نمایش جزییات خبر
۱۱ دی ۱۳۹۸ ۱۵:۳۰

انتشار دو دستورالعمل برای بازی‌های رایانه‌ای

مدیرکل دفتر نوسازی و تحول اداری و مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه‌ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در راستای سامان‌دهی خدمات و مجوزها و اجرای مرحله دوم شفافیت در این وزارتخانه با رویکرد راه اندازی پنجره واحد از انتشار دو دستورالعمل مربوط به این بخش خبر دادند.
انتشار دو دستورالعمل برای بازی‌های رایانه‌ای

به گزارش روابط عمومی معاونت توسعه و مدیریت منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید سعید سرابی، مدیرکل دفتر نوسازی و تحول اداری، با اعلام این خبر گفت: در راستای سامان دهی خدمات و مجوزهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، امروز به صورت هم زمان، نهمین و دهمین دستورالعمل مجوزهای سامان یافته این وزارتخانه با عناوین دستورالعمل «صدور مجوز فعالیت نشر بازی‌های رایانه‌ای» و دستورالعمل «صدور پروانه انتشار بازی‌ رایانه‌ای» منتشر شدند.  

تفاوت دستورالعمل «صدور مجوز فعالیت نشر بازی های رایانه ای» و «صدور پروانه انتشار بازی رایانه ای»

سید صادق پژمان، مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای، در توضیح تفاوت این دو دستورالعمل، تصریح کرد: «مجوز فعالیت نشر بازی رایانه ای» سندی است که اجازه پرداختن به فعالیت نشر در عرصه هنر ـ صنعتِ بازی رایانه ای را ـ با رعایت شرایط و ضوابط مربوطه ـ برای اشخاص حقوقی صادر می کند؛ اما پروانه انتشار بازی رایانه ای سندی است که به موجب آن، اجازه انتشار یک بازی رایانه ای مشخص ـ با رعایت شرایط و ضوابط مربوطه؛ از جمله رده بندی سنی بازی ـ به اشخاص حقیقی یا حقوقی اعطا می شود.

توجه به مخاطب به عنوان یکی از اولویت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تدوین دستورالعمل ها

سرابی تأکید کرد: در تدوین دستورالعمل های عنوان شده، چند راهبرد اصلی در نظر بود؛ که از آن جمله، با توجه به نوپدید بودن هنر ـ صنعت بازی رایانه ای، تلاش شد تا در راستای سیاست های بهبود فضای کسب و کار و مقررات زدایی در وزارتخانه، مراحل مختلف فرآیندهای صدور این دو مجوز به صورت دقیق و با تأکید بر اولویت های فنی ساده سازی شده و به اطلاع عموم برسد تا مخاطبان غالباً جوان این حوزه، جهت بهره مندی از حقوق شهروندی خود، ضمن اطلاع از شرایط، مدارک و طول مدت و بازه زمانی مراحل دریافت مجوز پیش از اقدام به درخواست آن، با خاطری آسوده به مصاف رقبای خارجی در این عرصه خطیر بروند.

همچنین؛ توجه به موضوع شفاف سازی و دسترسی آزاد به اطلاعات که از برنامه های راهبردی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی است؛ در فرآیند صدور این دو مجوز مطمح نظر قرار گرفته اند.

وی در ادامه افزود: این دستورالعمل ها ابتدا توسط بنیاد ملی بازی های رایانه ای تدوین گشته و پس از بررسی کارشناسی توسط دفاتر «نوسازی و تحول اداری» و «حقوقی و مالکیت فکری»، تأیید شده اند و اینک با تأیید و امضاء وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می شوند.

مدیرکل دفتر نوسازی و تحول اداری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: این روند برای انتشار سایر دستورالعمل های مربوط به صدور مجوزهای این وزارتخانه ادامه خواهد داشت و در بازه های مختلف زمانی، ان شاء الله، سایر دستورالعمل ها نیز به تدریج منتشر خواهند شد.

موارد قابل توجه در دستورالعمل ها از منظر مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای

سید صادق پژمان، مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای، نیز با ابراز خرسندی از انتشار این دو دستورالعمل؛ ضمن اشاره به موضوعات مورد توجه در هریک از دستورالعمل های مزبور گفت: تطبیق آنچه در هر دستورالعمل ارائه شده با اسناد و قوانین بالادستی ذیربط و بازنگری عمیق آنها، تجمیع موارد پراکنده از لابلای متون سایر شیوه نامه های موجود در متنی واحد و اطلاع رسانی آن به عموم، توأم با اشاره به بازه های زمانی فرآیند صدور مجوز به صورت مرحله به مرحله، پیش بینی صف انتظار مخاطبان در سامانه مربوطه، درج شرایط رسیدگی به اعتراض در دستورالعمل ها و ...؛ از جمله موضوعات و موارد مورد تأکید در هر دو دستورالعمل یادشده است.

اهتمام نسبت به شرایط خاص جوانان در فرآیند صدور «مجوز فعالیت نشر بازی های رایانه ای»

همچنین؛ سید صادق پژمان، مدیرعامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای، در ادامه درباره ویژگی های مورد نظر در شکل گیری دستورالعمل های جدید برای صدور مجوزهای این حوزه افزود: از نکات قابل توجه در این دستورالعمل ها، اهتمام ویژه نسبت به شرایط خاص سنی و خدمتی جوانان عزیز در فرآیند صدور مجوز می­باشد.

وی در پایان تأکید کرد: هرآنچه با عنوان دستورالعمل صدور مجوزها منتشر می شود، ملاک عملکرد حوزه های ستادی و استانی این وزارتخانه محسوب می شود و همه مکلف به اجرای آن هستند و موارد تخلف بررسی و رسیدگی خواهد شد.

گفتنی است، هریک از دستورالعمل های «صدور مجوز فعالیت نشر بازی های رایانه ای» و «صدور پروانة انتشار بازی رایانه ای»، در (۹) بند و (۳) تبصره در تاریخ ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ به تصویب و تأیید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیده و از تاریخ مذکور، لازم الاجرا هستند و از این پس تمامی مقررات، دستورالعمل ها و شیوه نامه های قبلی مرتبط با موضوع این دستورالعمل ها ملغی شده و صدور مجوزها و پروانه های این حوزه، مطابق با دستورالعمل های یادشده انجام می پذیرد.

یادآور می شود متن دستور العمل هاونمودارمراحل انجام کار  «صدور مجوز فعالیت نشر بازی های رایانه ای» و «صدور پروانة انتشار بازی رایانه ای»، از طریق لینک زیر قابل دسترسی اند:

 

۱-«صدور مجوز فعالیت نشر بازیهای رایانه ای»:۹۳۲۳۲۸_orig.rar

 

 

۲- «صدور پروانة انتشار بازی رایانه ای»:۹۳۲۳۳۳_orig.rar

 
اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید