نمایش جزییات خبر
صالحی در گردهمایی علمای شیعه و سنی سیستان و بلوچستان:
۱۱ بهمن ۱۳۹۸ ۲۲:۳۷

مشارکت چشمگیر سیاسی و اجتماعی مردم از دست‌آوردهای مهم انقلاب اسلامی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برپایی 36 انتخابات در پس از انقلاب اسلامی گفت: پیش از انقلاب نه این میزان مشارکت و نه برپایی انتخابات را داشته‌ایم. در واقع این میزان از مشارکت سیاسی تا پیش از این وجود نداشته است، این فضا که برای آینده خود تصمیم بگیریم یک تجربه‌ای است که در انقلاب اسلامی آمد و توسعه پیدا کرد که البته نقدهایی تا رسیدن به شرابط ایده‌آل در آن وجود دارد.
مشارکت چشمگیر سیاسی و اجتماعی مردم از دست‌آوردهای مهم انقلاب اسلامی است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی که به نمایندگی از هیات دولت در استان سیستان و بلوچستان حضور دارد شامگاه جمعه(11 بهمن‌ماه) در گردهمایی علمای شیعه و سنی سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه سیستان و بلوچستان یکی از استان‌های خوب ایران است که هراندازه انسان به آن سفر می‌کند از آن سیر نخواهد شد، اظهار داشت: باتوجه به ویژگی‌ها، توانایی‌ها، ظرفیت‌ها، تحمل‌ها و همدلی‌هایی که علیرغم تمام دسیسه‌ها بوده و هست، خوشبختانه در این مقطع آیت‌الله مصطفی محامی نماینده ولی‌فقیه و استاندار محترم و علمای بصیری که آگاه به شرایط منطقه و استان هستند همگی کمک کرده که شرایط استان نسبت به هر زمان دیگری شرایط بهتری باشد.

وی ادامه داد: در آستانه دهه فجر هستیم که از فردا آغاز خواهد شد، در بیانیه گام دوم انقلاب رهبر معظم انقلاب چندین نکته کلیدی در مورد انقلاب اسلامی را بیان کردند، در چهل سال گذشته علیرغم ضعف‌هایی که وجود داشته انقلاب مسیر خود را طی کرده است که از این مسیر می‌توانیم با افتخار یاد کنیم، در این بیانیه رهبر معظم انقلاب به چند نکته اشاره دارند، نکته نخست حفظ تمامیت ارضی ایران است، سلسله‌های قبلی با مصائب کمتر و مشکلات کوچک‌تر از مرز پر گوهر حفاظت درستی نکردند اما در چهل سال گذشته ایران اسلامی باتوجه به هشت سال جنگ که پنج استان آن به صورت مستقیم و دو سوم جمعیت ایران درگیر آن بودند از مرز کشور حفاظت کردند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: تمام اقوام ایرانی، مذاهب و سلیقه‌ها به دور از هرگونه تعصبی از این امانتی که نیاکان ما به یادگار گذاشته‌اند حفاظت کردند، بنابراین بنظام ما توانسته از این امانت به خوبی محفاظت کند.

صالحی یادآور شد: محور دوم قابل اتکا در این چهل سال پیشرفت‌های علمی است، کشور پس از انقلاب علیرغم تمام مشکلات داخلی و خارجی در نقطه‌ای قرار دارد که قابل اتکا و برای برخی غبطه‌آمیز است، در حال حاضر ما 18 دانشگاه برتر جهانی داریم که قبل از انقلاب چنین چیزی وجود نداشت، دانشگاه تهران به عنوان یکی از قدیم‌ترین دانشگاه‌های ایران 98درصد تولیدات علمی آن مربوط به چهل سال انقلاب و تنها 2درصد به پیش از انقلاب باز می‌گردد.

وی افزود: در این چهل سال می‌توان پیشرفت‌های علمی ایران را در تمام حوزه‌ها دید که البته در این حوزه هم تمام سلیقه‌ها، اقوام و مذاهب در این پیشرفت علمی حضور داشته و در این جهاد علمی گام برداشتند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز داشت: نکته سوم که در بیانیه گام دوم انقلاب وجود دارد ایستادگی در مقابل مستکبران است، اسلام در مورد استکبار در فضای نظام اسلامی در چهار دهه گذشته از آرمان‌های خود در حوزه‌های مختلف عقب‌نشینی نکرده است، کانونی‌ترین مساله موضوع فلسطین است، همین روزها معامله قرن مطرح و سکوت‌ها و همراهی‌هایی که بسیاری از حاکمان اسلامی با آن همراه هستند را شاهد هستیم ولی ایران با همه هجمه‌های داخلی و بیرونی در مقابل آنچه که به عنوان هجوم استکبار در کیان اسلام است مقاومت کرده و خواهد کرد.

صالحی بیان کرد: این مسیر در فضای فلسطین از نمونه‌های صدای استقلال و اتکای جهان اسلام بر پایه خود و مغلوب نشدن در مقابل استکباری که می‌خواهد جهان اسلام را بیش از گذشته تضعیف کند، است.

 

صالحی سیستان

 

در طول چهل سال انقلاب اسلامی مسیر عدالت در توزیع امکانات به خوبی طی شده است

وی با اشاره به نکته چهارم در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: در مسیر چهل ساله‌ای که پیمودیم مسیر عدالت در امکانات طی شده است، البته نمی‌خواهیم به گفته رهبر معظم انقلاب بگوئیم که به نقطه مطلوب رسیده‌ایم اما سعی کردیم به این نقطه نزدیک شویم و هنوز فاصله زیاد است، اتفاقات مختلفی در مسیر امکانات افتاده است، برای نمونه در حوزه روستاها در اوایل انقلاب شاید حدود 70درصد جامعه روستایی بالای 6سال بیسواد بودند اما امروز 80درصد باسواد هستند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: جاده‌های آسفالت روستایی ما در مقاطع انقلاب 200کیلومتر بود اما امروز بیش از 110هزار کیلومتر جاده آسفالت روستایی داریم، در آب شرب بیش از 5درصد روستاها ما پیش از انقلاب آب شرب داشتند اما امروز 90درصد دارای آب آشامیدنی است و در همین دولت یازدهم و دوازدهم در حدود 5/6 میلیون روستایی از آب شرب بهداشتی استفاده می‌کنند، در دولت قبلی و فعلی هرهفته 30روستا از آب شرب برخوردار شدند.

صالحی اظهار کرد: برق روستایی در مقاطع انقلاب تنها در 4300 روستا برقرار بود اما امروز 50هزار روستاها دارای برق هستند که در دولت یازدهم و دوازدهم میانگین هر هفته 9 روستا صاحب برق شدند، در حوزه گاز در ابتدای انقلاب تنها یک روستا گاز داشت اما امروز بیش از 28 هزار روستا گاز دارند که نیمی از آنها در دولت قبلی و فعلی دارای گاز شدند.

وی ادامه داد: این یک برش از مسیر عدالت در حوزه روستاها بود که دارای خدمات انسانی در شان روستائیان بوده است، اینکه عدالت امکاناتی در فضای اجتماعی به نحوی توزیع پیدا کند که قابل دفاع باشد؛ انقلاب اسلامی این مسیر را در حال طی کردن است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه مشارکت مردمی در پس از انقلاب نیز پیشرفت خوبی داشته است، گفت: در قلمروهای مختلف شاهد مشارکت خوب مردمی هستیم، تا به حال 36 انتخاب داشته‌ایم که پیش از انقلاب نه این میزان مشارکت و نه برپایی انتخابات را داشته‌ایم. در واقع این میزان از مشارکت سیاسی تا پیش از این وجود نداشته است، این فضا که برای آینده خود تصمیم بگیریم یک تجربه‌ای است که در انقلاب اسلامی آمد و توسعه پیدا کرد که البته نقدهایی تا رسیدن به شرابط ایده‌آل در آن وجود دارد.

صالحی افزود: مشارکت مردمی ما تنها در حوزه سیاسی خلاصه نمی‌شود، گونه‌های مختلفی در مشارکت اجتماعی نیز داشته‌ایم، در حوزه سیل و زلزله که امسال از ابتدای سال با آن روبرو بوده‌ایم شاهد حضور پر شور مردم در کمک‌رسانی هستیم که این هجم از مشارکت ستودنی است.

 

صالحی سیستان

 

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال توزیع عدالت در عرصه فرهنگ و هنر است

وی در ادامه تصریح کرد: رویکرد اول انقلاب اسلامی اعتقاد به این مسئله است که تفاوت و گستردگی اقوام یک فرصت عمده است و این ظرفیت بزرگ کشور انرژی بزرگی برای ساخت کشور می‌باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: بار اول ساخت کشور بر دوش جوانان است زیرا این جوانان هستند که قدرت سازندگی را دارا هستند اما بار دوم این وظیفه بر دوش اقوام و طوایف مختلف خواهد بود.

صالحی اضافه کرد: این نگاه به عنوان یک رویکرد مورد توجه رهبر معظم انقلاب و ریاست محترم جمهوری است و ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همین رویکرد اقدامات خود را دنبال می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: رویکرد دوم ما نیز پرهیز از سلیقه‌گرایی است و معیار ما در روند امور، تنها قوانین است که باید در عرصه فرهنگ جلو برود که طبعا باید با این نگاه به پیش برویم و از هرگونه سلیقه‌گرایی در عرصه فرهنگ پرهیز کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: رویکرد سوم ما رویکرد توزیع عدالت بخش عرصه فرهنگ و هنر است که ما باید به صورت ویژه به آن نگاه کنیم و به پیش برویم که این خود یک اصل در کل انقلاب اسلامی است.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید