستند عملا این مساله یک بحران در حوزه فرهنگ و هنر است.

صالحی یادآور شد: زمانی‌که تقریبا بیش‌از هزار شهر سینما و تماشاخانه ندارند طبیعی است که جریان فعالیت‌های سینمایی تحت تاثیر آن قرار می‌گیرند.

وی افزود: همان‌گونه که شهرها نیاز به اکسیژن تنفس جسم دارند نیازمند اکسیژن روح نیز هستند و باید فضاهای سینمایی افزایش یابد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: مشکل تماشاخانه و سینما در تمام کشور وجود دارد اما در سیستان و بلوچستان شرایط سخت‌تر است.

صالحی ابراز داشت: در برنامه‌ای ۲ساله مقرر شد توسعه در ناحیه زیرساخت‌ها در سیستان و بلوچستان انجام شود و مجموعه این تماشاخانه‌ها تا حدی اثر دارد.

وی خاطرنشان کرد: افتتاح پنج تماشاخانه در سیستان و بلوچستان بی‌تاثیر در فضای هنرهای نمایشی این استان نخواهد بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: در حوزه سینما سیستان و بلوچستان با گستره طبیعی، تاریخی و جاذبه‌های انسانی تابع یک تصویر تلخ است که ظلم به این استان بوده و باید غبارروبی شود و بخش‌های نادیده و کمتر دیده شده به رویت داخلی و بیرونی برسند.

صالحی ادامه داد: فیلم کوتاه فرصت خوبی در این زمینه است زیرا آثارش سریع امکان مبادله دارد و باعث می‌شود تا سیستان و بلوچستان را بهتر ببینیم و هنرمندان این استان بهترین روایتگران در این زمینه هستند.

وی اضافه کرد: هنرمندان با فیلم کوتاه در گام نخست نشان می‌دهند که سیستان و بلوچستان چگونه است و بعد کارگردانان و فیلمنامه نویسان به این استان آمده و به معرفی آن می‌پردازند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در حوزه فیلم‌های بلند نیز کارهای خوبی آغاز شده و ترکیب این کارها به سمت تغییر تصویر سیستان و بلوچستان کمک می‌کند.

صالحی تصریح کرد: اگر قرار است خیلی اتفاقات در سیستان و بلوچستان رخ دهد و کودک بلوچ و سیستانی به آن افتخار کنند همین تغییر تصویر این استان است.

وی تاکید کرد: توجه به مفاخر و مشاهیر سیستان و بلوچستان موضوع دیگری است که توجه به آنها ریشه‌های اصلی و هویتی محسوب می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: اگر سیستان و بلوچستان به دنبال توسعه پایدار است باید کسی که در این آب و خاک زندگی می‌کند به بودن خود در این استان افتخار کند.

گفتنی است در این مراسم از کتاب دومین جشنواره بین‌المللی عکس نگاران نیز رونمایی شد.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید