نمایش جزییات خبر
۲۲ دی ۱۳۹۸ ۱۱:۴۲

نشست «ارزیابی پژوهش‌های مکتوب در حوزه جبهه مقاومت» برگزار شد

نشست «ارزیابی پژوهش‌های مکتوب در حوزه جبهه مقاومت« به مناسبت شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی عصر روز گذشته (21 دی‌ماه) برگزار شد.
نشست «ارزیابی پژوهش‌های مکتوب در حوزه جبهه مقاومت» برگزار شد
به گزارش روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، این نشست با حضور سید رضا صدرالحسینی، کارشناس مسائل بین‌الملل و قادر آشنا، مدیرعامل مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی در سرای اهل‌قلم برگزار ‌شد. در این نشست ابعاد جدید مقاومت، شکل‌گیری و دستاوردهای آن موردبحث و بررسی قرار گرفت.
 
در ابتدای این نشست سید رضا صدرالحسینی، کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به ذووجهین بودن شخصیت شهید سلیمانی گفت: از نوع تعامل شهید حاج قاسم سلیمانی با بسیاری از هنرمندان و نویسندگان، باید ابعاد و افکار نرم ایشان موردبررسی قرار گیرد. با توجه به شرایط کاری که شهید سلیمانی داشت، بسیاری از ابعاد نرم شخصیت ایشان قابل‌شناسایی نبود، اینکه در کوتاه‌ترین زمان «به‌وقت شام» ساخته می‌شود و یا بخشی از فیلم «پایتخت» به مسئله تروریسم می‌پردازد، بعضی از نویسندگان رمان به سوریه دعوت می‌شوند و جلساتی با بعضی از کارگردانان می‌گذارند و بسیاری از نوشته‌ها و یادداشت‌های افرادی که آنجا بودند در قالب شعر و کتاب با توصیه و دستور وی جمع‌آوری می‌شود و به‌عنوان اسناد مقاومت و مقابله با تروریسم گذاشته می‌شود، نشانه بعد دیگر شخصیت این شهید است.
 
وی در ادامه گفت: ما در یک جنگ تمام‌عیار هستیم که امروز به حوزه‌های ادراکی و شناختی جامعه رسیده و در حوزه خاکریز و موشک و هواپیما نیست، وظیفه ما این است که در این حوزه به کمک مردم بیاییم و ابعاد پیچیده این جنگ را مشخص کنیم.
 
اگر به به‌صورت پرونده‌ای بحث مقاومت را مورد ملاحظه قرار دهیم آن زمان می‌توانیم از سوریه صحبت کنیم و باید توجه داشته باشیم که مقاومت اسلامی سابقه طولانی دارد که به مبارزه فلسطینی‌ها و اشغال سرزمین آن‌ها توسط رژیم صهیونیستی مربوط می‌شود و مقاومت به‌صورت عام در الفاظ و گفتمان عمومی جامعه از کشور سوریه آغازشده و عمومیت پیداکرده است.
 
صدرالحسینی در ادامه این نشست گفت: حدود 80 کشور در تونس، پاریس و ترکیه دورهم جمع شدند تا نظام سیاسی سوریه نباشد، نوع برخورد نظام سلطه هم که در قالب موج بیداری اسلامی آغازشده بود این‌گونه بود، اما واقع امر این بود که وقتی به تحولات در مصر، لیبی و بحرین نگاه می‌کنیم نوع آن با سوریه متفاوت است. شعارها، کردارها و مقابله‌ها با بیداری اسلامی در کشورهایی که نام آن‌ها آورده شد متفاوت بود.
 
کارشناس مسائل بین‌الملل افزود: بعدازاینکه القاعده به‌صورت رسمی از فرودگاه‌های زیادی مانند فرودگاه آنکارا استفاده کرد و از نقاط مختلف به سوریه وارد شدند، نوع برخورد آن‌ها با مردم و نیروهای نظامی نشان داد که این مسئله در سوریه متفاوت با جاهای دیگراست. در این زمان بود که به‌صورت رسمی از جمهوری اسلامی ایران درخواست شد تا کار مستشاری صورت دهد و در این حوزه ورود پیدا کند. با این اتفاقات بود که موضوع مقاومت از حزب‌الله و لبنان خارج و به مناطقی مثل سوریه توسعه داده شد. با ورود مستشاران جمهوری اسلامی از سطوح عالی تا سطوح میدانی و تاکتیکی با توجه به پشتیبانی‌هایی که از داعش در حوزه‌های مختلف می‌شد، این مستشاری هم متفاوت شد، در ابتدا فقط در حوزه نظامی و سپس مستشاران به‌صورت میدانی در کنار نظامیان قرار گرفتند و به‌تدریج مقاومت دارای توسعه بیشتر شد و بسیج عمومی در سوریه شکل گرفت و مقاومت با یک مجموعه نیروی قابل‌اتکا به نام «مدافعان حرم» و در سوریه با عنوان «دفاع وطنی» معروف شد که به مجموعه مقاومت اضافه گردید. تقریباً 4 سال از این بحران نگذشته بود که داعش در عراق توانست دوسوم خاک این کشور را در اختیار بگیرد و با توجه به داشتن مرز زمینی در عراق و امکان اتصال سرزمین عراق به سرزمین سوریه، موضوع خلافت مطرح شد و این نکته از این تاریخ به بعد برای مسئله امنیت ملی کشور ما بااهمیت‌تر شد و موضوع حضور داعش به‌گونه‌ای بود که برخی شهرهای غربی کشور را ناامن کرده بود، بنابراین موضوع برخورد با داعش برای جمهوری اسلامی اهمیت و ویژگی پیدا کرد.
 
وی با اشاره به اغتشاشات اخیر در عراق گفت: در اغتشاشات اخیر عراق، هسته‎های خفته داعش انفجارات و عملیاتی انجام دادند و در فضای مجازی فعال شدند. با فتوای مرجعیت دو میلیون نفر از عراق گروه «حشد الشعبی» را تشکیل دادند برای مقابله با داعش که جنایت‌هایی نظیر اسارت زنان ایزدی و تخریب آثار و ابنیه تاریخی که باقی‌مانده تمدن بین‌النهرین بود را انجام می‌داد.
 
کارشناس مسائل بین‌الملل در پایان‌ سخنان خود گفت: با به وجود آمدن جنبش بیداری اسلامی در یمن یک اتفاق سیاسی روی داد. با تغییر نخست‌وزیری در یمن و برخوردهایی که صورت گرفت و حمایت‌هایی که عربستان از دولت وقت انجام داد و محاصره زمینی، هوایی، دریایی و رسانه‌ای که صورت گرفت، اما کمک‎ها انجام می‌شد. اکنون مقاومت با توجه به فشارهای همه‌جانبه که از طرف همه نهادهای بین‌المللی صورت می‌گیرد توانسته در عرصه‌های مختلف حضورداشته باشد. امروز نظریه مقاومت به‌عنوان فرهنگ، تعاریف مختلف دارد و توانسته بسیاری از خواسته‌های نظام سلطه را متوقف و به شکست وادار کند و چشم‎انداز آینده مقاومت کاملاً روشن است.
 
در ادامه این نشست، قادر آشنا، مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی به بررسی چیستی و چگونگی شکل‌گیری محور مقاومت و اینکه ملت ما کی و کجا وارد جنگ داعش و سوریه شدند، پرداخت و گفت: در ابتدا فلسطین محور وفاق جهان اسلام و محور شکل‎گیری مقاومت بود، اما اینکه چرا این‌قدر یاران و مخالفان فلسطین به‌صورت شفاف مشخص شدند، موضوعی است که باید موردبررسی قرار گیرد.
 
وی اظهار کرد: چرا وارد جنگ سوریه شدیم و اکنون چرا مرزها شفاف و روشن‌شده و قبلاً به این شکل نبوده است. مسئله اصلی ما در جهان اسلام مسئله فلسطین بود و فلسطین بنیادی‌ترین محور مقاومت بوده است.
 
آشنا در ادامه سخنان خود گفت: انقلاب اسلامی که توسط امام خمینی (ره) مطرح شد سه کلیدواژه داشت، اولین کلیدواژه این بود که مردم ایران می‎خواهند استقلال داشته باشند، دوم این‌که این استقلال مبتنی بر مبانی شیعی و ولایت‌فقیه شکل بگیرد و سوم اینک ه این تئوری و استقلال می‎خواهد به پیرامون خود و مردم مظلوم جهان نیز کمک کند. این اسلام سیاسی بود که امام خمینی (ره) آن را مطرح کرد و مخالفان بسیاری را همراه داشت که اولین مخالفانش غربی‌ها بودند. حکومت‌های اطراف ما نیز ناراحت شدند و ترس‌ولرز بر اندام شیخ‌نشینان افتاد چراکه بر اساس فرمایشات حضرت امام میزان رأی ملت بود و مدل بر اساس اندیشه‌های ولایت‌فقیه شکل‌گرفته بود و اکنون دامنه گسترده‌ای پیداکرده است.
 
مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران گفت: با این تحولات محور مقاومت در لبنان شکل گرفت برای مقابله با اسرائیل. حزب‌الله لبنان توانست اسرائیل را در جنوب لبنان به عقب براند. حزب‌الله که از انقلاب اسلامی تغذیه می‌شد و سوریه به‌عنوان واسطه بین ایران و حزب‌الله بود که به محور مقاومت کمک می‌کرد، به همین دلیل وقتی در سوریه جنگ آغاز شد، از 72 ملت برای حمایت به این کشور وارد شدند و دلیل اینکه دشمنان اول به سراغ سوریه رفتند، این بود که سوریه مهم‌ترین پل ارتباط ایران با حزب‌الله بود.
 
قادر آشنا در رابطه با شکل‌گیری و به وجود آمدن القاعده گفت: در سال 2003 وقتی به عراق حمله شد، القاعده عراق شکل گرفت. در سال 2011 درگیری شروع شد. جمهوری اسلامی ایران تا زمانی که در خاک سوریه دعوا و نزاع بود، ورود پیدا نکرد، زمانی وارد عرصه درگیری شد که از کشورهای دیگر آمدند تا دولت سوریه را شکست دهند. زمانی که سردار سلیمانی وارد سوریه شد، 60 درصد خاک سوریه توسط داعش اشغال‌شده بود و داعش آمده بود تا بماند و حکومتی را تشکیل دهد که در مقابل مدل حکومتی اندیشه ولایت‌فقیه باشد.
 
وی به دومین علت شکل‌گیری داعش اشاره کرد و افزود: دومین علت شکل‌گیری داعش، غربی‌ها بودند، در سال 2004 میلادی زندان‌های بغداد از نیروهای معارض پر می‎شود و آزادانه شروع به ترویج فرهنگ سلفی گری می‎کنند و نقطه مقابل آن تفکر سیاسی شیعه بود. در سال 2005 همه آزاد می‎شوند و به قتل‌عام شیعیان می‎پردازند؛ اما سردار سلیمانی با نیروی اندک و توکل بر خدا کاری کرد کارستان که تاریخ هرچه از آن بنویسد کم است.
اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید