نمایش جزییات خبر
۲ بهمن ۱۳۹۸ ۱۰:۲۵

رویداد ملی «فهما» فعالیت کانون‌های مساجد را هدفمند می‌کند

​مدیر ستاد هماهنگی کانونهای فرهنگی هنری مساجد همدان با بیان اینکه سامانه زیست بوم مجازی بچه‌های مسجد راه‌اندازی شده است؛ گفت: رویداد ملی «فهما» نخستین رویداد ملی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور است که زمینه حمایت هدفمند از کانون‌ها را مهیا می‌کند.
رویداد ملی «فهما» فعالیت کانون‌های مساجد را هدفمند می‌کند

به گزارش خبرگزاری فارس حمیدرضا ناهیدی‌فر در جلسه نخستین رویداد ملی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد، اظهار کرد: ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور سامانه‌ای به عنوان زیست بوم مجازی بچه‌های مساجد با هدف کشف، پرورش و بکارگیری خلاقیت‌های فرهنگی و هنری بچه‌های مساجد با امکان رصد، پایش و ارزیابی اطلاعات راه‌اندازی کرده است.

وی با بیان اینکه ایده اولیه «فهما» در اسفند ۹۷ مطرح شد؛ افزود: رویداد ملی «فهما» نخستین رویداد ملی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور است.

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان همدان  تصریح کرد: «فهما» اختصار فرهنگ و هنر مساجد ایران است که نباید آن را جدای از فعالیت‌های کانونی فرهنگی و هنری دانست.

وی با تاکید بر اینکه اجرای طرح ملی «فهما» در راستای معرفی پایتخت فهما در کشور موجب پویایی و تحرک بسیار خوبی بین کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد شده است، بیان کرد: امروز فضای مجازی به فرصتی برای بروز و شناسایی استعدادهای مسجدی تبدیل شده بنابراین باید از این فضای ایجاد شده به نحو احسن استفاده کرد.

ناهیدی‌فر در ادامه به ثبت اطلاعات بالغ بر ۸۵ درصد کانون‌های مساجد استان در سامانه زیست بوم اشاره کرد و گفت: تاکنون در رویداد فهما و سامانه بچه‌های مسجد از سوی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان همدان ۶۳ طرح سحاب، یکصد عنوان برنامه مربوط به فعالیت اربعین گذشته، ۶۰۰ عنوان برنامه فعالیت‌های ملی و مذهبی، ۱۸۳ عنوان طرح شنبه‌های کتاب، ۲۴۵ ایده، ۱۶۴ مرکز تلاوت نور ثبت شده است.

وی خاطرنشان کرد: از مجموعه ۵۹۰ کانون مساجد استان همدان در حال حاضر ۳۴ هزار و ۳۷۰ نفر عضو سامانه بچه‌های مسجد هستند، این آمار هر لحظه قابل رصد و ارزیابی است.

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان همدان با اشاره به اینکه طبق سند تحول اداری سامانه زیست بوم مجازی بچه‌های مسجد راه‌اندازی شده است؛  تأکید کرد: یکی از اهداف مهم این زیست‌بوم ایجاد یک منبع عظیم برای تولید دانش ملی است.

 وی با بیان اینکه از دیگر اهداف این سامانه ارتقای توان‌شناسی نیازها و حل مسائل و مشکلات فرهنگی و اجتماعی است گفت: ایجاد فضای رقابتی بین کانون‌ها و پرهیز از فعالیت‌های جزیره‌ای از نکات بارز این سامانه محسوب می شود.

 ناهیدی‌فر با اشاره به اینکه هماهنگی و انسجام در فعالیت و جلوگیری از کار پراکنده و بی‌هدف از مزایای دیگر این طرح به حساب می‌آید افزود: مدیریت بهتر، نشاط‌آفرینی و تحول‌گرایی در فعالیت‌های مساجد جزو مزایای این سامانه است.

وی اظهار کرد: به طور کلی شاکله این سامانه احیای کارکرد اصلی در مساجد و سوق دادن فعالیت‌های فرهنگی مساجد به سمت مسجد تراز اسلامی است.

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان تصریح کرد: طبق سند تحول اداری با بهره‌گیری از اساسنامه و بیانیه گام دوم انقلاب شاخص‌های فعالیت‌های فرهنگی و هنری مشخص شده است.

وی با تأکید بر اینکه ۲۳ شاخصه اصلی در این حوزه تعریف شده است ادامه داد: زیر گروه این تعداد شاخصه ۹۹ مولفه تعریف شده که در گام اول سامانه زیست بوم هشت شاخص و ۲۳ مولفه در سامانه بارگذاری شده است.

ناهیدی‌فر در پایان به تاریخ انتهای سال «فهما» اشاره کرد و گفت: 26 بهمن‌ماه مصادف با برگزاری رویداد «فهما»  که کانون‌های مساجد برتر در سراسر کشور انتخاب و تجلیل خواهند شد، انتهای سال «فهما» در سال جاری خواهد بود.

فارس
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید