نمایش جزییات خبر
حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی در نشست جایگاه نماز از منظر آیات:
۲۲ دی ۱۳۹۸ ۱۳:۲۱

جامعه امروز به دنبال مرد تحول است نه طرح تحول

رئیس ستاد اقامه نماز کل کشور در نشست آموزشی جایگاه نماز از منظر آیات و روایات ویژه مدیران و کارکنان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در وهله اول وظیفه ارشادی خود را باید در آموزش و پرورش دنبال کند، روزگاری آموزش و پرورش طرح تحول را مطرح کرد اما این طرح را زمانی می‌توان اجرا کرد که ابتدا در خودمان تحول ایجاد کنیم، سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی ابتدا در خود تحول ایجاد کرد و سپس جامعه را متحول کرد، پس جامعه امروز ما مرد تحول می‌خواهد نه طرح تحول.
جامعه امروز به دنبال مرد تحول است نه طرح تحول

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کل کشور در در نشست آموزشی جایگاه نماز از منظر آیات و روایات ویژه مدیران و کارکنان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه بازنگری در نماز یک امر مهم است، اظهار داشت: امام صادق(ع) با وجود مقام امامت خود سحرگاه‌های ماه رمضان با خدا صحبت می‌کرد و به خداوند اذعان داشت که به هنگام سخن با دیگران تمام حواسم متوجه فرد است اما به هنگام نماز تمرکز ندارم، امام با وجود همه توجهات خود در نماز به خداوند می‌گوید من نسبت به نماز شاید کوتاهی می‌کنم.

وی ادامه داد: نماز را نباید سبک شمرد، امروز یک مدیر یا حتی یک فرد ساده برای دیدار با فردی بهترین مکان را انتخاب و بهترین پوشش را دارد اما برای دیدار با خدا تا چه اندازه اهمیت قائل هستیم، نگاه به نمازخانه‌های برخی ادارات نشان می‌دهد که میزان توجه ما به امر نماز تا چه اندازه است در حالی که اتاق برخی مدیران بسیار مجلل است.

رئیس ستاد اقامه نماز کل کشور تاکید کرد: یکی از مشکلات ما این است که نسبت به نماز بالغ نشدیم، به همین خاطر نمی‌توانیم درک کنیم که چگونه تیری را در حین نماز از پای علی بن ابی طالب(ع) بیرون کشیدند.

حجت‌الاسلام والملسمین قرائتی یادآور شد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متشکل از سه کلمه است که تمام محتوای این سه کلمه در نماز نهفته است، توقع امروز ما از این وزارتخانه باید این باشد که در گام اول وزارت آموزش و پرورش را ارشاد کند تا خاک این سازمان به رشد نیروهای خوب بینجامد.

وی افزود: اگر امروز مدارس و دانشگاه را به خوبی ارشاد کنیم به رشد دانش‌آموزان و دانشجویان کمک کرده و در آینده افرادی به جامعه معرفی می‌شوند که مهارت زندگی کردن را می‌دانند. مشکل امروز ما درس‌های بدون مهارت در آموزش و پرورش است و این دستگاه باید نسبت به تغییر رویه آموزش خود ارشاد شود.

رئیس ستاد اقامه نماز کل کشور بیان کرد: یکی دیگر از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که مساجد را ارشاد کند، چرا باید مساجدی مجلل با قیمت‌های هنگفت ساخته شود در حالی که ما در برخی مناطق حتی یک مسجد هم نداریم و برای خواندن دو رکعت نماز باید کیلومترها راه را سپری کنیم تا به یک مسجد برسیم.

حجت‌الاسلام والملسمین قرائتی ابراز داشت: به جای تجمل در مساجد به دنبال تقوا باشیم، در این راستا باید به سخنان سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در جمع ائمه جماعات مساجد اشاره کرد که گفت «امام جماعت نباید حیطه کار خود را تنها محیط یک مسجد ببیند بلکه کل محیط یک محله حیطه کاری او است».

وی با انتقاد از سبک زندگی امروز مردم خاطرنشان کرد: متاسفانه جامعه حال حاضر با یک بی‌حوصلگی و توقع بیش از حد روبه‌رو است، به همین منظور باید سبک زندگی را تغییر داد، برای مثال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌تواند با ساخت فیلم‌هایی با محتوای ازدواج آسان سبک زندگی جامعه را شکل بدهد، یا حتی این دستگاه می‌تواند از افرادی که حرف‌شان نفوذ دارد برای ارشاد جامعه استفاده کند.

رئیس ستاد اقامه نماز کل کشور با بیان اینکه انسان برای انجام هرکاری راهی پیدا خواهد کرد، گفت: عمر انسان کوتاه و فرصت‌ها به سرعت از کنار انسان می‌گذرد، بنابراین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در وهله اول وظیفه ارشادی خود را در آموزش و پرورش دنبال کند، به جای آنکه جلسات شورای فرهنگ عمومی برای نامگذاری روزها بگذاریم جلسه‌هایی برای اصلاح و ارشاد جامعه بگذاریم.

حجت‌الاسلام والملسمین قرائتی تصریح کرد: بیش از آنکه به دنبال محتوای قرآن و دین باشیم به سمت پوسته آن رفته‌ایم، هر روز مسابقات مختلف قرآنی برگزار می‌کنیم و هزاران قاری در آن شرکت می‌کنند، تا به حال کسی به دنبال اینکه فایده این مسابقات چیست رفته است، این تعداد مسابقات برگزار می‌شود در حالی که به جای پرداختن به مغز قرآن به پوست آن می‌پردازیم.

وی در پایان سخنان خود افزود: روزگاری آموزش و پرورش طرح تحول را مطرح کرد، شاید به ظاهر این طرح خوب باشد اما این طرح را زمانی می‌توان اجرا کرد که ابتدا در خودمان تحول ایجاد کنیم، سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی ابتدا در خود تحول ایجاد کرد و سپس جامعه را متحول کرد، پس جامعه امروز ما مرد تحول می‌خواهد نه طرح تحول.

 

نشست آموزشی جایگاه نماز در آیات و روایات 1

 

در بخش دیگری از این نشست حجت‌الاسلام والمسلمین حمیدرضا ارباب سلیمانی رئیس ستاد اقامه نماز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سامانه «سجاده» محصول ستاد اقامه نماز کل کشور گفت: خوشبختانه چند سالی است که با راه‌اندازی این سامانه داوری در مورد اقدامات نمازی دستگاه‌ها بررسی می‌شود، براساس همین رویه در اجلاس سراسری نماز امسال که در استان گلستان برگزار شد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یکی از دستگاه‌های برتر انتخاب شد.

وی ادامه داد: از تمام همکاران ستادی و استانی به منظور اقدامات نمازی آنها در طول سال تشکر و قدردانی می‌کنم، فعالیت‌هایی که در این وزارتخانه تا به امروز انجام شده خوب است اما کافی نیست و باید اقدامات بیشتری انجام دهیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین ارباب سلیمانی در پایان گفت: همه باید نسبت به ادای این واجب احساس تکلیف کنیم، رهبر معظم انقلاب در پیام خود به بیست و هشتمین اجلاس سراسری نماز نیز فرمودند «حضار محترم! ما هم در ادای این شکر واجب، قاصر یا مقصریم. کارهای زیادی باید بشود که امیدوارم عالم مجاهد جناب حجت‌الاسلام قرائتی ما همه را به آن متذکر گردند.»

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید